Už takmer dva týždne prebiehajú práce na Šarišskom hrade. Chystajú sa sprístupniť pracháreň, vykonávajú archeologický priestor. Návštevníci sú na hrade každý deň.
ŠARIŠSKÝ HRAD. Rok 2014 je posledným rokom v rámci trojročného obdobia, keď pracujú na hrade v rámci projektu Záchrana torzálnej architektúry pomocou nezamestnaných.
Pokračujú a ukončujú práce na objektoch, ktoré začali. Hlavne chcú ukončiť objekt prachárne, tak, aby bol prístupný pre návštevníkov, a tiež hradbu medzi druhou a treťou baštou.
„Tiež by sme chceli dokončiť delostrelecký bastión, takže sa snažíme dostať do štádia, kedy budú návštevníci vidieť ukončené veci, aby nemali pocit, že stále robíme a nie je za nami vidieť výsledok,“ povedal s úsmevom Ladislav Babuščák, projektový manažér na rekonštrukčné práce na hrade.
Pracháreň ostane bez zakrytia
V pláne rekonštrukčných prác je pracháreň. Išlo pravdepodobne o hospodárske skladisko, kde plánujú vytvoriť v jednej tretine drevenú podlahu, trámy už sú prichystané.
„Spravíme tu schodište a bude sa dať ísť dole, celé to bude pre návštevníkov otvorené,“ vysvetlil Ladislav Babuščák.
Plánujú to stihnúť do Šarišských hradných hier. Zakrývať sa to nebude, kvôli pokynom pamiatkarov.
„Musí to ostať v torzálnom stave, i keď by sme to radi zakryli, lebo akokoľvek dobre by sme murivo spravili, po desiatich rokoch sa kvôli poveternostným vplyvom – slnko, dážď, vietor – rozpadne,“ povedal Babuščák.
Medzi prachárňou a starou vstupnou bránou plánujú urobiť archeologický výskum, aby sa zistilo, ako to bolo prepojené.
V rámci archeologického výskumu získavajú mnoho nálezov, rôzne časti kachlíc, staré sklo, kovové predmety, vraj všade, kde zakopú, niečo zaujímavé nájdu.
Menej robotníkov, práce stále dosť
Projekt je vypísaný na polrok.
„Niektoré veci, ako murovanie, ukončíme skôr kvôli klimatickým podmienkam, v mrazoch murovať nemôžeme. Ale sú ďalšie práce, ktorých je dostatok – klčovať, odstraňovať kroviny a robiť všetko, čo nám počasie dovolí,“ vymenúva projektový manažér.
Momentálne majú dotáciu a pracuje na hrade 23 pracovníkov. Záujem bol niekoľkonásobne vyšší, nenaplnili ani minuloročný počet 40 ľudí. Prijímajú však tiež nových.
Okrem nezamestnaných majú aj ľudí zaškolených, lebo vraj nie je jednoduché nájsť človeka, ktorý vie murovať historické murivo.
Majú medzi sebou však aj ľudí, ktorí tam pracujú už 10 rokov.
„A boli tu aj z iných hradov, ktorí sa učili, ako sa to robí a dnes na iných hradoch, v iných občianskych združeniach pomáhajú zachraňovať,“ vymenúva Babuščák.
Šarišský hrad patrí na Slovensku k unikátom. Má 14 bášt, ktoré sú dodnes zachované.
Chcú opraviť i Horný hrad
Práce na hrade je stále dosť. Ak by bol projekt podporený aj v ďalšom období a získali by peniaze, Ladislav Babuščák už presne vie, do čoho by sa pustili.
„Snažili by sme sa zachrániť to historicky najcennejšie, čo na tomto hrade je, a to je donjon z 13. storočia a tzv. Horný hrad, lebo k nemu sme sa nedostali,“ vysvetľuje.
Práce na ňom by si vyžadovali niekoľko sezón. Je to dominanta a výhľad z nej je nádherný, ľudia sa už teraz pýtajú, kedy sa bude rekonštruovať.
Priťahuje ľudí zo širokého okolia
V slnečné prázdninové dni zvyknú mať počas týždňa denne aj sto ľudí. I v čase našej návštevy vládol na hrade nielen pracovný, ale aj oddychový čulý ruch.
„Sme tu po prvýkrát a je tu skutočne nádherne, má to svoju hodnotu,“ chválila rodina Králiková, ktorá prišla na hrad zo Spišskej Belej.
Hoci tam majú svoje hrady, Šarišský ich očaril. Výletovali spolu s rodinou zo Sabinova, ktorá ho už síce pozná, ale výlet si nenechala ujsť.
Na hrade sa prechádzali aj dievčatá z Kanaša – Petra a Angela. Spolu s nimi prišla ich kamarátka Silvia Berešová, tá dorazila až z Bánoviec nad Bebravou.
„Je to ozaj nádherný hrad, má svoju hodnotu. Pekne sa to tu rekonštruuje, tiež ten archeologický výskum je super. Vidieť, že to nie je len o múroch, ale o tom, čo je pod tým. Ľudia sú pohodoví, maká sa, bodaj by sa tak všade na Slovensku robilo,“ povedala s úsmevom mladá slečna.
Ako dodala, doma majú Uhrovský hrad, ktorý má tiež svoju hodnotu a ona už preliezla veľmi veľa hradov. A Šariš je ozaj peknou bodkou.
Medzi baštami. Aktuálne prebieha oprava hradby medzi druhou a treťou baštou.
Archeologický výskum. Pomáha ho vykonávať aj študentka archeológie Katka Vendrinská zo Žiliny.
Pracháreň. Chystá sa jej úprava, pribudne podlaha, upravia sa okná a schody.
Aj popri práci. Je na hrade stále dosť čulo.
Výletníci. Rodina Králiková prišla až zo Spišskej Belej, spolu s príbuznými zo Sabinova.
Milovníci hradov. Jozef, Angela, Petra, Silvia a Sárka.
Foto: map
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári