Ich výtvory sú momentálne vystavené v areáli ľutinskej baziliky, v Dome Mikuláša Klimčáka.
ĽUTINA. Šesť umelcov sa stretlo, aby spoločne hľadalo inšpiráciu v krásnom prostredí obce. Pomer bol vyvážený – dvaja Ukrajinci, dvaja Poliaci a dvaja Slováci.
V rámci trvania plenéra navštívili tiež obce Bardejovského a Svidníckeho okresu. Tu sa inšpirovali rekonštruovanými aj pôvodnými typickými „cerkvami“. Počasie im prialo.
„Priniesli na svoje obrazy iný pohľad, farebnosť a nádheru, ktorú mohli vnímať, precítiť a preniesť na obrazy,“ hodnotil gréckokatolícky kňaz Vojtech Lakomý, ktorý prevzal organizačné riadenie a sprevádzal ich počas pobytu.
Bagre trošku zavadzali
Výtvory umelcov prezentovali na štvrtkovej vernisáži. Počas nej spríjemnila čas aj hudobná vložka v podaní seminaristov. Z plenéra vznikol tiež ďalší katalóg.
Nováčikom medzi účastníkmi bol napríklad Oleksandr Malesh z Ukrajiny. Pred mesiacom sa vrátil z Benátok, teraz maľoval v Ľutine. Ako pravý plenérista si bral stojan a plátna aj na výlet, hoci tam čas na maľovanie nebol.
Pri poslednej práci maľoval ľutinskú baziliku zhora. No na druhý deň sa mu to mierne skomplikovalo. Cestu mu tam už vtedy križovali bagre, spomínali sa na vernisáži vtipné chvíle.
Vystavujú v niekdajšej sýpke
Vystavuje sa v Dome Mikuláša Klimčáka. Myšlienka podujatia skrsla u gréckokatolíckeho arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka, SJ. Ako povedal, chcel, aby tento priestor žil a aby sa v ňom konali rôzne aktivity.
„Táto budova bola sýpkou JRD, bolo tu zbožie,“ spomínal s úsmevom na priestory. Teraz ich zdobia krásne obrazy. Diela sú dôkazom talentov umelcov.
„Nechali tu to, čím ich Boh obdaroval,“ povedal na margo obrazov. Arcibiskupovou túžbou bolo, aby história tohto miesta bola zachytená aj na kresbách.
Ikony vsádza do obrazov
Medzi šiestimi umelcami vynikla tiež jediná zástupkyňa ženského pokolenia Ľudmila Lakomá – Krausová. Tá sa v tvorbe venuje krajine, folklóru, ale srdcovkou sú tiež drevené „cekrvi“. Tie prešla už v minulosti a zhmotňovala ich do kresieb.
„Vtedy sa ešte nesmelo vystavovať, ale ja som si to všetko kreslila, lebo sme v tom čase ešte ani nemali foťák,“ spomínala autorka. Plenér si zamilovala, chodí pravidelne, a to nielen tvoriť, ale aj oddýchnuť si.
Momentálne priestory budovy okrem čerstvých obrazov zdobia aj výtvory minulých ročníkov. Niektoré z nich už boli za ten čas aj podarované. Zvyšné potešia oko návštevníkov. Otec arcibiskup však nevylúčil aj inú možnosť.
„Stále je potrebné získavať finančné prostriedky. Možno by sme z toho mohli urobiť aj aukciu a získané prostriedky použiť, keďže tieto veľké veci tu sa neurobili zo vzduchu,“ povedal s úsmevom otec arcibiskup o možnej budúcnosti obrazov. Do tej doby si ich návštevníci môžu v Ľutine pozrieť kedykoľvek, Dom Mikuláša Klimčáka je otvorený každý deň už zrána.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári