BARDEJOV. V piatok v Bardejovských kúpeľoch otvorili sezónu a odhalili reliéf Napoleonovej manželky Márie Lujzy.
Duchovní štyroch cirkví na kolonáde posvätili pramene. Tvárou dňa aj sezóny sa stal Michal Hudák.
Bardejovské kúpele ležia na ploche 31 hektárov, majú 33 objektov. S 860 lôžkami patria na Slovensku k najväčším.
Na liečenie pitnými kúrami využívajú osem minerálnych prameňov. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú najširšie indikačné zameranie.
Z Minerálu bude Alexander
Za posledné štyri roky investovali Bardejovské kúpele do rekonštrukcií ubytovacích zariadení a prístrojovej techniky 6 miliónov eur.
Nových klientov by mala pritiahnuť aj rekonštrukcia hotela Minerál, z ktorého má vzniknúť nový kongresový a apartmánový hotel Alexander.
Jeho výstavba bude stáť ďalších 6 miliónov eur. S prácami majú začať v priebehu troch týždňov.
„Posledným majiteľom hotela Minerál bola spoločnosť, ktorá vlastnila sieť hotelov. Na základe nesplácania úverov jej ho banka odobrala a vyhlásila na predaj hotela súťaž. My sme ju vyhrali a hotel bol odpredaný našej akciovej spoločnosti. V podmienkach kúpno-predajnej zmluvy však banka požadovala, aby sme v obchodnom styku nepoužívali názov Hotel Minerál, pretože by v určitých ekonomických informáciách pôsobil ako negatívum,“ komentoval zmenu názvu hotela na tlačovej konferencii technický riaditeľ Jozef Bača.
Pramene požehnali kňazi, večer bol v réžii M. Hudáka
Odhalením reliéfu Márie Lujzy a posvätením liečivých prameňov na kúpeľnej kolonáde za prítomnosti kňazov pravoslávnej, evanjelickej, gréckokatolíckej a rímskokatolíckej cirkvi v piatok 6. júna oficiálne hlavnú kúpeľnú sezónu otvorili.
Večer sa na kúpalisku konal kultúrny program, jeho tvárou bol Michal Hudák.
V priebehu leta sa v kúpeľoch uskutoční viacero akcií pre verejnosť. Chystajú jubilejný, 60. ročník Medzinárodného hudobného leta, v poradí 11. ročník Bardejovských kúpeľných dní, pravidelné koncerty klasickej hudby aj Alžbetínsky deň na počesť cisárovnej Sisi.
Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť na výstavy kvetov, obrazov, plastík a ďalšie kultúrne a spoločenské akcie.
Fakty
Vlastnícka štruktúra Bardejovských kúpeľovHlavnými akcionármi spoločnosti Bardejovské kúpele, a. s., ktorá vznikla v roku 1997, sú dve eseročky – Prameň a Cerberus invest group.
Tieto spoločnosti vlastnia 99,93 % akcií Bardejovských kúpeľov. Zvyšných 0,07% má Fond národného majetku.
Spoločnosti Prameň a Cerberus invest group vlastnia dohromady traja ľudia. Jaroslav Komora (50–percentný vlastník Prameňa, 45–percentný vlastník Cerberus invest group), Jozef Bača (50–percentný vlastník Prameňa, 45–percentný vlastník Cerberus invest group) a Jozef Halecký (10–percentný vlastník Prameňa).
mh
Zistili sme
Z histórie Bardejovských kúpeľovPrvá zmienka o Bardejovských kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov.
Kúpele si vychutnávala na liečení v roku 1895 aj manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, ktorej socha sa nachádza v kúpeľnom parku.
V roku 1783 tu pobývali aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II., ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieskeho.
Kúpele v roku 1809 navštívila aj Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona I. Bonaparta.
mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári