Súčasťou bardejovského jarmočného baštovania bola aj osviežujúco alternatívna vernisáž dvoch absolventov košickej fakulty umení.
BARDEJOV. Súčasné bosorky a inštitucionálna kritika umenia. Bad paintings alebo bad art. Napriek tomu, že sa venujú odlišným formám výtvarného umenia, toto ich spája. Okrem toho, že obaja študovali na Fakulte umení košickej Technickej univerzity.
Michal Roháľ a Vladimíra Švecová svoju výstavu v kultúrnom a komunitnom centre Bašta uviedli vernisážou v piatok večer.
Prekročiť tabu
Bardejovčanka Vladimíra Švecová ukončila odbor maľba. Zaoberá sa pojmom súčasnej bosorky a témou rituálu, ženskej mytológie, vychádza z náboženskej symboliky a prepája ju so symbolikou na prvý pohľad démonickou.
Kresťanskú ikonografiu spája s pohanskými zobrazeniami.
Autorka na výstave prezentuje svoju diplomovú prácu. Bosorku preniesla do dnešnej doby a snaží sa pracovať s problémami, ktorých sa ľudia doteraz boja.
„Kritizujem dnešnú spoločnosť v tom, že nedokáže akceptovať niektoré veci, ktoré sú pre ňu tabu. To znamená, že aj dnes sa vyčleňujú a vytesňujú rôzne veci tak, ako sa to v stredoveku robilo s bosorkami. Preto aj pojem či skôr metafora 'súčasná bosorka', ktorú som si prepožičala,“ priblížila autorka na vernisáži svoje maľby.
Umenie ako komodita
Michal Roháľ, tiež z Bardejova, študoval v košickom Ateliéri nových médií. Pracuje s témou inštitucionálnej kritiky, skúma jej aktuálny vývoj a využitie v umeleckých dielach, ktoré reagujú na dianie v spoločnosti.
„Väčšina mojich diel nenesie môj autorský podpis v tom zmysle, že som ich nevytvoril, iba som ich pretváral a menil ich formu. Výber mojich prác by sa dal nazvať aj ako bad art. Venujem sa súčasným spoločenským problémom ako napríklad hodnota umenia a autorstva ako ekonomicky výnosnej komodity,“ vysvetlil autor.
Inštitucionálna kritika je podľa neho kritika, ktorá smeruje do seba samého, do umenia ako inštitúcie. Aj umenie má svoje vlastné problémy a táto kritika sa na ne zameriava.
„Tieto diela sa primárne neorientujú na vonkajšiu komunikáciu s publikom, ale nesú skrytý odkaz. Snažím sa popísať a rozobrať tento vzťah historickým prierezom. Aj preto, že z umenia sa v dnešnej dobe stáva akýsi kult viery v umenie a v jeho hodnotu,“ dodáva Michal Roháľ.
Autor: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári