BARDEJOV. Celoplošný zákaz vstupu do Promenádneho parku pre majiteľov so psami vyvolal v meste, médiách aj na sociálnych sieťach ostrú diskusiu.
Bardejovčan Jozef Ropjak v diskusii na Facebooku poukázal na to, že napríklad v meste Rožňava, konkrétne v parku pri kaštieli Betliar, riaditeľ Múzea Betliar, Július Barczi postupoval presne opačným spôsobom ako bardejovská radnica. A návštevníci parku to len vítajú.
„Zákazové značky dlhé roky vítali našich návštevníkov. Som rád, že ich môžem zrušiť, aby ľudia mohli prísť do parku a sadnúť si nielen na lavičku, ale aj ľahnúť si na trávnik. Zákaz vodenia psov v tejto časti parku sme tiež zrušili,“ vysvetlil Barczi.
Zákazové tabuľky ostanú v betliarskom parku za kaštieľom, kde sú vzácne a exotické stromy a rastliny, ktoré je potrebné chrániť.
„Trávnik pred kaštieľom však bude voľne dostupný návštevníkom aj psom,“ dodal Július Barczi.
Ako zdôraznil, bol by veľmi rád, keby návštevníci vnímali park pred kaštieľom ako miesto, kde si môžu oddýchnuť a zrelaxovať.
Logika dane za psa
Ďalší diskutujúci, Bardejovčan a ekonóm Juraj Peteja komentoval zasa otázku platenia daní za psa.
„Som veľmi rád, že vedúci oddelenia daní a poplatkov, pán Nemec spomenul, že v minulosti bola táto daň definovaná ako poplatok. Teda ako platba za protislužbu, čo malo svoju logiku. Treba tiež zdôrazniť, že daň za psa je tiež daňou fakultatívnou. Mesto ju teda môže, ale nemusí vyberať. Taktiež je daňou selektívnou, pretože sa vzťahuje iba na určitý druh činnosti, resp. vlastníctva.“
V prípade selektívnych daní podľa Peteju by pritom mal existovať nejaký logický dôvod ich existencie.
Daň za psa je odôvodnená nákladmi súvisiacimi s prítomnosťou psov v mestách.
V tom prípade by sa však výnosy z tejto dane mali používať adresne, napr. na zabezpečovanie čistoty a čistenie verejných priestranstiev od psích výkalov.
„Pán Nemec má pravdu, že daň je okrem iného platbou neúčelovou. Avšak existencia daní má svoj dôvod a tým je bezpochyby potreba financovania verejných statkov a služieb. Myslím si, že ak má vedenie mesta vo financiách poriadok, tak mu nič nebráni previazať príjmy z výnosu z tejto dane s výdavkami v rámci danej časti programu 'Životné prostredie a územný plán mesta' a zvýšiť tak adresnosť využitia príjmov z dane za psa,“ myslí si Peteja.
Guliga: Prednosť dostali rodiny a kultúra
„'Psia daň' rozhodne nepatrí medzi najvyššie na Slovensku. Mesto každoročne vynakladá zo svojho rozpočtu prostriedky na úrovni vybranej dane za psa na zabezpečenie odchytu túlavých psov a prevádzku karanténnej stanice a útulku pre psov,“ vyjadril sa k dani za psa vedúci kancelárie primátora Bardejova Jozef Guliga.
Podľa Guligu mesto prostredníctvom Promenádneho parku umožnilo rodinám tráviť voľný čas v bezprostrednej blízkosti historického centra Bardejova. Park sa navyše stal miestom konania kultúrnych podujatí.
„V tomto kontexte isto pochopíte, aká je prioritná funkcia tohto parku, že prednosť dostali prirodzene deti, rodiny, obyvatelia všetkých vekových kategórii so záujmom nerušene si oddýchnuť a kultúra. Na prechádzky so štvornohými miláčikmi, či na ich venčenie je v meste dostatočné množstvo iných priestranstiev,“ dodal Guliga.
Rozhovor
Čo hovorí o zákaze vstupu so psom do Promenádneho parku mesto Bardejov sme sa opýtali hovorcu a vedúceho kancelárie primátora Bardejova Jozefa Guligu
„Mesto vytvorilo pred niekoľkými rokmi vhodné podmienky na venčenie psov najmä v podobe ohradených priestranstiev. U majiteľov psov sa to nestretlo s adekvátnou odozvou. A v tom je podstata, pretože tu na seba naráža právo majiteľov psov na venčenie a právo väčšiny tráviť voľné chvíle v čistom, hygienickom a kultúrnom prostredí. Promenádny park prešiel kompletnou rekonštrukciou aj vďaka tomu, že primátor mesta Boris Hanuščak dokázal na tento projekt zohnať financie z mimorozpočtových zdrojov mesta. V parku okrem iného vyrástlo nové detské ihrisko s mnohými atrakciami. Umožnili sme tak rodinám tráviť voľný čas v bezprostrednej blízkosti historického centra Bardejova. Park sa navyše stal miestom konania kultúrnych podujatí. V tomto kontexte isto pochopíte, aká je prioritná funkcia tohto parku, že prednosť dostali prirodzene deti, rodiny, obyvatelia všetkých vekových kategórií so záujmom nerušene si oddýchnuť, a kultúra. Na prechádzky so štvornohými miláčikmi či na ich venčenie je v meste dostatočné množstvo iných priestranstiev.“
Na čo všetko sa využívajú financie vyzbierané z mestskej dane za psa, ktorá patrí k jedným z najvyšších v rámci Slovenska?„Presne ste to pomenovali, že ide o daň a nie poplatok za službu, za ktorý by mala nasledovať akási forma protislužby. Ide o príjem bežného rozpočtu mesta, tak ako je to v prípade iných daní, z ktorého sa následne financujú jednotlivé aktivity samosprávy. 'Psia daň' rozhodne nepatrí medzi najvyššie na Slovensku. Mesto každoročne vynakladá zo svojho rozpočtu prostriedky na úrovni vybranej dane za psa na zabezpečenie odchytu túlavých psov a prevádzku karanténnej stanice a útulku pre psov. Opakujem, že vybudovanie priestranstiev na venčenie psov a ďalšie kroky sa nestretli s očakávanou odozvou. Nevylučujeme, že v budúcnosti budeme hľadať nové riešenia, ako vyjsť v ústrety majiteľom psov, avšak bez adekvátnej odozvy a vzájomnej tolerancie to nepôjde. V súčasnosti neevidujeme hromadné žiadosti majiteľov psov o iné riešenie tejto otázky nad rámec platných všeobecne záväzných opatrení.“
Čo mesto pre psičkárov v súčasnosti poskytuje, okrem toho, že im zakazuje vstup na verejné priestranstvá?„V predchádzajúcich odpovediach sme dostatočne jasne vysvetlili, čo všetko sme urobili a robíme pre majiteľov psov. V meste máme na základe dane oficiálne evidovaných 1104 majiteľov psov. Formulácia, že mesto majiteľom psov 'zakazuje vstup na verejné priestranstvá' je neadekvátna, pretože opatrenia mesta musia zohľadňovať práva všetkých a sú zamerané v prvom rade na ochranu zdravia, čistoty a hygieny a na zabezpečenie kultúrneho prostredia v meste, ale to vo svojej podstate neznamená, že mesto nezohľadňuje práva a potreby majiteľov psov.“
mh
Zistili sme
Čo hovorí zákon
Zákon, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov, hovorí, že:
- Obec môže všeobecne záväzným nariadením vymedziť miesta, kde je zakázaný voľný pohyb psa alebo vstup so psom.
- Takéto miesta musia byť viditeľne označené.
- Ak pes znečistí verejné priestranstvo výkalmi, je ten, kto psa vedie, povinný výkaly bezprostredne odstrániť.
- Obec umiestni na miestach, kde je voľný pohyb psa povolený, kontajnery vhodné na zhromažďovanie výkalov a zabezpečí priebežné hygienické odstraňovanie ich obsahu.
- Na kontajneroch musí byť viditeľne označený účel ich použitia.
- Podrobnosti o znečisťovaní verejných priestranstiev ustanoví obec všeobecne záväzným nariadením.
- Každý pes držaný nepretržite viac ako 90 dní na území Slovenskej republiky podlieha evidencii psov.
- Držiteľ psa je povinný prihlásiť psa do evidencie v lehote do 30 dní od uplynutia posledného dňa uvedenej lehoty v mieste, kde sa pes v danom roku prevažne nachádza.
- Vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá, a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí, ktoré by pes mohol spôsobiť.
- Vodiť nebezpečného psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je plne spôsobilá na právne úkony. l Na verejnom priestranstve musí mať nebezpečný pes nasadený náhubok.
- Za psa vždy zodpovedá držiteľ psa alebo osoba, ktorá psa vedie alebo nad psom vykonáva dohľad.
mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári