Na tú starosusadlíci dodnes spomínajú ako na symbol niekdajšej obce roľníkov a remeselníkov.
PREŠOV. Švábčania sa roky snažili obnoviť zvonicu, ale podarí sa to až tohto roku. Do nového objektu bude premiestnený aj starý zvon, hoci už svoju funkciu spĺňať nebude.
Vedľa zvonice má byť tabuľa, na ktorej budú vyznačené zásadné udalosti, ktoré sa po vzniku Švábov odohrali.
Autorom projektu zvonice je Vladimír Šarocký. Študoval archívne materiály, fotografie a vyzvedal aj u starých Švábčanov, aby jeho návrh kópie zvonice bol čo najvernejší.
„Museli sme dodržať aj súčasné normy. Napríklad pôvodná zvonica nemala žľaby, dnes musíme nainštalovať aj bleskozvod. Veľkostné parametre však budú dodržané,“ sľubuje hlavný projektant.
Stavba by mala stáť 28-tisíc eur. Práce sa začali a zvonica by mala stáť už v septembri.
Predpokladá sa, že symbolicky bude otvorená na sv. Vendelína, patróna niekdajšej obce Šváby.
Šváby založil cisár Jozef II.
Vznikli koncom 18. stor., keď vrcholila tretia vlna tereziánsko-jozefínskej nemeckej kolonizácie.
Pozemky, kde dnes stojí sídlisko, patrili v minulosti viacerým šľachtickým rodinám. Výstavba domov a ulíc prebiehala v rokoch 1781-1785.
Cisár Jozef II. pri svojej návšteve Prešova v roku 1783 osobne peši prešiel švábskou ulicou, kde si pozrel rozostavané budovy a nariadil obytnú časť domov pokryť šindľom.
Keď si všimol, aká je tam úrodná zem, poslal tam v roku 1786 nemecké rodiny, aby obec zveľadili. Spolu sa tam prisťahovalo 48 rodín.
Patrónom obce bol sv. Vendelín, ktorého obraz bol umiestnený v dominante obce, ktorou bola zvonica postavená na prelome 18. a 19. storočia.
Švábski kolonisti prišli väčšinou z Durínska (40 rodín), 1 rodina z Alsaska, 1 rodina z Pruska a 6 rodín z okolia Gőppingenu a Gőppingen Gartenu. Až do prvej polovice 20. storočia hovorili medzi sebou švábskym nárečím.
Niektoré rodiny pochádzali zo západnej časti Nemecka z územia hraničiaceho s francúzskym jazykovým pásmom, preto aj niektoré mená rodín a chotárne názvy v katastri obce pochádzali z francúzštiny.
Staré Šváby s pulzujúcim životom a vlastnými tradíciami zanikli takmer presne pri 200. výročí osídlenia Švábov, teda koncom 20. storočia.
Na mieste švábskych domov sú dnes vybudované bytovky a z obce sa stalo mestské sídlisko.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári