Minulý týždeň bol vládou z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bardejove odvolaný doterajší riaditeľ Viktor Jaroščák a menovaný nový riaditeľ Pavol Šoth. Za posledné volebné obdobie ide už o tretieho riaditeľa na tomto poste.
Boli ste menovaný novým riaditeľom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bardejove. Toto je už druhá zmena na tomto poste za dva roky. Viete prečo bol odvolaný Viktor Jaroščák?
Nemám informácie o tom, prečo bol odvolaný predchádzajúci riaditeľ. Nepatrím k zainteresovaným osobám jeho odvolania.
Aký je váš odborný profil pre kvalifikáciu na túto funkciu?
Môžem povedať, že som skôr pohľadom zvonku. Od roku 1996 som ako riaditeľ Akadémie vzdelávania veľmi úzko spolupracoval s úradom práce v oblasti vzdelávania a realizácie projektov. Často som bol aj kritikom fungovania úradu. Teraz mám možnosť sa pokúsiť veci, ktoré som videl zvonku a ktoré možno nikto zvnútra nevidel, ponaprávať. Je pravda, že to nie je také jednoduché, ako som si myslel. Prakticky mám sedemnásťročnú prax spolupráce s úradom práce, v komunikácii s orgánmi štátnej správy a samosprávy. Od roku 1999 som sa venoval aj tvorbe a realizácii europrojektov.
V Bardejove je takmer 22–percentná nezamestnanosť. Čo môže úrad urobiť pre jej zníženie? Myslíte si, že v rámci bardejovského okresu je priestor na nejakú reformu?
Rezort úradu práce je riadený centrálne. Je dokonca dosť možné, že po začiatku nového roka stratíme aj právnu subjektivitu. Nad týmto sa teda musia zamýšľať ľudia, ktorí rezort riadia. Okres Bardejov je bičovaný roky poddimenzovanými investíciami do infraštruktúry a vôbec do spoločenského života ako takého. Tým pádom vzniká automaticky produkt nezamestnaných ľudí. A táto situácia je tu dlhodobo. Výsledkom je armáda takmer nepoužiteľných ľudí. Všetci dobre vieme, o čom hovorím. Európa má záujem na tom, aby sa vlády skupinami ohrozenými vylúčením so spoločenského života zaoberali. A to by mal robiť aj úrad práce.
Poznáte situáciu v Bardejove. Viac ako polovicu produktívnych ľudí vyvážajú z okresu personálne agentúry. Nemyslíte si, že pre mesto by bolo výhodnejšie vytvárať také podmienky pre investorov, aby ľudí zamestnávali v meste? Čo môže v tomto urobiť úrad v spolupráci so samosprávou?
Samospráva a úrad práce sú na jednej lodi. Máme rovnaký problém. Obidve inštitúcie bojujú proti nezamestnanosti, aj keď odlišnými prostriedkami. Myslím si, že úlohou manažérov na ktoromkoľvek poste, či je to úrad práce, mestský úrad alebo okresný úrad, je priťahovať do mesta investície a zdroje. Úrad práce je na jednej strane evidenciou a starostlivosťou nad už nezamestnanými ľuďmi. Ale v osobe riaditeľa či už úradu práce, primátora alebo prednostu okresného úradu je jeho prvoradou povinnosťou starať sa o to, kde sú zdroje, kde sú financie, kde sú investície. A akýmkoľvek možným zákonným spôsobom sa snažiť o ich získanie. A toto je potom aj cesta, ako tento región pozdvihnúť a umožniť ľuďom v ňom pracovať.
Váš úrad má na starosti aj sociálne veci a problematiku rodiny. Ako je to s rodinami v súvislosti s nezamestnanosťou?
Áno, bohužiaľ na to nadväzuje aj ďalšia nepríjemná skutočnosť, že mobilitou pracovnej sily sa nám v meste rozbíja rodinný život. Je to trošku smola, ale čo vám mám na to povedať. Sám som šesť rokov pracoval v zahraničí, pretože som sa tu nevedel uživiť. Dnes som v úrade prvý deň a poviem vám, že mám nad hlavou veľký otáznik, ako tým ľuďom pomôcť.
Čo urobíte v úrade ako prvé?
Ako prvé si musím preštudovať všetky dokumenty a dať na správnu mieru vnútorný poriadok a kompetencie, aby úrad bežal čo možno najefektívnejšie. Vidím, že je tu veľa ľudí a veľa papierov. Budem sa snažiť, aby tých papierov bolo čo najmenej. Čo sa týka ľudí, nevidím prebytok pracovníkov, skôr naopak. Na niektorých úsekoch je preťaženosť.
Vrátim sa na začiatok. Prečo ste prijali ponuku byť riaditeľom úradu práce?
Na margo celej veci môžem povedať iba toľko, že ponuku som dostal už pred dvoma rokmi, ale odmietol som ju, pretože som skôr človek z podnikateľskej sféry. Bol som zvyknutý zarábať peniaze sám a potom rozhodovať, čo s nimi. Pravda je však taká, že so zmenou politiky vzdelávania som zistil, že nemám čo robiť. Keďže teraz prišla ponuka znovu a ja som vedel, že svoje skúsenosti budem môcť pretaviť do tejto práce, tak som ponuku tentoraz prijal. Doslova a do písmena ma to dostihlo.
Fakty
Odvolávanie a vymenovávanie
Riaditeľov Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bardejove v rokoch 2012 až 2014.
V máji 2012 menovala nová vláda na post riaditeľa UPSVaR Martina Chomu (predtým viedol a aj momentálne vedie Oddelenie kultúry MsÚ v Bardejove).
Choma sa na úrade dlho neohrial. V októbri 2012 ho minister Richter odvolal a na jeho miesto vymenoval Viktora Jaroščáka.
Podľa ministra bolo dôvodom odvolania Chomu zrušenie Oddelenia aktívnych opatrení trhu práce na detašovanom pracovisku vo Svidníku, proti čomu protestovali obyvatelia Svidníka a priľahlých obci aj svidnícky primátor Ján Holodňák.
9. júla 2014 vláda na svojom zasadaní schválila uznesenie o odvolaní Viktora Jaroščáka z funkcie. Na návrh toho istého ministra.
10. júla bol riaditeľom UPSVaR v Bardejove menovaný bývalý riaditeľ bývalej bardejovskej Akadémie vzdelávania Pavol Schott.
O príčine odvolania Jaroščáka ministerstvo zatiaľ mlčí. „Ak bude dôvod, budeme o prípadných personálnych zmenách obratom informovať médiá aj verejnosť,“ uviedol riaditeľ tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Michal Stuška.
mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári