BARDEJOV. Hovorí sa, že najlepšia zábava je na východe, a to sa potvrdzuje aj toto leto. Pivovar Šariš v spolupráci so zapojenými samosprávami pripravil v siedmich mestách sériu východniarskych festivalov pod názvom My sme Východ.
Ten bardejovský, pod názvom My sme Bardejov, odštartoval v sobotu 9. augusta o 14.00. Po Spišskej Novej Vsi, Snine, Stropkove a Humennom bol piatym v poradí.
Festivaly pokračujú celé leto. Štafeta zábavy vyvrcholí Dňom otvorených dverí priamo v pivovare vo Veľkom Šariši 6. septembra.
Robíme veci zo srdca
Na východe robíme veci zo srdca. Tak znie heslo letných festivalov My sme Východ. Šariš je tiež hrdý srdcom východniar, preto prichádza medzi ľudí v regióne, kde je doma, aby oslávil tradície i šikovných ľudí, ktorí tu žijú.
Mestské letné festivaly popri zábave a oslave prinášajú aj príležitosť utužiť komunitu, vyjadriť hrdosť a spolupatričnosť k svojmu mestu. Každé mesto priamo na podujatí ocení dvoch rodákov symbolickou pozlátenou tehlou za zásluhy pri budovaní a šírení dobrého mena mesta.
„Vymysleli sme to spoločne s Juniorom pôvodne ako prvý festival My sme my minulý rok v Michalovciach. Prišlo približne 3-tisíc ľudí, tak sme si povedali, že super a čo takto urobiť to vo väčšom,“ prezradil nám jeden z autorov a organizátorov akcie My sme Východ Martin Frimm.
Vybudovať tradíciu
Oslovili teda Šariš, ktorý povedal dobre, ale požadoval aspoň sedem akcií. Podľa Frimma bola a je najpodstatnejšia myšlienka posilniť hrdosť východniara k svojmu pôvodu a mestu, patriotizmus a hrdosť na to, odkiaľ sme.
„Naša stratégia je cieliť to hlavne na východniara v zahraničí, v Budapešti, v Bratislave, jednoducho všade tam, kde až o tom doletí správa. Iné to je aj tým, že sa chceme sústrediť 'iba' na východniarov. Chceme dať priestor východniarskym kapelám, zvykom a remeslám z východu, jedlám a pitiu na východe. Z dlhodobého hľadiska by sme chceli dosiahnuť to, aby sa táto akcia stala niečím takým, ako je pre rodákov napríklad jarmok, kde sa každý rok vracajú. Plány a vízie sú, je to však beh na dlhé trate,“ dodal Frimm.
Čekovský nesklamal
Sobotňajší bardejovský festival odštartoval o druhej popoludní. Moderoval ho obľúbený Milan „Junior“ Zimnýkoval, ktorý tiež pochádza z východného Slovenska. Okrem skupín Gipsy Chipsy, The Fusion, Incognito alebo Peter Bič Project vystúpili aj bardejovskí Yelllowee.
„Oslovili nás ľudia zo Šariša. Doma nikto nie je prorokom, ale nakoniec sa nám hralo výborne. Bolo fajn, ľudia prišli a vyšlo aj počasie,“ povedal nám v zákulisí spevák Yellowee František Pivovarník.
Hviezdou večera bola Katka Knechtová. Ešte pred ňou však zábavu, aj napriek problémom s pódiovým ozvučením, rozprúdil „najznámejší východniar“ Marián Čekovský so svojou kapelou a hosťami Lukášom Adamcom, Janou Čonkovou a Romanom Vitkovským.
Za bojovnosť a vedomosti
Dve ocenenia za budovanie dobrého mena mesta odovzdal v rámci festivalu primátor Boris Hanuščak (Smer).
Zlatú tehlu si prevzal Futbalový klub žien z Bardejova, ktorému sa podarilo úspešne postúpiť z druhej do prvej ligy.
Druhou ocenenou bola Viktória Čepigová, študentka 2.D triedy Gymnázia Leonarda Stöckela, za víťazstvo v medzinárodnej olympiáde ruského jazyka v Moskve.
„Ani neviem, ako sme sa sem dostali. Bolo nám povedané, že spomedzi niekoľkých kolektívov vybrali práve nás. Je to pre nás pocta, ale aj záväzok. Uvedomujeme si, že ako tím sa musíme aj naďalej držať nášho sloganu 'Spoločnou cestou, rovnakým smerom za jediným cieľom', ak chceme veľmi dobre reprezentovať Bardejov. Napríklad dnes cestovali na olympiádu mládeže do Číny aj reprezentantky Slovenska do 15 rokov a z nich sedem dievčat je našich z Bardejova,“ povedal nám Jozef Matej st., tréner bardejovských futbalistiek.
Po prevzatí ocenenia sme oslovili aj gymnazistku Viktóriu Čepigovú, ktorá zvíťazila na celosvetovej súťaži na olympiáde ruského jazyka v Moskve v konkurencii 300 účastníkov z 29 štátov.
„Dnes som naozaj hrdá, že som z Bardejova a z východného Slovenska. Konkurencia bola naozaj silná. Napríklad Čínania alebo Japonci vedeli po rusky naozaj super. Pripravovala som sa prakticky od siedmeho ročníka na základnej škole. Prešla som krajským, celoslovenským aj medzinárodným kolom až do Moskvy. Chcela by som študovať v Rusku a hlavne Moskva ako taká sa mi naozaj veľmi zapáčila,“ komentovala svoju zlatú tehlu študentka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári