Zariadenie Senior Vital Sabinov, n. o. funguje ešte len rok a pol, ale 84 klientov dokazuje, že si v ňom žije ako jedna rodina. Nedávno usporiadali juniáles, na ktorom sa zabávali navzájom aj svojich hostí z iných sociálnych zariadení a klubu dôchodcov v Sabinove.
SABINOV. Tradičnej júnovej zábave predchádzali veľké prípravy. Dôchodcovia nezaháľali ani na okamih. Pripravovali pestrú výzdobu a záhrada areálu čoskoro vyzerala ako plesový tanečný parket.
Babky si ondulovali vlasy, vyberali šaty, šperky, muži zase oprášili obleky aj topánky, v ktorých by sa im dobre tancovalo. V ich očiach bol zrazu lesk a plní očakávania čakali na slávnostný deň.
Ruku k dielu priložili aj sociálne pracovníčky. Napiekli kysnuté koláče, pripravili suroviny na guľáš a v slávnostný deň si obliekli ľudové kroje. Atmosféru umocňovala ľudová hudba Decent.
Netrpezlivo čakali na chvíľu, kedy riaditeľ zariadenia Milan Buk slávnostné otvorí juniáles a začne sa júnová veselica.
„Takú zábavu som už dávno nezažila,“ prezradila 81-ročná Helena Zajacová. Keď si hudobníci urobili prestávku, aby zábava pokračovala, vzal do rúk harmoniku dedko Matej Baňas. Zahral a ostatní spievali s ním. Pani Marta Majerníková (91 rokov) by vraj takto tancovala každý druhý deň.
„Medzi klientmi vládla veľmi dobrá atmosféra, z guľáša aj koláčov rýchlo ubúdalo a keby sa nebol spustil dážď, vydržali by sa zabávať aj do neskorého večera,“ povedala o spoločenskej akcii sociálna pracovníčka Mária Bujňáková.
Juniálesom vôbec neskončili. Na celé leto chystajú celý rad športových, kultúrnych a poznávacích akcií v zariadení, ale plánujú aj vycestovať do blízkeho okolia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári