Podľa novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi si musia poberatelia dávok sumu 61,6 eura odpracovať. Reálne ide o 32 hodín mesačne v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych aktivít.
PREŠOV. Radnica v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Prešove postupne zapája do brigád na údržbe a čistení verejného priestranstva prvých poberateľov týchto dávok.
„Mesačne túto prácu bude vykonávať najviac tristo občanov, ktorí budú pomáhať pri bežnej údržbe. Samozrejme, s prihliadnutím na ich kvalifikačné predpoklady budú pôsobiť aj v rámci jednotlivých sekcií mestského úradu,“ uviedla hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová.
Výberové konania pokračujú
Zaujímalo nás, na akých oddeleniach úradu vytvorili pozície aj pre nezamestnaných.
„Mesto v tomto prípade postupuje nad rámec zákona, keďže na to neprihliada, ale bola tu požiadavka z oddelenia sociálnych služieb na umiestnenie ôsmich ľudí pri starostlivosti o seniorov, na opatrovateľskú službu a pri starostlivosti o rodinu, deti a bývanie. Všetko závisí od osobnostných predpokladov a vzdelania uchádzačov, ale nie je vylúčené, že mesto vytvorí aj ďalšie pozície,“ konštatovala hovorkyňa.
V týchto dňoch prebiehajú ďalšie výberové konania, aby sa stav uchádzačov o zamestnanie v hmotnej núdzi naplnil na stanovený počet tristo. Jednotlivé skupiny, vrátane ich koordinátorov, sú tvorené podľa miesta ich momentálneho bydliska, aby nemali náklady na dopravu.
„Pracujú v dvoch zmenách od 7. do 11. hodiny alebo od 11. do 15. hodiny v pondelok, utorok, stredu, štvrtok, teda dva týždne po sebe po štyri dni v týždni, po štyri hodiny denne, aby mali osem pracovných zmien,“ dodala Kmetóny Gazdová.
Odmietlo len jedenásť ľudí
Na otázku, či má radnica aj také skúsenosti, že niektorí Prešovčania v hmotnej núdzi odmietli podpísať s mestom zmluvu a zapojiť sa do malých obecných služieb, aby si zaslúžili 61,6 eura, hovorkyňa odpovedala, že podľa údajov z ÚPSVaR počas júla zo 750 uchádzačov odmietlo ponuku len 11 ľudí.
Poberatelia dávok môžu vykonávať práce pri údržbe a úprave verejnej zelene, pri udržiavaní čistoty na verejných priestranstvách, odpratávaní lístia a snehu, čistení odvodňovacích kanálov, vodných plôch či pri likvidácii nelegálnych skládok odpadu.
Môžu tiež vykonávať dozor v základných školách, na priechodoch pre chodcov v blízkosti škôl a pomáhať starším a chorým ľuďom. Za svoju prácu dostanú 1,9 eura na hodinu.
Radnica. Pracovné pozície pre nich našli aj na úrade.
Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári