Jedinému záujemcovi vo verejnej obchodnej súťaži predaj zamietli. Na základe žiadosti ho inému predali priamo. Dôvodom je cena.
BARDEJOV. Letné kúpalisko v Bardejovských kúpeľoch sa mesto pokúšalo za posledné štyri roky predať už šesťkrát.
Postupovalo salámovou metódou ukrajovania ceny – z pôvodných 594-tisíc eur, ktoré požadovalo ešte minulý rok, až na 250-tisíc, najnižšiu požadovanú kúpnu cenu v poslednej verejnej obchodnej súťaži, ktorá bola vyhlásená v apríli.
Teraz ho mesto predalo za 301-tisíc. Bez verejnej súťaže.
Podmienky splnil, predaj mu zamietli
Jediným záujemcom, ktorý do poslednej súťaže ponuku predložil, bola bardejovská eseročka Duomont. Ponúkla 250 100 eur.
Aj napriek tomu, že majetková komisia konštatovala, že ponuka Duomontu spĺňa všetky podmienky súťaže a odporučila ho ako jej víťaza, mestská rada naopak odporučila mestskému zastupiteľstvu predložený návrh odmietnuť a zmluvu s víťazom obchodnej verejnej súťaže neuzatvoriť.
Dôvodom mala byť nízka ponúknutá cena jediného záujemcu, ktorá však bola paradoxne o 100 eur vyššia, ako požadovalo mesto.
Poslanci mestskej rade na predposlednom májovom zastupiteľstve vyhoveli a s odvolaním sa na Obchodný zákonník, podľa ktorého je vyhlasovateľ oprávnený odmietnuť všetky predložené návrhy, ak si toto právo v súťaži vyhradil, predaj Duomontu neschválili.
Vyhoveli požiadavke priameho predaja
Jedenásteho júla požiadala o odkúpenie areálu letného kúpaliska spoločnosť DSL logistik, s. r. o.
„Spoločnosť má záujem o priame odkúpenie areálu za 301-tisíc eur, ktorú sú ochotní v prípade schválenia priameho predaja uhradiť v troch mesačných splátkach. Do 30. 6. majú zaplatiť 150-tisíc eur, do 31. 7. ďalších 75-tisíc a do 31. 8. zvyšných 76-tisíc eur,“ uviedol vedúci oddelenia správy majetku Ján Mochnacký v návrhu na priamy predaj kúpaliska z dôvodu osobitného zreteľa, ktorý poslancom predložil na poslednom zastupiteľstve 26. júna.
Dôvodom prípadu hodného osobitného zreteľa je podľa komisie správy majetku fakt, že ide o nadbytočný majetok mesta, ktorý bol riešený viacnásobnými neúspešnými obchodnými verejnými súťažami.
„Posledná ponuka nebola mestským zastupiteľstvom prijatá a nehnuteľnosť vykazuje zvýšené náklady na správu a údržbu vo vzťahu k rozpočtu mesta a správcovskej spoločnosti,“ uviedol ďalšie dôvody v návrhu Mochnacký.
Na poslednom zasadaní poslanci nakoniec takmer jednohlasne priamy predaj kúpaliska eseročke DSL logistik podľa osobitného zreteľa trojpätinovou väčšinou schválili.
Namiesto kúpaliska bývanie
Areál s bazénom, šatňami a sociálnym príslušenstvom sa rozkladá na ploche vyše 6-tisíc metrov štvorcových.
Jeho súčasťou je aj záhrada s rozlohou takmer 4-tisíc štvorcových metrov. Celkovo teda ide o viac ako 10-tisíc metrov štvorcových.
Mesto nezaväzuje kupca povinnosťou zachovať kúpalisko, musia však postupovať v súlade s územným plánom.
Ten sa pre túto lokalitu zmenil v roku 2012. Vyplýva z neho, že areál bývalého letného kúpaliska je určený ako územie na bývanie kúpeľného charakteru.
Na území môžu byť polyfunkčné rodinné domy s pridruženou funkciou kúpeľno-rekreačného ubytovania a rekreačných služieb, zariadenia základnej a rekreačnej vybavenosti, slúžiace pre obsluhu tohto územia a základnej občianskej vybavenosti, ktoré sú súčasťou obytných objektov.
Od prvého predaja odstúpili, mesto vrátilo zálohu
Ešte koncom februára mesto schválilo víťazovi ďalšej obchodnej súťaže – tej istej spoločnosti DSL logistik – predaj 9 775 m2 verejnej zelene, definovanej ako trvalý trávnatý porast, za cenu 20 eur za meter štvorcový.
Pozemok sa nachádza pri vstupe do Bardejovských kúpeľov a susedí so sídlom známeho bardejovského podnikateľa Juraja Cimbaľáka, ktorý ešte pred súťažou o odkúpenie pozemku mesto požiadal.
U bardejovských aktivistov a architektov vyvolal predaj vlnu nevôle. Dôvodom bola nízka požadovaná cena, keďže mesto pôvodne chcelo za meter štvorcový iba 13,31 eur, ako aj možné porušovanie princípov územného plánovania, keďže išlo o predaj pozemku určeného pre verejnú zeleň.
Diskutovalo sa aj o riziku v prípade, ak by po predaji pozemku došlo k zmene územného plánu. Na žiadosť vlastníka by sa mohla kultúra pozemku z verejnej zelene zmeniť napríklad na stavebnú parcelu. Jeho hodnota by takto vzrástla až päťnásobne.
Situácia sa však medzičasom skomplikovala a DSL logistik od zmluvy odstúpila. Dôvodom je podľa vyjadrenia spoločnosti výmera vysúťaženého pozemku.
Potičný: Predaje spolu nesúvisia
Aj keď firma vysúťažila parcelu o výmere 9 775 m2, mesto im chcelo predať len 9 400 m2.
„Prečo to tak je? Vytvorili akúsi hluchú parcelu, kde sa nachádza cesta pána Cimbaľáka, ktorá je na mestskom pozemku, ktorý vysúťažila naša firma,“ uviedol konateľ spoločnosti DSL logistik Pavel Tulenko.
Či spolu tieto dva predaje súvisia, keďže v obidvoch figuruje DSL logistik a prečo mesto predalo letné kúpalisko priamo, na to sme sa opýtali zástupcu vedúceho oddelenia správy majetku Vladimíra Potičného.
„Dôvodom priameho predaja sú obrovské náklady na údržbu a stráženie. Bola aj tendencia pozemok rozparcelovať a predať po častiach ako stavebné pozemky. Aj to však bolo problematické. Jediný, kto prejavil záujem, bola spoločnosť DSL logistik,“ vysvetlil Potičný.
„Vec s predajom pozemkov pri vstupe do kúpeľov je uzavretá. Spoločnosť DSL logistik od zmluvy odstúpila a zábezpeku 65-tisíc im mesto vrátilo. Tieto dve veci spolu nesúvisia a ani sa nedajú sa spájať, pretože peniaze sú inak fixované. Na tento pozemok bude vyhlásená nová verejná obchodná súťaž,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári