Priečelia meštianskych domov boli niekedy symbolom statusu. Na obnove fasády s nástennou maľbou domu č. 26 na bardejovskom Radničnom námestí sa v týchto dňoch usilovne pracuje. Hotová by mala byť do konca novembra.
BARDEJOV. Akademický maliar a autorizovaný reštaurátor, rodák z Bardejova, Ľubomír Cáp neprerušil práce na druhej etape reštaurácie fasády domu, v ktorom sú teraz kníhkupectvo a kaviareň, ani počas bardejovského jarmoku.
Musel však zísť z lešenia na zem. Radní páni sa obávali, že by počas jarmoku po ňom „veselí“ jarmočníci mohli loziť.
Fasádu domu naposledy reštaurovali v osemdesiatych rokoch. Ukázalo sa však, že nekvalitne.
Problém bol v technológii, technike maľby aj v použitých materiáloch, hlavne v nevyhovujúcich cementových omietkach.
Preto sa mesto rozhodlo maľovanú fasádu po reštaurátorskom výskume zrekonštruovať znova.
Fasádu výtvarne sceľujú
„Bohužiaľ, po tridsiatich rokoch začali materiály, ktoré boli použité, odchádzať. Jednoducho nevedeli zvládnuť exteriérové vplyvy,“ povedal reštaurátor.
Minulý rok urobili reštaurátori v prvej etape tzv. špinavú prácu. Odstránili cementové omietky a nevhodné zásahy.
Podarilo sa im napríklad nájsť aj elektrické rozvody z 50. rokov, olovené trúbky a rôzne úchytky.
„Druhá etapa, ktorú robíme tento rok, by sa dala nazvať výtvarné scelenie fasády. To znamená, že všetky chýbajúce veci, jednak také, ktoré boli pôvodne rekonštrukciami, ale aj poškodené časti originálu, sa tento rok retušujú a robia sa ich rekonštrukcie,“ vysvetlil Ľubomír Cáp.
Na dobrom mieste
Používa sa technológia, ktorá je odolná voči klimatickým vplyvom. Fasáda by mala byť urobená výtvarne oveľa citlivejšie a mala by viac evokovať 18. storočie, obdobie baroka.
Dom je navyše podľa reštaurátora na veľmi dobrom mieste, pretože je tu z Veternej ulice stále prievan. Aj preto nebola fasáda taká zničená, ako by to mohlo byť, ak by bola na južnej alebo východnej strane.
Takže vhodné miesto v kombinácii s odolnými silikátovými farbami vytvárajú predpoklad, že zreštaurovaná fasáda niečo vydrží.
„V stredoveku sa používali tzv. kazeínové farby, ktoré boli rovnako veľmi odolné, ich príprava však bola založená hlavne na skúsenosti. To, čo si majster pripravil, musel v ten aj deň spotrebovať, pretože takéto farby zároveň podliehali organickému rozkladu a plesniam,“ priblížil stredovekú technológiu majster.
Unikátna nástenná maľba
„Momentálne robíme podklad a imitujeme staré vápno, na ktoré ešte nahodíme patinu, ktorou získame ten výraz staroby, aby to nevyzeralo ako novo urobená fasáda, aj keď vlastne nanovo urobená je. Interpretujeme ju vlastne do dobového charakteru,“ vysvetlil.
Súčasťou fasády je nástenná maľba zobrazujúca korunovanie Panny Márie. Ide o rokajovú, rokokovú iluzívnu maľbu z obdobia okolo rokov 1760 - 1770.
„Prvá vrstva fasády bola gotická, pôvodne bielo–čierna. Toto je druhá vrstva. Každý vlastník si pri kúpe domu zvyčajne urobil novú fasádu a podľa toho sa dalo usudzovať na status a postavenie majiteľa,“ dodal reštaurátor.
Projekt za 50-tisíc
Vedúci kancelárie primátora Jozef Guliga k projektu reštaurovania fasády povedal: „S reštaurovaním maľovanej fasády meštianskeho domu č. 26 sa začalo pred dvoma rokmi, keď sa na fasáde uskutočnil reštaurátorský výskum. Vyhotovená dokumentácia z reštaurátorských prác a návrh na reštaurovanie boli schválené Krajským pamiatkovým úradom v Prešove.“
Druhá etapa by mala byť ukončená do konca novembra. Celý projekt bude stáť zhruba 50-tisíc eur a je financovaný ministerstvom kultúry a mestom.
Práce majú okrem samotnej fasády zahŕňať aj reštaurovanie kamenného gotického portálu, rekonštrukciu schodišťových stupňov a sanáciu omietky v soklovej časti.
Zistili sme
Meštiansky dom č. 26
Dvojpodlažný, trojosový, goticko-renesančný meštiansky dom č. 26 na južnej strane námestia je zdobený rokajovou nástennou maľbou z rokov 1760 – 1770.
Maľba zobrazuje korunovanie Panny Márie. Zo stredoveku sa v dome zachoval kamenný vstupný portál, trámový strop z tisového dreva a v suteréne ďalší kamenný portál.
Z obdobia renesancie pochádza schodisko a z 18. storočia barokovo klenuté zastropenia.
Rozsiahle pivnice, siahajúce až pod chodníky námestia, svedčia o tom, že dom patril kupcovi s vínom.
mh
Autor: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári