Pracujúci rodičia sa prázdninujúcim deťom nemôžu venovať celé dni a tak sa stáva, že na ihriskách sú deti aj bez dozoru dospelých. Škrabance či rozbité kolená sú bežné, ale keď sa k tomu pridá aj úraz, vtedy rodičia zvyknú viniť tých, ktorí ihriská prevádzkujú. Niektorí nevedia, kde majú prípadnú chybu na hracích prvkoch nahlásiť.
PREŠOV. Detské ihriská v posledných rokoch výrazne zmenili svoj vzhľad. Zmizli staré kolotoče, nebezpečné preliezačky aj hojdačky.
Na každom sídlisku či v okrajových častiach mesta buď vznikli nové ihriská alebo na nich vymenili hracie prvky, aby spĺňali bezpečnostné kritériá. Na niektorých dokonca asfaltový povrch vymenili za bezpečnejšiu geotextilnú podložku. Jednoducho, modernizujú sa.
Na konci školského roka v Prešove otvorili hneď tri nové ihriská. Rodičia aj deti sa tešili, ale s odstupom času na nich našli aj chybičky krásy. Napríklad ihrisko na Sekčove pri ZOC Max je celkom nové, má zaujímavé hracie prvky, niekoľkomiestne hojdačky, ale rodičia vidia aj nedostatky.
Deti sa majú síce kde hrať, ale v blízkosti nie je jediná lavička a tak rodičia v snahe byť deťom nablízku musia celé hodiny okolo nich „stepovať“.
„Prekáža mi tiež, že je tak blízko frekventovanej cesty a parkoviska. Deti sú živé a rodič musí doslova striehnuť, aby niektoré nevbehlo pod auto. Podľa mňa by tam mala byť nejaká zábrana, bolo by to bezpečnejšie,“ povedala nám mladá mamička Mária Vardžiková.
Rodičia zo sídliska Sekčov sa tiež zhodli na tom, že konkrétne toto ihrisko niekto nedotiahol do konca. Okolo sú ešte jamy, hlina a keď zaprší, brodia sa v blate. Tamtamy fungujú a tak si navzájom radia, kam sa s deťmi ísť hrať.
„My si s manželom sadneme na bicykle, malého dáme do sedačky a obídeme všetky ihriská na sídlisku.
Skúšame, kde je lepšie. Je mi ľúto, keď vidím, že sa do ihrísk investuje, otvárajú sa s veľkou slávou a potom sa o ne nikto nestará. Keď ich nechajú chátrať, tak sú to len vyhodené peniaze,“ povedala o svojej skúsenosti Vardžiková.
Niekedy ani opatrnosť nestačí
Do obnovy ihrísk či do nových investuje prevažne mesto zo svojho rozpočtu. Peniaze rozdelia mestským častiam a tie rozhodnú, kde a aké ihriská dajú postaviť. Potom ich správu a údržbu presunú na mestskú firmu Technické služby mesta Prešov (TSmP), a. s.
Čo sa týka nových ihrísk, TSmP trvá na tom, že preberie len ihriská, ktoré majú certifikované hracie prvky, a to práve kvôli bezpečnosti detí a možným komplikáciám pri úrazoch.
„Robíme všetko preto, aby boli prvky certifikované. Za bezpečnosť počas hry na ihrisku potom už zodpovedá zákonný zástupca dieťaťa,“ povedal nám vedúci oddelenia verejnoprospešných činností prešovskej radnice Kamil Sepeši.
Deti sú veľmi živé a v zápale hry nevedia odhadnúť nebezpečenstvo. Často to nevie predvídať ani rodič.
„Rozbité kolená a lakte ani nerátam, to je normálne. Raz som sa ale zľakla, keď sa na hojdačke odtrhla reťaz a syn si udrel hlavu. Skončili sme na pohotovosti. Keby sa mu niečo vážne stalo, neviem, čo by som urobila,“ popísala inú situáciu z ihriska Lenka Vargová.
Podobnú skúsenosť má však aj Mária Vardžíková. Jej syn Oliver sa raz skoro poranil na uvoľnej doske na preliezačke.
Tomu sa nedá povedať, že ide len o neopatrnosť. Otázkou je, či tieto chyby rodičia aj nahlásia správcovi, aby mohol hracie prvky opraviť.
Správca chce viac peňazí na údržbu
Ako nás informovala pracovníčka TSmP Ingrid Mihaľová, v meste je v súčasnosti 28 ihrísk certifikovaných a 140 certifikáty nemá. Majú teda staršie hracie prvky, ale sú udržiavané.
Riaditeľ TSmP Jozef Višňovský nám potvrdil, že deti by na žiadnom z certifikovaných ihrísk nemali utrpieť úraz.
Opotrebovaním sa však chybovosť objavuje.
„Zavádzame systém, že pri každom ihrisku osadíme tabuľu, na ktorej sú údaje o tom, komu patrí ihrisko, kto ho spravuje a je tam aj takzvaná zelená linka, kde môžu rodičia nahlásiť prípadné poruchy. Nie je to síce ešte všade, ale chceme to dotiahnuť,“ povedal nám Višňovský.
Na druhej strane vidí problém aj v tom, že z rozpočtu mesta nedostávajú dosť peňazí na to, aby mohli pred každou letnou sezónou opraviť chyby, vymeniť piesok v pieskoviskách aj udržiavať všetky ihriská v meste.
„Máme na to len 49-tisíc ročne pre 7 mestských častí a to je málo. Som za to, aby sme dostávali paušál na údržbu, zvýšila by sa kontrola a tým pádom by boli ihriská v stopercentnom stave. Neboli by prieťahy v tom, že niekto zistí chybu, nahlási ju na mesto, to nám musí dať objednávku a ak sú peniaze, tak sa to opraví,“ vysvetlil riaditeľ TSmP.
Nové ihriská. Všetky majú certifikované hracie prvky.
Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári