Na organe v sabinovskom kostole hráva Juraj Vrábel 46 rokov. Nedávno získal cenu za dlhoročný prínos k hudobnému životu a za aktivitu pri výstavbe nového organu v chráme. Nový sedemtonový nástroj už slúži Sabinovčanom.
SABINOV. Juraj Vrábel sa k hudbe dostal vďaka svojmu otcovi. Bol politickým väzňom, komunisti ho v roku 1950 zavreli na pätnásť rokov.
Svojej neskoršej plnej rehabilitácie sa už nedožil. Keď písal z Jáchymova a Leopoldova listy svojej manželke, prízvukoval v nich, nech zapíše deti do hudobnej školy. Takto sa Juraj Vrábel dostal k hudbe.
V roku 1954 začal navštevovať Hudobnú školu v Sabinove. Muzike sa ako klavirista venoval aj na vojne, neskôr hrával populárnu tanečnú hudbu so skupinou Amatis Sextet v kaviarni Torysa v Sabinove. V roku 1968 prišiel zlom. Dal sa na cirkevnú hudbu.
„Po smrti kantora ma manželka a otec presvedčili, aby som išiel hrať do kostola,“ hovorí organista Juraj Vrábel, ktorý začínal v Medzanoch, hrával i v Lipanoch a zakotvil v rímskokatolíckom kostole Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa v Sabinove, kde pôsobí dodnes.
Inicioval stavbu nového organu
Za svoj dlhoročný prínos k hudobnému životu a aktivitu pri stavbe organu dostal nedávno cenu primátora mesta. Na nový organ v sabinovskom kostole je patrične hrdý.
„O tom, že postavíme nový organ sa začalo hovoriť v roku 2008. Pán dekan Cichý, ako správca farnosti, súhlasil, takisto farská rada,“ konštatuje J. Vrábel.
Pôvodným zámerom bola generálna oprava starého, už poruchového pneumatického organu.
Tá by si však vyžiadala veľa práce a bez toho, aby naň bola záruka. „Preto sme sa rozhodli, že nebudeme investovať do čiastkových úprav a postavili sme nový organ. Je to investícia na najmenej sto rokov,“ teší sa organista z nového nástroja, ktorý dodala firma z Hranovice pri Poprade.
Jeho celková suma bola 240-tisíc eur a dnes už slúži verejnosti: „Organ sme budovali nielen na liturgické účely, ale s cieľom, aby sme pestovali koncertnú činnosť... Verím, že Sabinov privíta renomovaných koncertných hráčov z celého sveta.“
Sedemstotisíc súčiastok
Kráľovský nástroj inštalovaný v sabinovskom kostole sa skladá zo 700 000 súčiastok a váži sedem ton. Obsahuje 2 160 píšťal. Najdlhšia z nich meria päť metrov, najkratšia 15 milimetrov.
„Nový píšťalový organ má dve klávesnice s pedálom a spolu 31 znejúcich registrov. Prvý manuál je riešený ako hlavný stroj, druhý manuál ako žalúziový stroj. Rozvod vzduchu je vedený z hlavného mecha a pomocou dreveného potrubia až k vzdušniciam a následne k jednotlivým píšťalám,“ vysvetľuje technické parametre organista.
Momentálne je už J. Vrábel na dôchodku, pôsobí ako bezpečnostný technik a predtým pracoval na úrade.
Gény sa nezaprú
Konzervatórium nemá, absolvoval kurzy organovej hudby. K nej vedie aj svoje štyri deti.
Syn Marek vyštudoval organovú hudbu, externe ju učí na vysokej škole v Bratislave, ako koncertný umelec vystupuje po celom svete a je aj riaditeľom organového festivalu v Bratislave.
Zaujímalo nás, ktorého skladateľa má Juraj Vrábel najradšej. Je to Bach? „Bach je základom organovej hudby a nemeckej hudby, takže samozrejme je mojím obľúbeným skladateľom, ale mám rád aj francúzsku romantickú hudbu,“ dodáva interpret, ktorého hra na organe pravidelne znie z kostola Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa v Sabinove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári