KAMENICA. Farma v Kamenici sa stala hostiteľom podujatia už po tretíkrát. Tentoraz tam predviedli majstrovstvo získavania vlny ôsmi súťažiaci. Nižší počet účastníkov spôsobilo počasie a odcestovanie vacerých účastníkov do zahraničia. Po minulé roky mali aj do 20 strihačov.
Atmosféra bola počas celého podujatia skvelá. Prišli sa naň pozrieť viacerí návštevníci, vôňu stajní dopĺňal bľakot oviec. Kamenická farma pána Angeloviča má okolo 1000 oviec, bolo teda čo strihať.
Hodnotí sa čas a kvalita
Nestrihá sa v žiadnych kategóriách. Podstatné je majstrovstvo strihača.
„Hodnotí sa čas, ako je ostrihaná, kvalita strihania, či sú zástrihy, nedostrihy, krvavé poraniena, aby nebol agresívny strihač a podľa toho sa boduje, posudzuje sa kvalita spolu s časom,“ vysvetlil vysvetlil Igor Nemčok, predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku z Banskej Bystrice.
Zachovaná objektivita
Proces strihania sledovalo viacero porotcov, ktorí počas strihania po minúte vystriedali sledovaného súťažiaceho. Ako povedali organizátori, chcú takýmto spôsobom predísť subjektívnemu hodnoteniu a postarať sa o objektivitu.
V Kamenici majú dosiaľ rekord v ostrihaní jednej ovce za čas 1 min. 9 sek. Slovenský rekord je iba 56 sekúnd.
Z rodiny strihačov
Na súťaži sa zúčastnili štyria z rodiny Hankovských. Medzi strihačmi sú už známou rodinou, „umenie“ už odovzdávajú aj svojim potomkom. V prvom kole sa stretol ujo Rastislav so svojím synovcom Andrejom.
Rastislav Hankovský z Lukavice (okr. Bardejov) strihá už 19 rokov, z toho profesionálne asi 8, je to jeho živobytie. Okrem Kamenice sa zúčastňuje aj ďalších súťaží.
„Strihalo sa mi veľmi dobre, len tie ovečky boli trošku nervózne. A keď je nervózna ovečka, potom je to už ťažšie,“ povedal s úsmevom po svojom skvelom výkone. Ako potvrdil, spolu s bratmi patria i k organizátorom podujatia.
„Keby človek k tomu nemal vzťah, nerobil by to, lebo je to veľmi ťažká práca,“ potvrdil.
Pre neho je to tiež relax, keď sa spolu s ďalšími kolegami môže po tvrdej drine stretnúť a porozprávať sa.
Základ je zdravie
Ondrej Smoleňák z Čabaloviec (okr. Medzilaborce) strihá už 25 rokov. Osemnásť rokov z toho aj v zahraničí, kam chodí počas sezóny za zárobkom, keďže, ako hovorí, na Slovensku by ho to neuživilo. Podľa neho je základom zdravie, keďže strihanie sa podľa vedcov radí medzi 10 najťažších profesií.
„Treba meniť pohyb, lebo popritom strihaní už poznám starších strihačov, ktorí sú zhrbení,“ hovorí.
Nedocenená robota
Napriek tomu, že je to tak fyzicky náročná práca, nie je ani zďaleka docenená. Za ostrihanie jednej ovce nemajú ani jedno euro, a to ani v zahraničí.
„Keď som v zahraničí, ostrihám aj 10–tisíc oviec,“ hovorí o neskutočnom množstve Smoleňák. Vraj podľa jeho skúseností je to tak náročné, že zo sto strihačov sa ujme asi tak päť. Ondrej si vedie záznamy. Podľa jeho slov kedysi, keď začínal strihať, dokázal za rok ostrihať sám aj 12 000 – 14 000 oviec.
Rastislav Hankovský strihá už 19 rokov.
Ondrej Smoleňák ostrihal už desaťtisíce oviec.
Návštevníci poctivo povzbudzovali.
Porota počas strihania rotovala medzi strihačmi.
Strihanie oviec. Jedno z najťažších povolaní vôbec.
Pripravené. Po súťaži boli o vlnu ľahšie. Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári