Rozruch medzi poslancami vyvolal návrh dodatku k zmluve o skládkovaní odpadu pre mesto Prešov, ktorý mal platiť do roku 2032. Technické služby a radnica hovorili o stabilizácii a zafixovaní ceny, opozícia a konkurencia o nevýhodnosti a účelovosti. Napokon schválilo zastupiteľstvo vypísanie súťaže.
PREŠOV. Dodatok k zmluve o predĺžení skládkovania odpadu mali uzavrieť mestá Prešov a Hanušovce nad Topľou pre zmluvných nástupcov a vykonávateľov tejto činnosti, a to mestskej akciovej spoločnosti Technické služby mesta Prešov (TSMP) a súkromnej akciovej spoločnosti Ozón Hanušovce, prepojenej s podnikateľom Miroslavom Remetom.
Mesto chce stabilizovať cenu
Zmluva s Ozónom Hanušovce, v minulosti už predĺžená, vyprší 31. 8. 2016.
Podľa návrhu mala byť jej platnosť predĺžená o ďalších 18 rokov odo dňa účinnosti.
Mesto by malo právo od nej odstúpiť v prípade, že počas troch rokov zmluvný partner nepostaví zariadenie na zhodnocovanie odpadu. Mesto by za nakladanie s odpadmi platilo fixnú, už schválenú cenu 33,02 eura za tonu, plus DPH a inflačný koeficient.
Radnica odôvodnila návrh dodatku znížením skládkovaného odpadu o 30 až 50 percent a stabilizáciu ceny na dlhšie obdobie.
Očakáva pritom, že poplatky za skládkovanie, ktoré by dodatkom zafixovalo, sa v budúcnosti budú zvyšovať.
Konkurencia krúti hlavou
Návrh kritizovali viacerí poslanci, považujúc ho za obchádzanie zákona o verejnom obstarávaní. Nepáči sa ani konkurenčným spoločnostiam, ktorých predstavitelia vystúpili na rokovaní mestského zastupiteľstva.
Zástupca jednej z nich, Ján Molnár, upozornil na to, že „mesto chce podpísať nevýhodnú zmluvu“, pričom mohlo vysúťažiť výhodnejšie podmienky.
„Odporúčame mestu Prešov, aby si dalo vypracovať odborné stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie. Tento dodatok je diskriminačný, pretože sa 18 rokov nemôžu zapojiť do súťaže ďalšie firmy. Navyše nezohľadňuje budúce plány odpadového hospodárstva mesta a kraja, ktoré ešte nepoznáme,“ doplnil Peter Jonek, ďalší zástupca konkurencie.
Klein: Ostatní kapacitne nestíhajú
Medzi poslancami sa vytvorili dva tábory. Zástupcovia z radov poslancov v TSMP návrh obhajovali.
„Máme zmluvu s Ozónom Hanušovce do augusta 2016, sú v nej stanovené aj cenové podmienky, ktoré sa menia len o infláciu. Keď sme rozmýšľali, ako naplniť ciele plánu odpadového hospodárstva, vychádzali sme z reality. Spoločnosti, ktoré chcú predložiť ponuky, nemajú kapacitne otvorené kazety tak, aby mohli ukladať odpad,“ obhajoval návrh predseda predstavenstva TSMP Peter Klein (nez.).
Zdôraznil, že cena za uloženie odpadu má byť v budúcnosti niekoľkonásobne vyššia než je dnes a záväzok zaplatiť rozdiel na seba zobral zmluvný partner.
Preto označil dodatok za rozumný. Paradoxne, práve on dal napokon návrh na stiahnutie tohto bodu z rokovania, čo poslanci schválili.
Medzi kritikov patril Radovan Gondžúr (KDH), ktorý označil dodatok za „amatérsky“ (dôvodil tým, že európskym trendom je prijímanie dynamickej legislatívy, vzhľadom na vývoj technológií), „nekoncepčný“ (plán odpadového hospodárstva platí do roku 2015), „nevýhodný“ (bez verejnej súťaže zabetónovať zmluvu na takmer 20 rokov) a „nemorálny“ (do vypršania platnosti aktuálnej zmluvy ostávajú ešte dva roky).
Odporučil Ozónu Hanušovce ukázať svoju šikovnosť vo verejnej súťaži.
TSMP: Je to seriózna ponuka
Riaditeľ TSMP Jozef Višňovský prízvukoval, že v roku 2020 sa má základný poplatok zvýšiť šesťnásobne a predĺžená zmluva by znamenala nezmenenú cenu a nezmenený rozsah činností.
Upozornil na to, že podobný dodatok mestské zastupiteľstvo schválilo „presne týmto spôsobom“ v prípade spoločnosti IL, spravujúcej technické zariadenie verejného osvetlenia. „Je to seriózna ponuka,“ dodal.
Poslanci však trvali na svojich výhradách.
Andrea Turčanová (KDH) povedala, že projekt stojí na hlinených nohách: „Mesto by nemalo nútiť občanov, aby 18 rokov platili za výstavbu prevádzky súkromnej firmy. Pravdepodobnosť, že sa jej to podarí, sa blíži k nule.“
Jej kolegyňa Mária Čížiková (ex-SDKÚ) sa pýtala: „Aký máte motív, aby sme schválili tento doplnok? Je to rozumné a logické?“ Podobných postrehov padlo v rozprave viac.
Mestské zastupiteľstvo napokon večer uznesením požiadalo primátora, aby do konca marca 2015 zabezpečil vytvorenie pracovnej skupiny za účasti poslancov, ktorá vypracuje analýzu rôznych alternatív nakladania s odpadmi a z jej výstupov by mali vzísť podmienky pre vypísanie verejnej súťaže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári