Bývalá riaditeľka Mestskej správy služieb (MSS) Prešov Ivana Pronerová kritizuje mesto za terajší bezodplatný prenájom prírodného letného kúpaliska Delňa. Primátor tento krok obhajuje.
PREŠOV. Na svojom blogu „Pravda o prešovskom obľúbenom rekreačnom areáli Delňa“ reaguje niekdajšia riaditeľka MSS Prešov Ivana Pronerová na informácie, týkajúce sa prenájmu kúpaliska.
Mestská firma MSS bola v minulosti správcom areálu. Zarazili ju vyjadrenia, že kúpalisko bolo túto sezónu otvorené po dvanástich rokoch.
Pronerová: Je to pre mesto nevýhodné
Ivana Pronerová opisuje genézu Delne z čias, keď patrila pod MSS.
„V roku 2003 sa začalo diskutovať o vybudovaní aquaparku v tomto areáli. Mestská správa služieb síce mala vypracovanú štúdiu na prestavbu Delne na letný aquapark, avšak nemala financie. Mesto nechcelo dať peniaze do prestavby Delne,“ uvádza exriaditeľka s tým, že aquapark bol prenajatý na 50 rokov v roku 2004.
„Zmluva obsahovala aj zabezpečenie pred zneužitím nájmu, a to tak, že ak nájomca areál nevybuduje, jednoducho bude musieť Delňu mestu vrátiť.“
Bývalá riaditeľka sa pýta, prečo mesto nežiadalo už v roku 2007, aby nájomca plnil svoje záväzky zo zmluvy.
Prečo sa nedalo do dodatku k zmluve také ustanovenie, kde by sa zabezpečil mestský majetok a mestské financie?
„V roku 2013 nájomca to, čo nepotreboval, teda vlastne celý areál prírodného kúpaliska, vrátil mestu. V tomto roku ho mesto ako–tak dalo do poriadku. Dalo areál vykosiť za asi 100-tisíc eur,“ píše Pronerová s tým, že náklady mesta boli dvojnásobné (200-tisíc eur), pričom z tržieb už nemá nič, keďže celý areál bezodplatne prenajalo.
Hagyari: Je to pre mesto výhodné
Zaujímalo nás, čo na slová niekdajšej riaditeľky dnes už neexistujúcej mestskej spoločnosti (predtým príspevkovej organizácie) MSS Prešov hovorí hlava mesta.
Podľa slov primátora Pavla Hagyariho (nez.) sú aktivity, ktoré sú evidentne stratové a na ktoré mesto dopláca.
„Takýmto príkladom je aj prírodné kúpalisko Delňa, ktoré bolo po minulé roky v mínuse. O to viac, že mesačné náklady na prevádzku tohto areálu predstavujú sumu vyše 3 000 eur. Navyše, ak by mal tento areál zostať v réžii mestskej spoločnosti, vstupné by muselo byť minimálne 3 eurá na osobu s tým, že by šlo o pokrytie len tých najnevyhnutnejších nákladov, teda bez akýchkoľvek služieb a akcií. Berúc do úvahy sedem slnečných dní túto sezónu, opäť by sme sa dostali do mínusu.“
Prenajatie kúpaliska považuje Hagyari za plus. „A práve na princípe symbolického prenájmu 1 euro/1 Sk sú postavené zmluvy mestskej spoločnosti a občianskych združení či inými ľuďmi, ktorí majú blízko k športu a kultúre, či je to v prípade nájmu amfiteátra, velodrómu, mestskej haly, kúpaliska na Sídlisku III, mestského hotela Senátor a Delne, kde sú prevádzkovatelia tými, ktorí znášajú všetky riziká a straty, ktorí znášajú riziká na nepretržitú prevádzkovú dobu či nepriazeň počasia. V týchto prípadoch tak či onak slúžia tieto areály a objekty Prešovčanom, čím náklady na údržbu a prevádzku už neznáša mesto, ale zmluvný partner, ktorý na jednej strane zveľaďuje náš majetok a na strane druhej organizuje množstvo sprievodných podujatí a ponúka služby. Mesto je tak hovorovo povedané na nule a finančné prostriedky, ktoré by šli na vykrývanie strát, tak vieme využiť efektívnejšie, na šport, kultúru a pod.,“ zdôraznil primátor.
„Považujem však za iróniu, ak podobné negatívne a nenávistné nálady vytvára formou blogov a diskusií na internete práve odvolaná konateľka mestskej spoločnosti, pôsobením ktorej boli vykazované niekoľkomiliónové straty v korunách za dobu len jedného roka,“ neodpustil si poznámku na záver P. Hagyari.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári