Pre Braňa Jánoša je maľovanie hra a prekvapenie. Jeho maľby môžu Bardejovčania vidieť na výstave „Príbehy pani B.“ do konca septembra.
BARDEJOV. Päťdesiatnik Branislav Jánoš žije a tvorí vo Vyšnom Kubíne. Takmer dvadsať rokov sa v slobodnom povolaní výtvarníka venuje komornej a interiérovej tvorbe a monumentálnym prácam v architektúre.
V Bardejove vystavuje prvýkrát a tvrdí, že je neuveriteľné ako sa zvyšok Slovenska tvári, že východ je tak ďaleko.
Výstavu malieb usporiadalo mestské oddelenie kultúry a vernisáž sa v jeho galérii na Radničnom námestí uskutočnila minulý štvrtok.
Iba zrnko v mori
Jánoš je autorom hĺbavých obrazových príbehov pretkaných láskavým, náznakovým humorom. Technologické postupy jeho malieb na dreve či olejomalieb sú zložité, kombinované a pracujú s rôznymi médiami.
Často kombinuje maľbu, kresbu a drevené obrazy dopĺňa starožitnými prvkami. Keďže sa venuje aj reštaurovaniu, vo svojej tvorbe využíva aj túto technológiu. Tvorba jedného obrazu mu trvá aj dva-tri mesiace.
„Tento môj malý vklad v podobe obrazov je len také zrniečko, ktoré za chvíľku nebude znamenať nič v tom obrovskom riečišti dejín,“ prihovoril sa hosťom na vernisáži.
Hra a prekvapenie
„Osobne si myslím, že človek by sa mal stále vyvíjať a učiť. A dúfam, že ja som v tom vývoji niekde v strede. Aj keď niekto má svoj štýl už v tridsiatke, pre mňa umenie musí byť hra a prekvapenie. Inak je z toho človek akurát tak unavený,“ prezradil Jánoš.
Od ťažkých malieb na dreve odskakuje výtvarník časom ku krajinomaľbe, kresbe alebo suchému pastelu.
„Robím to ale priamo na mieste, napríklad v zime pri maľovaní mrznem na Roháčoch. Ja sa chcem zabávať. Samozrejme, obľubujem starú školu, ako je napríklad Rembrandt. Ale čerpám aj z imaginárnych umelcov, akým je napríklad Jan Zrzavý. Ten mi je obzvlášť blízky, ale skôr filozofiou diela. Alebo fotograf Jan Sudek, ktorý sa vedel geniálne hrať so svetlom a s témami. To je to, čo ma priťahuje. Ide mi skôr o ľudskú stránku a filozofiu maľby. A snažím sa nerobiť kompromisy. Mať okruh ľudí, ktorí už vedia, čo odo mňa môžu čakať,“ vysvetľuje autor.
Čo je ďaleko?
Podľa Braňa Jánoša je neuveriteľné, ako sa zvyšok Slovenska tvári, že napríklad Bardejov je ďaleko.
„Keby sme však išli o pár storočí dozadu, tak toto bolo blízko, tu bola celá kultúra a ostatné bolo ďaleko. Veď sa stačí prejsť po ulici a pozrieť na ľudí, ako sa správajú alebo obliekajú. Jednoducho to kultúrne podhubie tu stále bolo a je,“ hovorí výtvarník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári