Obyvatelia sídliska Sekčov sú jednoznačne proti stavbe, podali petíciu a zorganizovali aj protest. Vedenie radnice sa pokúsilo nájsť kompromis, ale ten nevyšiel. Stavba pokračuje, no petičiari sa nechcú vzdať bez boja.
PREŠOV. Na súkromnom pozemku stavebník intenzívne vykonáva prekládku sietí, po trávniku už nie je ani stopa, bagruje sa zemina a okolo pozemku je plot. Ľudia sa len bezmocne prizerajú a lomcujú nimi emócie.
Po tom, čo v polovici júla podali petíciu s 350 podpismi a požiadali radnicu, aby preverila vydané stavebné povolenie aj rozhodnutie dopravnej polície sa ešte pokúsili zabrániť vstupu mechanizmov na stavbu.
Vjazd zablokovali svojimi autami. Nemalo to však úspech. Napokon sa pod dohľadom polície museli rozísť.
„Situácia je tu naozaj zlá. Nemáme tu pokoj ani cez deň, ani v noci, musíme znášať hluk zásobovacích áut pri veľkých obchodných domoch, množstvo vozidiel so zákazníkmi, lomoz pri vyprázdňovaní veľkých kontajnerov, vjazd a výjazd áut do podzemnej garáže a teraz ešte ďalšia taká riziková prevádzka. To je na zbláznenie,“ myslí si obyvateľka Čergovskej ulice Alena.
Dodala, že žiadny súdny človek by nepovolil prevádzku autoumyvárne, z ktorej bude ďalší hluk, chemikálie, splašky a ešte aj s čerpacou stanicou na plyn ani nie 10 metrov od panelákov.
Susedia sa zhodli v tom, že platia čudné zákony, keď nezohľadňujú bezpečnosť a právo na pokojný život obyvateľov.
„Pre koho sú také zákony? Jedna suseda už predala byt, ďalšia sa chystá podať inzerát. Môj manžel chce odtiaľ tiež odísť, keď to postavia. Uvedomili sme si, že hodnota našich bytov tým veľmi klesne,“ popísala reakcie niektorých ľudí Marta Sabolová.
Zámena pozemku nevyšla
Keď sa stavba začala a Sekčovčania podali petíciu, primátor Pavel Hagyari (nez.) sľúbil, že stavebníkovi ponúkne zámenu pozemku.
Podľa jeho slov takýto polopriemyselný objekt v blízkosti obytnej zóny nie je rozumný. Zaujímalo nás, ako hľadanie kompromisu po rokovaní so stavebníkom dopadlo.
„Mesto ponúklo investorovi pozemok vo výmere 1 186 metrov štvorcových v neďalekej lokalite, ten ho však odmietol,“ informovala nás hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová.
Dôvod bol prozaický. Musel by totiž na pozemku za kotolňou na biomasu, ktorú vlastní Spravbytkomfort, investovať ďalšie peniaze do inžinierskych sietí aj prístupovej komunikácie.
Pozemok na Čergovskej, ktorý vlastní, mu vyhovuje viac.
Petičiari sa ešte nevzdali
Petičný výbor ani obyvatelia lokality sa však nevzdali. Trvajú na tom, aby celú dokumentáciu preskúmali ešte kontrolné orgány.
„Stavebné povolenie bolo vydané v súlade so zákonom, ale spis sme postúpili na krajský stavebný úrad, ktorý rozhodnutie opätovne preskúma, posúdi a zaujme stanovisko. Primátor stojí na strane obyvateľov a je presvedčený, že pochybili poslanci, ktorí poznajú túto lokalitu a mali 16 rokov na to, aby navrhli zmenu územného plánu,“ sprostredkovala nám stanovisko primátora hovorkyňa Kmetóny Gazdová.
Petičný výbor sa dokonca pokúsil vysvetliť situáciu aj kontrolnej inštitúcii.
„Požiadali sme odborníkov z úradu, aby dokumentáciu prešetrili čo najskôr v mimoodvolacom konaní. Keby našli nejaké pochybenie, určite by sme ho napadli. Situácia je pre nás ťažká, stavebné práce sú v plnom prúde a tak to vyzerá, že stavebníka už nemôže nič zastaviť. Musíme sa o to aspoň pokúsiť, aby sme si raz nevyčítali, že sme neurobili všetko, čo sa dalo. My tam budeme musieť žiť a znášať všetky dôsledky rozhodnutia úradníkov,“ zhodnotil súčasný stav člen petičného výboru Viliam Fecko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári