Škola šmyku pri Mestskej hale v Prešove je znovu v centre pozornosti.
PREŠOV. Na verejnom zhromaždení, ktoré sa konalo ešte 21. 2. 2012, občania odmietli školu šmyku na mestskom pozemku pri športovej hale (Tatran handball arena). Napriek tomu došlo ku stavebnému konaniu na „školu bezpečnej jazdy“, na ktorom žiadateľ uspel a postavil ju.
Uznesenie však následne zrušil Okresný úrad v Prešove pre nezákonnosť. Preto sa celý proces vrátil späť na stavebný úrad.
Vo štvrtok sa uskutočnilo stavebné konanie, na ktorom obyvatelia okolitých ulíc vyjadrili svoje námietky.
Zároveň odovzdali na mestský úrad petíciu proti škole bezpečnej jazdy. Záver stavebného konania je taký, že o námietkach rozhodne stavebný úrad do 60 dní a až po prerokovaní petície.
Trvajú na nesúhlase
„Naďalej trváme na nesúhlasnom stanovisku, ktoré sme už niekoľkokrát prezentovali. Nesúhlasíme so zmenou užívania stavby, aby bola z parkovacích miest vytvorená škola bezpečnej jazdy. Je to neprípustná motoristická aktivita v obytnej zóne,“ vyjadrila sa Ľubica Urbáneková zo Športovej ulice, ktorá stojí aj na čele petičného výboru.
Petíciu podľa jej slov podpísalo približne dvesto signatárov.
Ľ. Urbáneková dôvodila negatívnym vplyvom na kvalitu životného prostredia, hlučnosť a zhoršenie kvality ovzdušia.
Stavebný úrad upozornila na to, že „musí konať v záujme občanov“ i na rozpor so zákonom: „Mesto Prešov pochybilo v zmluve o nájme, keď bola podpísaná v inom znení, než ju schválilo mestské zastupiteľstvo.“
Odvolala sa pritom na výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného orgánu SR. „Poukazujeme na to, že dodatočné povolenie je v rozpore s verejným záujmom, aj s územným plánom,“ dodala.
Áno, ale inde
K stavbe školy bezpečnej jazdy sa vyjadrili aj ďalší.
Andrej Buday, predseda Združenia autoškôl SR povedal, že ide o komerčný záujem, nie o prioritu Európskej únie, ako to malo byť prezentované. „Je to dobrá vec, ale nie na tomto mieste,“ konštatoval.
Viacero námietok smerovalo k hlučnosti. „Zvuk sa od kopca odráža, je to dvakrát tak silné ako pri hale. Mne osobne to veľmi prekáža,“ reagoval obyvateľ ulice Pod Kamennou baňou.
Riešili rozpory
Podľa zástupcu stavebného úradu ak žiadateľ splní všetky podmienky, bude mať potrebné vyjadrenia, musí mu stavbu povoliť. Prešovčania oponovali, že došlo k sérii zlých rozhodnutí.
„Je tu súbeh vecí, ktoré boli na mestskom úrade schválené, pričom občania si myslia, že to nemalo byť povolené. Je to teda názor proti názoru. Vy hovoríte, že nemáte dôvod žiadosť zamietnuť, my zas, že bolo porušené toto a toto,“ odznelo v diskusii.
Ľudia poukázali aj na to, že ide o záujem súkromnej spoločnosti, ktorá nevytvára nové pracovné miesta, proti záujmu Prešovčanov.
Zástupca spoločnosti, ktorá školu bezpečnej jazdy prevádzkuje, vyslovené námietky nekomentoval.
Obnovené konanie o škole bezpečnej jazdy tak bude pokračovať po prerokovaní petície. V rámci konania vyjadrí svoje stanovisko aj mesto, ako vlastník pozemkov.
Emócie
Hanblivý radikál
Väčšina diskusie počas stavebného konania o škole bezpečnej jazdy sa niesla vo vecnom duchu. Emócie však nechýbali.
Najaktívnejším diskutérom v tomto ohľade bol obyvateľ Pavlovičovho námestia. Okrem svojich výhrad voči oploteniu areálu a škole šmyku pridal aj ostrejšie slová. Pripomenul, že naposledy mal v kúte odloženú sekeru.
„Ja tú sekeru zoberiem a budem rozbíjať dvere na mestskom úrade,“ radikálne sa rozohnil Prešovčan a dodal, že sa za konanie úradu hanbí. Zjavne to nemyslel ako vyhrážku, čo vyplynulo z kontextu, ale vyznelo to dosť čudne.
Po skončení stavebného konania sme ho chceli osloviť na rozhovor. Túto možnosť však odmietol.
frk
Ľubica Urbáneková. Predsedníčka petičného výboru.
Foto: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári