Súťaž v kosení vo Veľkom Šariši (okr. Prešov) hostila počas uplynulého víkendu koscov z celého Slovenska. Ten najstarší mal úctyhodných 82 rokov.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Deväť rokov sa už stretávajú skúsení i noví kosci pri súťaži v kosení ručnou kosou Šariske kosače a kosačky.
Tento rok sa podujatie uskutočnilo po prvýkrát v miestnom jazdeckom areáli, súťažiaci prišli až od Piešťan.
„Máme tu súťažiacich z Martina, Cigeľa, Oravy, Hruštína, Hrušova na Zemplíne, dokonca až z Bratislavy, kde je jeden rodák z Lipian,“ vymenúval Dušan Lukáč, hlavný organizátor a člen Slovenského koseckého spolku, pod patronátom ktorého podujatie prebiehalo.
Kosba 120-centimetrovou kosou
Kosiť sa začalo už dopoludnia. Súťažilo sa vo viacerých kategóriách, najviac zastúpená bola 11 členmi kategória mužov nad 60 rokov.
Hodnotilo sa viac atribútov - čas, kvalita kosenia, jeho čistota – či neostávajú „nedokosky“.
Majstrovská časť sa konala popoludní, podľa európskych noriem. „Vo svete sa kosí 7 krát 10, s veľkými kosami, tak to ideme tiež vyskúšať,“ vysvetlil Dušan Lukáč. Kým predchádzajúce kategórie boli s kosou s dĺžkou 90 cm, tieto európske štandardy už priniesli kosu 120-centimetrovú, čo už je vraj poriadna „šabľa“.
Keďže kosenie patrí k tradíciám, organizátori pripravili aj kultúrny program. Predstavili sa v ňom folklórne súbory z Miľpoša, Uzoviec, Lipoviec, Jožko Príhoda z Petrovian, za Šariš to bol detský súbor pôsobiaci pri ZUŠ a nechýbali ani Šarišske gavaľire, hoc v oklieštenej zostave, keďže sa v prvom rade venovali organizácii podujatia.
Má 82, kedysi kosil desiatky hektárov
Najstarším koscom a zároveň tvorcom myšlienky podujatia je obyvateľ Veľkého Šariša Ján Očkovič. Vraj podľa toho, ako sa cíti, má 28. A pritom už oslávil 82. narodeniny, no v kosení pokojne konkuroval oveľa mladším.
„Kosil som odmalička, pomáhal som veľa aj susedom, už aj ráno o štvrtej som kosil,“ spomína. A ako dodáva, keď sa oženil do Šariša, dokázal za rok priemerne pri prvom a druhom kosení dokopy pokosiť ročne aj 15-20 hektárov. A i dnes má robotu radšej ako oddych.
Počasie prialo, pri kosách sa nedali zahanbiť ani ženy. Väčšina zo súťažiacich sú vraj manželky koscov. A išlo im to teda skutočne od ruky.
„Ja hovorím, aj keď nie som lekár, že najlepšie fitnes pre ženy je kosenie. Na čerstvom vzduchu, netreba činky a sú tam pri tom také pohyby, aké ani inde nie sú, tam je zapojené celé telo, pracuje. A ešte za spevu vtáčikov, ráno či hocikedy, to je pohoda,“ povedal s úsmevom Lukáč.
Príkladom bola aj Dominika Zumerčíková (15) z Vaňovky (okr. Námestovo), ktorú chválili aj skúsení kosci. Vraj kosí celá rodina a majú to v krvi. Ona to objavila nedávno. „Kedysi som s našimi nechodila, zdalo sa mi to trápne, ale teraz ma to chytilo,“ povedala.
Najlepšie fandí žena, i ona kosí
Andrej Jurko Kominár zo Sedlíc (okr. Prešov) kosí odmala, dnes má gazdovstvo, kosenie je nevyhnutné.
„Musíme chovať, v zime treba sa tiež postarať, je to lepšie ako sedieť v krčme,“ povedal.
Vraj sa mu tentoraz kosilo dobre, tráva bola lúčna, nie ťažká, akurát na seno, hodnotil. I keď doma pri kosení je lepšia pohoda, tu je to o rýchlosti, každý povzbudzuje. Ale najlepšie vraj fandí jeho žena Mária, ktorá si, mimochodom, tiež odniesla ocenenie.
Popoludňajšie zápolenie už bolo za účasti unavujúceho slnka, čo vraj nie je „originál“, lebo najlepšie sa kosí skoro ráno. „Chlapi, to už koňec?“ „poháňal“ mladých na konci pán Očkovič, ktorý si cestou z lúky ešte aj veselo zaspieval.
Víťazi. Najlepší kosci.
Mladé žieňa. Kosenie jej šlo od ruky.
Kosenie. Tráva bola ideálna.
Folkloristi. Nemohli chýbať.
Kosenie v Šariši. Počasie mu prialo.
Najstarší kosec. Pán Ján v 82 rokoch kosí vo veľkom.
Foto: map
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári