História ochotníckeho divadla sa spája predovšetkým s koncom druhej svetovej vojny. Prvá besiedka bola usporiadaná v predvečer sviatku sv. Mikuláša, čo sa uskutočnilo 19. decembra, pretože cirkev mala zaužívaný juliánsky kalendár.
V januári 1946 nasledovala letná záhradná inscenácia Sobášna kancelária, ktorú s ochotníkmi pripravil režisér a vtedajší riaditeľ Ján Tomko.
Podľa záznamov v obecnej kronike mali predstavenia miklušovských divadelníkov u obecenstva veľký úspech.
Koncom 50. rokov bol založený divadelný krúžok, ktorý mal 15 členov a hercami boli predovšetkým deti a mladšia generácia. Svojim priaznivcom sa predviedli napríklad hrou Šarišská veselohra, Nevesta z inzerátu, Drotár či Záveje.
Divadlo dalo manželov dohromady
Počas nácviku divadla v školských časoch sa spoznali aj manželia Mária a Pavel Čuchtovci. Bývalá zdravotná sestra a vodič z tamojšieho kameňolomu čoskoro oslávia zlatú svadbu.
"My, keď sme hrali divadlo, pódium bolo len z takých dosák, všetko bolo len také provizórne. Názov hry bol Kozie mlieko, bolo to také veselé skôr pre našu zábavu. Ľuďom na dedine sa to asi páčilo, lebo sme to hrali niekoľkokrát," spomína si pani Mária.
Pán Pavel hovorí, že mládež vtedy nemala kam chodiť, a tak sa stretávali po večeroch a nacvičovali.
"Divákom sa to páčilo, niekedy sme museli hrať aj dvakrát za sebou, lebo sa ľudia nevošli do sály. Boli sme i v Klenove a Sedliciach," hovorí Pavel.
Tradícia pretrváva
Dnes divadelnú tradíciu udržiavajú bábkoherci z divadla Badros, ktoré pomáhalo zakladať Občianske združenie Sapio. Ide predovšetkým o žiakov základnej školy, ktorým učarovali marionety.
"Keď som začínala, mala som asi osem rokov, bábky sme si vyrábali sami, tak isto aj kulisy. Niektoré rozprávky vymyslela Julka Čuchtová a ďalšie boli z knižiek. Mňa to začalo baviť, lebo to bolo niečo netradičné, ale teraz už veľmi nestíham, lebo idem na gymnázium," povedala Frederika Čuchtová.
Čitateľ určite postrehol, že väčšinu vyjadrení z Miklušoviec sme získali od ľudí s priezviskom Čuchta.
Podľa obecnej kroniky a tunajších ľudí tvoria Čuchtovci, alebo ich potomkovia možno aj tretinu obyvateľov tejto obce. Okrem toho sa v Miklušovciach často vyskytuje priezvisko Adzima a Guman.
Dôkazom toho je napríklad aj to, že folklórnu spevácku skupinu Jalinka tvorí osem dievčat, pričom päť má priezvisko Čuchtová a bolo by ich aj viac, ale jedna sa už vydala a priezvisko má po manželovi.
"Pred tromi rokmi sme sa prvýkrát predstavili na podujatí Deň tradícií. Chodíme po rôznych slávnostiach i na súkromné oslavy. Naša folklórna skupina vystupovala v okolitých obciach, ale aj v Nitre a Poľsku. Myslím si, že ľudia v Miklušovciach nečakali, že tu niečo také môže vzniknúť," uzavrela 19-ročná Majka Čuchtová.