Záujmové združenie žien MyMamy sa už viac ako rok usiluje o výstavbu chráneného bývania pre týrané ženy, takzvaného bezpečného domu. Má byť v objekte bývalej materskej školy v mestskej časti Šidlovec. Obyvatelia lokality však nesúhlasia. Zorganizovali petíciu, ale mestskí poslanci ju odmietli.
PREŠOV. Petícia prišla v čase, keď už malo združenie s mestom podpísanú nájomnú zmluvu na 20 rokov za jedno euro ročne. Podpísalo ju 231 ľudí z lokality Šidlovec.
Vyzvali mesto, aby poslanci zrušili uznesenie o schválení prenájmu objektu na Jánošíkovej ulici a opätovne zriadili materskú školu. Túto požiadavku však poslanci neakceptovali a petíciu neuznali.
Z prieskumu, ktorý vypracovalo oddelenie školstva na prešovskej radnici vyplynulo, že zriadenie materskej školy je zbytočné.
Pre školský rok 2014/2015 sa do predškolských zariadení zo Šidlovca aj Dúbravy predbežne nahlásilo 7 až 10 detí.
Významným argumentom bol aj fakt, že na Šidlovci už je súkromná materská škola a mesto sa na jej prevádzke v tomto roku podieľa sumou 31 925 eur.
Problém je aj v tom, že objekt na Jánošíkovej je zdevastovaný a je nutné do opráv investovať. Pri spomínanom počte detí by to bolo neekonomické.
Bezpečný dom má zelenú
MyMamy boli so svojím projektom úspešné a z európskych zdrojov dostali grant na rekonštrukciu objektu, s ktorou plánujú začať už na jeseň.
Stojí pred nimi ešte proces verejného obstarávania na zhotoviteľa stavebných prác. Zhruba o rok by už mal slúžiť týraným ženám a ich deťom, ktoré sa ocitli v núdzi.
Nielen krajské mesto Prešov nemá také zariadenie, ale malo by byť jediné svojho druhu na Slovensku.
Aktivistky v tejto oblasti pracujú už dlho a dôveru v ich plány prehĺbil aj fakt, že vlani získali v národnom kole, ktoré vyhlásilo Ministerstvo vnútra SR, odbor prevencie kriminality, 1. miesto za svoj projekt Pandorina skrinka. Zúčastnili sa aj medzinárodného kola vo Vilniuse a odtiaľ si odniesli čestné uznanie.
Projektová manažérka Iveta Baranová prevzala cenu ministra vnútra z rúk štátneho tajomníka Jozefa Bučka a riaditeľa odboru prevencie kriminality Jozefa Halcina. Obaja páni ich nedávno navštívili aj v Prešove a zaujímali sa, ako napredujú ich plány.
„Diskusia bola veľmi konštruktívna. Živo sa zaujímali o preventívne aktivity, ktoré združenie dlhodobo realizuje, hlavne na stredných školách pre študentov a pedagógov. Taktiež ich zaujímalo, akým spôsobom participuje združenie na metodológii a pripomienkovaní súvisiacich strategických dokumentov,“ povedala o návšteve štatutárka združenia Apolónia Sejková.
Celkové náklady na rekonštrukciu a služby v bezpečnom dome sú vyčíslené na 700-tisíc eur a tie budú investované do mestského majetku, ktorý bol posledných 10 rokov zanedbávaný.
V objekte vznikne desať rodinných buniek pre 30 osôb a jedno krízové centrum, kde bude môcť byť na 48 hodín umiestnených maximálne 5 osôb. Okrem bývania však združenie bude poskytovať aj poradenskú činnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári