Verejnosť si na ňom mohla kúpiť výrobky z dielní 30 rôznych mimovoládnych organizácií, chránených dielní, zariadení pre seniorov aj denných centier.
PREŠOV. Prezentovali sa takmer všetky aktívne organizácie v Prešove, ale prišli aj Hanušovčania, Vranovčania či Giraltovčania, ktorí chceli myšlienku podporiť.
„Išlo nám o to, aby sme organizáciám dali možnosť navzájom sa zoznámiť, ale predovšetkým ukázať, že svoju situáciu neriešia “smutnými“ zbierkami do pokladničky, ani nežobrú, ale pracujú,“ povedala nám za organizátorov Ingrid Doležalová.
Dodala, že kúpou výrobku podporia ľudia konkrétnu organizáciu a teda presne vedia, komu peniaze dali.
V svojich stánkoch mali rôzne výrobky. Od košíkov, keramiky, sviečok, šperkov až po vankúše či ručne maľované šatky.
S chorobou bojovala výrobou bábik
Marianna Fecková má za sebou onkologickú liečbu. Práve v tom čase potrebovala podporu.
Vyhľadala preto Občianske združenie (OZ) Venuše, kde našla ženy s rovnakým problémom. Spolu s nimi prekonala ťažké chvíle aj liečbu.
Niekedy v tom čase vznikol nápad vyrábať bábiky. Tie jej sú upletené z vlny a naplnené izotexom.
„Vyrobila som ich už desiatky, najmä pre vnuka a postupne som ich naučila pliesť aj ženy v klube. Robíme aj ponožky, papuče a veľa iných ručných prác. Teší nás to a je to aj istý spôsob terapie,“ povedala nám.
Janka Sotáková zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) vo Vranove nad Topľou nám prezradila, že prevažne robia keramiku a sviečky, ale každý výrobok je preto originálom.
„Aj keď ma bolia ruky, baví ma tá práca. Keď sa to niekomu páči, mám neskutočný pocit naplnenia,“ prezradila Sotáková.
Bývalí domováci sa učia žiť
Svoj stánok s výrobkami mali na trhoch aj bývalí domováci z neziskovej organizácie Relevant v Prešove. Simona Hangurbačová po odchode z domova ešte študuje a hľadá si svoje miesto v živote.
„Som rada, že také organizácie existujú, lebo keď som odišla, nevedela som sa prihlásiť na úrad práce, vybaviť si doklady a už vôbec som nevedela, kde nájdem strechu nad hlavou. Mala som v rukách len odchodné a ulicu. Pracujú s nami sociálni pracovníci a teraz už aspoň viem, čo chcem. Možno sa raz vrátim do domova ako dobrovoľníčka a budeme pomáhať domovákom pripraviť sa na všetko, čo ich vonku čaká,“ povedala nám Simona.
OZ Vánok - Slnečný dom z Prešova pomáha klientom s mentálnym postihnutím. Vyrábajú množstvo zaujímavých predmetov, ktorých predajom zabezpečujú ďalšie aktivity aj materiál.
„Niektoré predmety už vedia urobiť aj samostatne. Napríklad stromčeky šťastia, vedia aj tkať či ušiť vankúš. Na hodváb im pripravíme len kontúry vzoru a oni už šatku vymaľujú sami,“ popísali svoje skúsenosti Erika Ivančová a Ľubica Magdová.
Aktívne združenia a organizácie sa ukázali nielen ako zruční majstri, ale aj umelci.
V kultúrnom programe vystúpili účinkujúci z radov mentálne a zdravotne postihnutých, seniori aj zdraví umelci. Medzi nimi aj superstaristka Katka Koščová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári