Dôkazom toho je mladá Prešovčanka Klára Hudáková, pre ktorú je hudba koníčkom už odmala. Zadarmo videla napríklad Rolling Stones.
PREŠOV. Vyrastala na Festivale dobrej hudby - Sigord, ktorý organizoval jej otec s kamarátmi. Hudba ju baví od detstva, preto začala jazdiť na rôzne akcie.
Pohodu navštevuje od roku 2009, zažila aj Gučach, sedemdňový festival balkánskej hudby v Srbsku, s voľným vstupom, či koncert Rogera Watersa - The Wall.
Roskilde zadarmo
Prešovčanka Klára Hudáková, 21-ročná študentka dejín umenia v Brne, bola tento rok na festivale Roskilde v Dánsku. Ide vraj o druhý najstarší open-air festival na svete a najväčší v Európe. Klára sa naň dostala ako dobrovoľníčka.
„Je to v podstate non profit festival, ktorý stojí a padá na dobrovoľníkoch,“ hovorí K. Hudáková. Mimochodom, dobrovoľníkov tam bolo 30-tisíc, teda asi toľko, koľko má trenčianska Pohoda platiacich divákov.
Roskilde navštívilo dokopy asi 130-tisíc ľudí, z toho osemdesiattisíc na celých osem dní. Prvé štyri dni sú akási „zahrievačka“, potom nasledujú štyri dni hlavného programu.
A v ňom účinkovali hviezdne mená: Rolling Stones, Jack White, Arctic Monkeys, Casabian, Stevie Wonder, Manu Chao...
Rolling Stones stáli za to
Tieto vystúpenia videla aj Klára, dobrovoľníci mali dať zoznam, na čo chcú ísť.
„Videla som toho dosť, aj Rolling Stones. Neverila som, že ich niekedy zažijem naživo. Boli výborní. Prekvapilo ma, že majú toľko vlasov. Aj keď sú to starí dedovia, fičali naplno od začiatku do konca,“ teší sa Klára.
Podľa nej sa pracovné šichty na festivale dali zvládnuť: „Museli sme si odkrútiť štyri šichty po osem hodín. Stáli sme na bráne, kontrolovali ľuďom pásky, usmerňovali ich, vpúšťali autá do areálu a podobne.“
Páčil sa jej aj Stevie Wonder a pozitívne ju prekvapil Jack White, ktorý pritom vystupoval ako náhradník. Dostať sa na zaujímavé akcie v Európe nie je podľa Kláry ťažké, základom je komunikácia.
Na Plantovi namiesto otca
Len čo zbalila batoh na Roskilde, chcela ísť ako dobrovoľníčka do Belgicka na festival Geel.
Išla však až na demontáciu areálu, pretože sa k nej dostali výhodné lístky na Colors of Ostrava, kde vystupoval Robert Plant: „Splnil sa mi jeden z mojich najväčších snov. Aj som si zo trikrát poplakala. Mňa to vie dostať...“
Na Planta sa pôvodne tešil aj jej otec, no mal povinnosti so svojou kapelou Žobráci. Tú počúva odmala.
„Mala som najkrajšie detstvo, aké som mohla mať. Chodievali sme na rôzne akcie s otcovou trampskou partiu, napríklad na indiánsky tábor Stará voda. Za to som veľmi vďačná. Žobrákov mám rada. Škoda, že ich až tak veľa ľudí nepozná, ale možno je to aj dobre. Raz som si s nimi zahrala na bicích na Lysej,“ prezrádza Klára Hudáková.
Hudbu mala rada vždy, chodila na klavír a potom prišlo jej bubenícke obdobie.
Začala hrať na bicích
Figurovala dokonca v pôvodnej zostave The Other Blue, dodnes funkčnej kapely, no neabsolvovala s ňou ani jeden koncert. Neverila si. A prečo práve bicie nástroje?
„Ako kontrast ku klavíru. Viem, kedy to prišlo. Keď som videla v telke jedenásťročného bubeníka. Povedala som si, že keď to dal on, prečo nie ja...“
Hoci je hudobne zdatná, vlastnú skupinu nemá. Obavy má aj zo spievania. „Chcela by som vedieť spievať, ale mám v sebe nejakú zábranu,“ skromne vraví trémistka Klára.
A tak hudbu vníma, aj na európskych festivaloch, len pasívne. A to rôzne štýly. „Bluegrass, jazz, blues, klasický rockenroll, worldmusic, niečo aj z hiphopu, alternatívu, rock, klasiku, funky,“ súka z rukáva.
Zaujalo nás
Rodinní príslušníci
„Som šťastné dieťa, že som mohla vyrastať v takej rodine. Z každej strany som mala nejaký impulz,“ hovorí Klára Hudáková, mladá členka klanu Hudákovcov. Jej otec Alexander pôsobí v skupine Žobráci, známych Hudákovcov je však viac.
Mišo Hudák
„Ukázal mi Dana Bártu, chodím na každý jeho koncert,“ zíde na um ako prvé Kláre pri vyslovení mena jej strýka Michala Hudáka, populárneho moderátora a herca. „Čo návšteva, to vtipy, príbehy, celý čas sa len smejem. Je tiež výborný hudobník, má prehľad,“ opisuje Miša jeho neter a podpichuje: „Nechápala som, keď sa z Miša s veľkým bruchom stal zrazu idol žien.“ Ako vraví, aj keby ho dobre nepoznala, „bol by mi sympatický ako vyzerá, pôsobí a aký má hlas“.
Sergej Hudák
Alexander a Michal mali aj tretieho brata, Sergeja Hudáka, ktorý zomrel vo veku 44 rokov pred piatimi rokmi. „Mala som ho veľmi rada. Bol nesmierne talentovaný herec,“ spomína na „Serdža“, ako ho nazýva. Sergej bol hercom v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove. Často ho obsadzovali aj do slovenských a hlavne českých filmov a seriálov (Želary, Pokoj v duši, Četnícke humoresky, Anjel milosrdenstva, Zdivočelá země...). „Bol šikovný a presvedčivý herec. Celý DAD je unikát,“ vraví o strýkovi.
Michal Hudák starší
Otec bratov Hudákovcov Michal bol dlhoročným organizátorom kultúrneho života v Prešove, pričom dodnes je aktívny. „Dedo je legenda. Doma má veľký sklad vecí, týkajúcich sa tunajšieho umenia, ktoré by raz bolo dobré spracovať,“ hovorí o dedovi Klára Hudáková a zdôrazňuje: „Jeho tatarčane pirohy sú vychýrené.“
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári