KAPUŠANY. O histórii obce Kapušany a jej niekdajších pánoch sa už veľa popísalo.
Málokto však ešte aj dnes vie o tom, že potomok tamojšieho šľachtického rodu Kapiovcov sa na isté obdobie v 18. storočí stal rektorom Trnavskej univerzity.
Na dielo významnej osobnosti, rodáka z Kapušian, kňaza, teológa a spisovateľa Gabriela Kapiho upozorňuje pamätná doska pri Kostole sv. Martina.
Je umiestnená na kameni a počas pastoračnej návštevy obce v roku 2011 ju požehnal Jozef kardinál Tomko.
Údaje získaval v archívoch
Správca farnosti v Kapušanoch Jozef Marčin pripomenul, že Gabriel Kapi sa narodil 28. augusta 1658. Ako 15-ročný vstúpil do Spoločnosti Ježišovej v Košiciach.
Ako mladého novica si ho všimli už počas štúdií vo Viedni, kde na seba upozornil recitáciou gréckeho textu.
"Spočiatku sa o tejto osobnosti vedelo len málo. Takou motiváciou bádať bola magisterská práca kňaza Miroslava Marcina, ktorý o osobnostiach písal, keď končil teológiu na Spišskej Kapitule. Pre mňa to bol podnet k hlbšiemu bádaniu," povedal farár.
Doplnil, že poprosil kolegov a historikov o pomoc, a tým sa podarilo získať ďalšie informácie z archívov vo Viedni, v Ríme a Budapešti.
Svedok bitky o Viedeň
V čase, keď mladý Kapi študoval vo Viedni, odohrala sa jedna z historických udalostí, ktorá sa výraznou mierou podpísala na záchrane kresťanstva v Európe.
Mesto totiž obliehali turecké vojská v snahe rozšíriť Osmanskú ríšu. Spojeneckým vojskám sa však Turkov podarilo odraziť.
Marčin vysvetľuje, že tieto udalosti silne zapôsobili aj na Kapiho a svoje dojmy a reálne skúsenosti z obliehania Viedne pretavil do dramatickej práce pod názvom Obrana a oslobodenie Viedne.
"Kapušančania by si mohli svojho slávneho rodáka pripomenúť tým, že by mohli predviesť divadelnú hru, ktorú Gabriel Kapi napísal. Bolo by dobre, keby sa toho zhostili kapušianski ochotníci," doplnil správca farnosti.
Konštatoval, že takto sa o svojom slávnom rodákovi obyvatelia môžu dozvedieť viac, ako cítil, ako myslel a čo bolo pre neho dôležité.
Ďalšie kroky Kapiho viedli na misie a neskôr sa ocitá v Trnave. Tu mu v roku 1713 zverili vedenie Trnavskej univerzity, kde sa za jeho pôsobenia dokončila jedna časť univerzitnej budovy.
Na univerzite prednášal dogmatiku a bol autorom viacerých prác o kresťanskej náuke a viere.
V neposlednom rade sa v najnovších zisteniach historikov spomína aj významné pôsobenie Gabriela Kapiho ako rehoľníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári