V Prešove je síce pomerne hustá sieť cyklochodníkov, no aj tak sa často opakujú situácie, keď sa chodci hádajú s cyklistami či korčuliarmi. Občas dochádza ku kolíziám, ktoré sa končia úrazmi. Vodiči zase neradi vidia cyklistov na cestách.
PREŠOV. Zákon o cestnej premávke sa vzťahuje aj na cyklistov. Mali by jazdiť po cyklochodníkoch a ak na trase nie sú, tak po pravej strane vozovky blízko krajnice.
To však nerobia. Spravidla sú tam výmole a kamienky, tak sa radšej tlačia do jazdného pruhu vozidiel.
Chodci by zase nemali vstupovať na cyklochodník, no realita je často iná. Po cyklochodníkoch si vykračujú mamičky s kočíkmi, chodci, ba aj psičkári, hoci im za to hrozí pokuta.
„Je pravda, že radšej tlačím kočiar po cyklochodníku, ale to hlavne preto, lebo chodník pre peších je taký rozbitý, že sa po ňom prechádza ťažko. Obzerám sa a dávam pozor, aby som neprekážala,“ priznala mamička Marcela zo sídliska Sekčov.
Cyklisti hromžia na chodcov
Cyklisti to však vidia inak. Hovoria, že často musia doslova kľučkovať pomedzi chodcov a keď sa na trase ešte objavia dvaja korčuliari vedľa seba a idú rýchlo, nemajú sa im ako vyhnúť.
„Mne sa napríklad stalo, že mi pod kolesá vbehol pes. Zrazil som ho a spadol. Našťastie sa nám obom nič vážne nestalo, ale bolo to nepríjemné. Pes v strese štekal a išiel z neho strach, ja som rátal rany na rukách a kolenách,“ popísal svoju skúsenosť Jakub Grejták.
Iná cyklistka nám zase opísala spor, ktorý zažila s chodcami v blízkosti nákupných centier.
„Tam sa chodníky pre peších prelínajú s cyklochodníkmi. Už sa mi stalo, že som nestihla ubrzdiť a skoro som vrazila do jednej ženy. Ona išla vychádzkovým krokom od zastávky MHD k obchodu, ja rýchlejšie a bol z toho konflikt. Nakričala na mňa, že mám dávať pozor, ale ja som bola na cyklochodníku a neporušila som žiadne predpisy. Odvtedy si dávam väčší pozor,“ povedala nám Kristína Poliaková.
Na cestách ich nechcú
Vodiči zase neradi vidia cyklistov na cestách. Tvrdia, že sa niekedy správajú nevyspytateľne, najmä na frekventovaných komunikáciách.
„Ja som zažil, že mi cyklista vošiel do jazdnej dráhy, zozadu ma predbiehalo auto, pribrzdil som, ale nevedel som predvídať, čo ten cyklista predo mnou urobí. Najhoršie je to večer, alebo keď ide väčšia skupina, obzerajú sa, balansujú, proste prekážajú. Zakaždým ich v duchu posielam na cyklochodník,“ dodal Anton Hruška.
Prilby, chrániče aj zvončeky idú na dračku
Potreby pre cyklistov idú na dračku. Potvrdil nám to istý predajca v obchode s bicyklami. Vraj je teraz v zvýšenej miere záujem najmä o zvončeky a prídavné osvetlenie.
V ponuke majú takých výrobkov veľa, tiež prilby, ktoré sú výrazne pomaľované. Niekedy však ani také opatrenia nestačia. Mladí sú teraz doslova závislí na muzike. Na cyklochodníkoch má takmer každý na ušiach slúchadlá a počúva hudbu. Vtedy však nepočuje výstražné zvonenie.
Leto je pritom obdobím, kedy sa deťom stáva najviac úrazov. Najčastejšie sa stávajú pri športe alebo v cestnej premávke, niekedy majú aj nepríjemné až trvalé následky.
„Z hľadiska bezpečnostných opatrení je nevyhnutné, aby mali deti chrániče na lakťoch, predlaktiach aj na nohách, nosili bezpečnostnú prilbu a dodržiavali pravidlá cestnej premávky. Deti sú počas prázdnin nesústredené a uvoľnené, preto je tu zvýšené riziko poškodenia zdravia, čo platí pre cyklistov aj korčuliarov,“ radí hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári