Hradné slávnosti na Kamenickom hrade opäť oživili ruiny hradu.
KAMENICKÝ HRAD. Pravá atmosféra ako za dávnych čias panovala v nedeľu na jednom z najznámejších hradov na Šariši.
Remeselnícke zručnosti, bohatý program, občerstvenie, hry pre deti. Kolorit, ktorý sa ponúkol návštevníkom, bol skutočne bohatý. Novinkou bola ukážka pravej slovanskej dediny.
„Chceli sme vymyslieť niečo nové, priniesť nejakú inováciu. Vybudovali sme teda obydlia, v akých kedysi žili Slovania,“ vysvetlil predseda OZ Kamenná veža Vladimír Kuchár.
Dva príbytky spolu s originálnym plotom, spolu s kozami a ovečkami boli zvlášť zaujímavé pre deti. „Demontovať“ sa ich nechystajú, podľa slov predsedu ich nechajú aj v zime, vraj uvidia, dokedy vydržia.
Projekt neprešiel, slávnosti urobili
„Obec prispieva finančne, tiež aj ľuďmi, ktorí pomáhajú v rámci verejnoprospešných prác. Klobúk dolu však pred Kamennou vežou, tí vytvárajú najväčšie aktivity,“ hodnotil starosta obce Kamenica Ladislav Urda (Smer).
Keďže tentoraz im na hradné slávnosti neprešiel projekt, museli dotovať viac z obecnej kasy.
„Nechceli sme, aby to šlo na úkor kvality,“ povedal starosta. Program bol bohatý – lukostreľba, jazda na poníkoch, remeslá. Tu sa predviedlo kováčstvo, tkáčstvo, vyšívanie, rezbári.
Lukostreľba lákala
Peter Lazorík s Máriou Zorvanovou previedli svoj talent pri vyšívaní, maľbe a Petrových lukoch.
„Venujem sa tomu asi 10 rokov. Zaujalo ma to, keďže sme sa hrávali na Indiánov. Boli potrebné luky, šípy,“ spomína s úsmevom o počiatkoch záľuby.
Zastrieľať si z luku skúšali menší aj väčší. Takéto strieľanie vraj nie je len tak jednoduché, je to celý postup, ktorý musí lukostrelec zvládnuť.
To potvrdili aj jeho „učitelia“. Boli zo zduženia Strážcovia pravých pokladov storočí sa predstavili na hrade premiérovo.
„Atmosféra je tu neopakovateľná, stretli sme množstvo skvelých ľudí so záujmom nielen o históriu, ale aj dobrodružstvo. Deti sa zdokonalili pri lukostreľbe, zahrali na archeológov pri hľadaní mincí,“ povedal Michal Keruľ, archeológ a člen združenia.
Ako dodal, pre nich je pravým pokladom detský úsmev a ten sa im podarilo vykúzliť.
Gladiátorské boje
Obohatením programu bolo vystúpenie skupiny historického šermu Sarus. Minulý rok chýbali, tentoraz sa predstavili v dvoch blokoch.
V humorno-divadelnom predstavení spolu s bojovými duelmi a žoldniermi z obdobia gotiky, ďalším číslom boli gladiátori spolu s Rimanmi.
„Venujeme sa obdobiu staroveku, raného staroveku, cez gotiku, potom landsknechti,“ vymenoval z ponuky Martin Ružbarský, vedúci Sarusu.
Ich historická skupina má priebežne od 12-15 zanietených členov, zväčša vystupujú ôsmi. Výrobu oblečenia a rekvizít majú vo vlastnej réžii.
Vracali sa aj spod hradu
Počasie bolo nestabilné, dvakrát spŕchlo. To časť ľudí odohnalo, no keď dážď prestal, aj z polcesty sa ešte na hrad vracali.
„Je tam super, mysleli sme, že bude viac pršať. Ale keď ustalo, tak sa vraciame, škoda ísť domov,“ hodnotila rodinka Petrovská z Prešova, ktorých sme stretli pod hradom.
Kultúrny program dotvorili Miľpošanka, Kameničanka. Mužskému oku ulahodili krásne brušné tanečnice.
„Takým pánom bolo dakedy hej, keď sa na takéto kočky mohli dívať,“ rozplývali sa mládenci.
Hradné slávnosti tu usporiadali už po ôsmykrát Občianske združenie Kamenná veža v spolupráci s obcou Kamenica.
Niekdajšie remeslá. Bolo tam aj kováčstvo.
Slovanské obydlia boli zážitkom najmä pre deti.
Sarus. Predviedli žoldnierov aj gladiátorov.
Hojná účasť. Predstavenia pobavili i nadchli.
Brušné tanečnice. Mužskú časť potešili.
Mária a Peter predviedli vyšívanie i výrobu lukov.
Lukostreľba. Vyskúšali si ju malí i veľkí. Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári