Zo Španielska či Talianska si to zamierili mladí na Kamenický hrad nad obcou Kamenica (okr. Sabinov). Počas dobrovoľníckeho tábora tam týždeň pomáhajú pri prácach na hrade.
KAMENICA. Letný medzinárodný dobrovoľnícky tábor sa uskutočňuje na Kamenickom hrade po piatykrát.
Jeho cieľom je podpora medzinárodnej dobrovoľníckej práce. Aktuálne na hrade od minulej stredy do budúcej „býva“ priemerne 20 nadšencov nielen z okolia, ale aj zo Španielska, Talianska, Česka a Ruska. V minulosti tam mali aj Francúzku, dokonca aj jednu dievčinu z Kórey.
Hlavnou náplňou je práca na hrade. „Tohto roku sa zameriavame na obnovu náučného chodníka, ktorý máme v podhradí a dolu, smerom k dedine, natierajú sa tabule, opravuje sa terén, plus sa robí zber kamenia, robíme staroslovienske chyže,“ vymenoval Martin Pčolka, podpredseda Kamennej veže a jeden z organizátorov podujatia.
Program mali pestrý, v piatok práve zbierali kamene a chystali sa natierať lavičky. A na pondelok ich čakala napríklad archeológia.
Pomoc od nezamestnaných
Dobrovoľníci sa na hrade pripojili k domácim, ktorí tam aktuálne pracujú. Vďaka podpore z ministerstva kultúry sa im tu podarilo zamestnať cez úrad práce 8 ľudí, ktorí budú pomáhať až do konca roka.
„Tohto roku sa už robila veža. Kvôli statike sa omurovalo staré murivo tak, aby sa to nezrútilo,“ vysvetlil Pčolka.
V závislosti od peňazí sa chcú zamerať na archeológiu, obnoviť studňu a venovať sa tiež špárovaniu muriva. O celý hrad sa stará dobrovoľnícke združenie Kamenná veža. Keďže nie je rozpočtovou organizáciou, peniaze získava z grantov či podpory obce.
„Snažíme sa, aby sa to stalo oddychovým centrom okolia,“ povedal Pčolka.
Tatry a hrad
Na hrade sa počas celého týždňa miešali jazyky.
„Na Slovensku som po prvýkrát a bola som naň zvedavá. Veľmi som sa tešila, lebo som vedela, že je tu vraj pekná príroda a tú ja milujem,“ tešila sa Mireja z Barcelony.
Ako povedala, jej očakávania sa naplnili. A hoci sa venuje štúdiu matematiky, hrady a história sú jej blízke.
Kristína prišla zo susedného Česka. Tiež to bola na Kamenickom hrade jej premiéra, poznala len Tatry.
„Je to tu mimo civilizácie a hlavne toto ma zaujalo,“ povedala s úsmevom.
Už absolvovala ekologický tábor v Taliansku, no slovenský historický bol pre ňu čímsi novým. Obe dievčatá si veľmi chválili nielen provizórny stan, ale aj kuchyňu. O tú sa im postarali Sára z Lipian a Barbora z Kamenice.
Ako povedali, takáto forma prázdnin je pre ne vítaná, keďže sú bez mobilov, internetu a počítačov, len na hrade a v prírode.
Miesto paraglajdistov
Tí, ktorí tam boli, sa tam podľa ich slov veľmi radi vracajú. Spomenuli Letíciu z Francúzska, ktorá na hrad ešte po tábore prišla dvakrát. A aj tentoraz opäť čakali chlapca z Talianska, ktorý tam už bol.
Kamenický hrad kedysi patril do hradného panstva, ktoré bolo jedno z najväčších na východe.
Dosiaľ je to prírodná a národná kultúrna pamiatka. Dnes je hrad typický aj tým, že je tam dosť veterno a chodievajú tam radi paraglajdisti. Dokonca až z Poľska.
Po skončení tábora už budú organizátori naplno žiť Hradnými slávnosťami, ktoré sa uskutočnia 16.- 17. augusta.
Náučný chodník. Pracujú na ňom nezamestnaní vďaka projektom.
Obydlia starých Slovanov. Aj tie vytvorili počas tábora.
Opravená veža. Podarilo sa ju spevniť.
Dobrovoľníčky. Spojili sa s pracovníčkami hradu pri zbere kamenia.
Časť hradu. Tiež prešla rekonštrukciou.
Účastníčky tábora. Kristína z Česka a Mirjana zo Španielska.
Práca na hrade. Je jej dosť, aj pri príprave dreva.
Kuchárky. Dievčatá Sára a Barbora sa starajú o osadenstvo hradu.
Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári