Sporadicky ho kosia vysídlenci, obec od neho, napriek dohode z minulosti, dáva ruky preč.
HOLČÍKOVCE. V katastri obce Holčíkovce (okres Vranov nad Topľou) pri Domaši sa nachádza starý cintorín.
Ide o pozostatok bývalej obce Veľká Domaša, ktorá bola pred stavbou vodnej nádrže v roku 1966 vysídlená.
„Ako jedna zo spomienok vysídlených Domašanov na svojich predkov zostal na brehu vodnej nádrže cintorín, o ktorý sa sporadicky starajú bývalí obyvatelia zaniknutej obce,“ povedal pre Korzár jeden z vysídlencov Milan Puškár, toho času žijúci v Humennom.
Podľa jeho slov sa o tento cintorín nikto nestará, ani ho nikto nekosí.
„Od roku 1998 robíme kosenie a údržbu na vlastné náklady my, ešte žijúci vysídlenci z Veľkej Domaše. Toto pietne miesto má historickú i kultúrnu hodnotu,“ uviedol Puškár.
S ďalšími vysídlencami, roztrúsenými po celom Slovensku, organizujú každý rok pravidelné brigády.
Táto situácia ho však neteší. Podľa jeho slov je povinnosťou obce daný priestor udržiavať a kosiť.
Starosta: Nie je to naša vec
Obec Holčíkovce sa však od toho dištancuje. S otázkami, kedy obec naposledy kosila na danom mieste a koľko finančných prostriedkov na to vynakladá, sme sa obrátili aj na starostu Michala Flešára (nez.).
„Spomínaný cintorín je vo vlastníctve Rímskokatolíckej cirkvi, farnosť Holčíkovce. Ide o starý cintorín, ktorý nie je v prevádzke. Nikto doposiaľ nepožiadal obec o akékoľvek služby,“ reagoval starosta Holčíkoviec.
„Nevieme, z akého titulu sa má obec o spomínaný cintorín starať a vynakladať nejaké finančné prostriedky.“
Staré dohody odvial čas
Vysídlenci s takouto interpretáciou nesúhlasia. Opierajú sa o dohodu, ktorá vyplynula na pracovnom stretnutí v januári 1998.
Krátko predtým interpeloval vtedajší poslanec Anton Hrnko (pôvodne DU, neskôr nezaradený) ministra vnútra Gustáva Krajčiho (HZDS) vo veci zodpovednosti za stav cintorínov asanovaných obcí z dôvodu výstavby vodných nádrží.
„Ide o konkrétny cintorín obce Veľká Domaša, po ktorej je pomenované celé vodné dielo. Nachádza sa v nedôstojnom stave, veľmi slušne vyjadrené. To platí hlavne pre čistenie, opravy, údržby a odstraňovanie následkov vandalizmu,“ interpeloval vtedy Hrnko.
Výsledkom bolo spomínané stretnutie, kde došlo k dohode. Podľa nej sa mala o starý cintorín starať samospráva prostredníctvom svojej obecnej firmy.
„Od roku 1966 sa na cintoríne nepochováva. Z tohto dôvodu sú hroby zanedbané, okrem štyroch, o ktoré sa starajú pozostalí. O údržbu ostatnej plochy, s výnimkou spomínaných štyroch hrobov, sa bude starať Obecný podnik Rekrea,“ zaviazali sa vtedy kompetentní vrátane obce Holčíkovce.
Pôvodný stav. Takto to vyzeralo v toku 1998, pred výrubom a kosením.
Foto: amp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári