Aktivisti chcú zrušenie štátnych dotácií na drevo spaľované v biomasových zariadeniach okrem odpadu a špeciálnych porastov.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
BARDEJOV. Niekoľko desiatok občanov a aktivistov protestovalo v utorok o päť minút dvanásť pred bardejovskou kogeneračnou jednotkou Bioenergy.
Cieľom pokojného zhromaždenia bol protest proti štátnym dotáciám na spaľovanie biomasy v biomasových elektrárňach, kde sa zo spaľovanej štiepky vyrába elektrina a teplo.
Bardejovčanom sa nepáči, že cez ich mesto každý deň prejde dvadsať kamiónov s drevom, ktoré končia v spaľovni, ktorej vlastníkom je súkromná spoločnosť Bioenergy.
Aktivisti zasa tvrdia, že v kogeneračke sa spaľuje aj zdravé a kvalitné drevo. Vďaka štátnym dotáciám.
Bardejovský Biomasaker
Zatiaľ čo do spaľovne prichádzali kamióny plne naložené drevom z okolitých lesov, demonštranti sa zhromaždili po oboch stranách príjazdovej cesty pred vstupnou bránou Bioenergy, kde rozprestreli transparenty.
Bardejovčanov aj aktivistov z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk prišiel podporiť aj poslanec národnej rady Martin Poliačik (SaS) a protikorupční a ekologickí aktivisti so stredného aj západného Slovenska.
„Toto nie je protest zameraný proti tomuto závodu ani proti ľuďom, ktorí tu pracujú. Našou snahou je zastaviť dotácie na spaľovanie kvalitného dreva v biomasových elektrárňach. Napríklad aj z oblastí ako je Chránené vtáčie územie Čergov alebo Národný park Poloniny,“ prihovoril sa demonštrantom na začiatku protestu Juraj Lukáč z LZ Vlk, ktoré pod petíciu Biomasaker proti dotovaniu spaľovní štátom vyzbieralo už viac ako 30-tisíc podpisov.
Kukulský: Namiesto práce dotujeme spaľovanie
„Nehospodárne zaobchádzanie s peniazmi daňových poplatníkov v prípade dotácií na spaľovanie dreva ide predovšetkým na vrub desiatkam politikov a tisícom úradníkov. Každá petícia, referendum alebo demonštrácia svedčí o tom, že si tu niekto poriadne nevykonáva svoju prácu. Namiesto toho, aby sme dali ľuďom prácu a podporili spracovanie dreva vo výrobe, podporujeme jeho spaľovanie,“ povedal zhromaždeným zástupca protestujúcich Bardejovčanov Ján Kukulský.
Poslanec Martin Poliačik zacitoval demonštrantom zo svojej obľúbenej knihy. „Každý strom má dušu. A tá duša môže prežiť iba vtedy ak je z jeho dreva niečo vyrobené s láskou.“
"To, čo sa deje tu, je presným opakom. Na začiatku bol možno dobrý nápad. Ale stala sa z neho zvrhlá realita. Dnes stromy, z ktorých by mohol byť nábytok, alebo by mohli ďalej rásť, sú kvôli zlej dotačnej politike štátu rúbané, štiepkované a spaľované. Považujeme to za ohýbanie trhu a plytvanie peniazmi daňových poplatníkov a v národnej rade budeme navrhovať, aby tieto dotácie boli zrušené,“ prehlásil na zhromaždení Poliačik.
Protikorupčný aktivista Juraj Smatana z Považskej Bystrice bol ešte tvrdší. „Vidím tu ľudí, ktorým je ľúto, že sa na Slovensku spália 4 milióny kubíkov dreva. Mojou druhou motiváciou, prečo som sem prišiel je to, že mi nevyhovuje, keď ma niekto považuje za hlupáka. A to, čo sa v súčasnosti na Slovensku s dotáciami na spaľovanie biomasy a likvidáciou kvalitného dreva deje, je výsmechom občanov voličov. Každý z nás vo svojom meste alebo dedine má možnosť zastaviť alebo obmedziť toto obrovské zlodejstvo, ktoré prebieha na celom Slovensku.“
Hanzely: Považujeme to za útok
Konateľ spoločnosti Bioenergy Jaroslav Hanzely po rozpustení protestu prijal v areáli spaľovne novinárov a médiá.
Na otázku, ako vníma takúto protestnú akciu občanov, ochranárov a aktivistov, odpovedal Hanzely, že aj keď každý má právo na vyjadrenie svojho názoru, vníma ho ako útok na spoločnosť Bioenergy.
„Neohlásená návšteva takého druhu samozrejme nemôže nikoho tešiť. Nekonáme nič, čo by sme konať nemohli a naozaj to považujeme za výrazný útok na našu spoločnosť. Spaľujeme drevo istej kvality, ktoré podľa legislatívy spaľovať môžeme,“ povedal novinárom konateľ Bioenergy Bardejov.
Predstaviteľa Bioenergy sme sa opýtali aj na to, či si myslí, že je morálne, že vďaka spaľovaniu stromov z bardejovských lesov odchádzajú miliónové zisky súkromným podnikateľom a či by voči Bardejovčanom nebolo morálnejšie, ak by kogeneračku prevádzkovalo mesto.
„Neviem, odkiaľ máte tvrdenia, že sa tu spaľuje zdravé drevo. Ak by sa mestu zdalo, že takéto niečo tu vybudovať môže, asi by to tu už vybudovalo. A akési miliónové zisky idúce do Rakúska, to je absolútna hlúposť. O miliónových ziskoch rozprávajú len títo ľudia za plotom. Tu nie sú žiadne miliónové zisky a toto je skutočnosť,“ odpovedal Jaroslav Hanzely.
Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári