Leto zbehlo rýchlo, už sa čo nevidieť začne hlásiť jeseň a to je neklamný znak toho, že v pohotovosti musia byť tí, ktorí sa chystajú na druhý vrchol sezóny. Patria medzi nich aj vyznávači pretláčania rukou. Rovnaké ambície majú aj pred nastávajúcim svetovým šampionátom v Litve.
PREŠOV. Na toto vrcholné podujatie sa hotuje i Michal Girášek.
Naposledy na „Európe“ v azerbajdžanskom Baku vybojoval v hmotnostnej kategórii do 80 kg bronzovú medailu v pravačke (v pretláčaní druhou rukou skončil tesne za stupňom víťazov – bol štvrtý).
„Pre mňa to nebol posledný šampionát do 21 rokov, lebo som o rok mladší ako môj klubový kolega, tiež medailista Dominik Glod. Preto sa ešte nielen najbližšie, ale aj na budúci rok môžem predstaviť v tejto vekovej kategórii,“ rozhovoril sa M. Girášek.
Čo nevidieť dvadsaťročný borec už myslí na septembrové MS v Litve (Vilnius). Za sebou má tri štarty na ME (dva razy bol do 21 rokov), predtým raz súťažil ako dorastenec. Najúspešnejší bol vlani, keď získal bronz v ľavačke a striebro v pravačke.
V zbierke má teda tri kovy (do 18 rokov skončil piaty). Na MS sa zúčastnil dosiaľ iba raz – vlani vybojoval bronz v pravačke do 21 rokov.
Pravačka je teda zjavne silnejšia.
„V ľavačke sa necítim až tak dobre a tým myslím aj techniku. A koľko percent? Ťažko povedať, ale možno takých dvadsať. Veľa borcov má obe ruky rovnako kvalitné, ale poznám, paradoxne, aj mnohých pravákov, ktorí majú lepšie výsledky v ľavačke. Možno je to dané aj geneticky, že pravá ruka je u mňa istejšia. Tréningom, hoci je rovnako cielený na obe ruky, sa dá hendikep iba zmenšiť, ale u mňa nikdy nenastane situácia, že by terajšia slabšia ruka dobehla pravú. Iba ak by som si ju nebodaj nejako vážne zranil,“ dodal východniar.
Podľa jeho názoru v špičke zväčša každý jednotlivec vyniká v pretláčaní jednou rukou, ale tú druhú má približne rovnako vyspelú. „Rozhodujú naozaj iba milimetre.“
Čakanie je náročné
V Baku súťažil do 80 kilogramov (aj vlani na MS to tak bolo), čo bola zmena oproti jeho zvyklostiam. „Na majstrovstvách sveta sa ale chcem vrátiť znovu k obvyklej sedemdesiatpäťke.“
K tomu, prečo sa teda prezentoval medzi ťažšími, vysvetlil, že mal náročné obdobie a bol problém zladiť povinnosti na vojenskej akadémii so športom. Preto si neustrážil hmotnosť. Pri vážení mal 78 - 79 kilogramov, pritom však vôbec nezhadzoval, a to bola jeho slabina oproti súperom, ktorí zhodili pred súťažou nie menej ako päť kilogramov.
„Kategória do 75 kg je pre mňa optimálna, chcel by som si ju vyskúšať aj po tom, čo prejdem medzi seniorov. Spravidla platí, že čím ťažší pretekári, tým silnejšia konkurencia, ale niekedy aj ľahší prekvapia. Hlavne v medzinárodnej špičke záleží pomaly na každom grame,“ prezradil M. Girášek.
Pred rokom mal lepšiu prípravu na ME ako naposledy, keď bol dosť rozlietaný. Teraz už cibrí formu na svetové zápolenie.
„Forma rastie, verím, že sa to ešte zlepší. Žiadna previerka ma už predtým nečaká. Nie je na to čas, lebo týždeň pred vystúpením už treba mať voľno a regenerovať, zbierať silu.“
Príprava je pestrá, zahrňuje silové tréningy, kondícia mu stačí tá, ktorú zbiera ako poslucháč na akadémii.
„Skôr sa zameriavam na upevnenie psychickej odolnosti, lebo niekedy na podujatiach treba dlho čakať na duely. Počet vystúpení je rôzny. Na európskom šampionáte je to približne päť jednou rukou počas jedného dňa, na 'svete' ma čaká aj sedem súbojov. Niekedy pauzy medzi súbojmi sú dlhšie, inokedy párminútové,“ dodal úspešný slovenský reprezentant.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári