V Carrffovej väznici v stredu slávnostne uviedli do života a zároveň aj predávali striebornú zberateľskú mincu nominálnej hodnoty 20 eur s tematikou Chránený areál Dubnícke bane- nálezisko opálov. Mincu vydala Národná banka Slovenska (NBS) a vyrazili ju v Kremnici. Limitovaný náklad je 10-tisíc kusov v bežnom aj špeciálnom (proof) vyhotovení.
PREŠOV. Minca má priemer 40 milimetrov a váži 33,63 gramov. Autorkou víťazného návrhu je Mária Poldaufová a rytcom Dalibor Schmidt.
Zberatelia neváhali kúpiť si mincu, ale aj mnohí Prešovčania ju chceli vlastniť. Opál má pre nich veľký význam aj preto, lebo vedia, že Dubnícke opálové bane sú svetoznámym ložiskom najkrajšieho európskeho drahokamu.
Až do objavenia nálezísk v Mexiku a Austrálii v 19. stor. bol Dubník jedinou lokalitou na svete, kde sa opál ťažil. Okrem drahokamu majú bane ešte jeden unikát, a tým je zimovisko 16 druhov netopierov.
Zástupca NBS Dušan Sukup pripomenul, že minca k Prešovčanom neprišla len tak. Je výsledkom celoslovenskej súťaže s témou Osobitosti prírody Slovenska, kde prišlo 12 návrhov. Banková rada z nich vybrala víťazný návrh od autorky Márie Poldaufovej.
„Z jej návrhu bol vyrobený sadrový model a z neho prvé odrazky. Celkovo na mincu bolo potrebných až 5 autorských skúšok, lebo každá má pri výrobe svoje osobitosti. Sériová razba sa začala v januári. Pri obyčajnej verzii mince v počte 2 940 kusov bolo spotrebovaných 99,5 kg striebra (reálne odovzdali 2 760), pri špeciálnom vyhotovení 6 350 kusov potrebovali 215,4 kg striebra, ale z nich bolo do národnej banky odvedených 5 300 kusov,“ vysvetlil fakty z procesu výroby manažér Mincovne v Kremnici Jaroslav Setnický.
Autorka záujemcom mincu aj podpísala a bolo ich veľa.
„Som rada, že môj návrh sa pretavil do tejto mince. Ako výtvarný motív som použila krídla netopiera, lebo sa mi to zdalo zaujímavé a príznačné pre Dubnícke opálové bane,“ povedala autorka Mária Poldaufová.
Fakty
Čo je na minci
Na líci mince je zobrazený historický Izabelin náhrdelník osadený dubníckymi opálmi. Na pozadí je doplnený siluetou netopiera, pre ktorého sú Dubnícke bane významným zimoviskom. V spodnej časti mincového poľa je štátny znak SR a nad ním letopočet 2014. V ľavej časti je v opise názov štátu SLOVENSKO.
Na rube mince je zobrazená silueta netopiera vo vnútornom prostredí bane. V spodnej časti je vchod do štôlne Jozef, ktorý je charakteristický pre Dubnícke bane. l V hornej časti mincového poľa sú v opise nápisy NÁLEZISKO OPÁLOV a DUBNÍCKE BANE. štylizované iniciálky mena a priezviska autorky návrhu Márie Poldaufovej a značka Mincovne Kremnica sú v dolnom okraji mince.
ak
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári