Lokálna povodeň v Bardejovskom okrese v utorok potvrdila, že prílivové dažde padnú kdekoľvek, kedykoľvek a v akomkoľvek množstve. A ukázala ešte jeden dôležitý fakt, že krajina je poškodená. Najviac trpia obyčajní ľudia.
ZBOROV/STEBNÍK. V utorok poobede zasiahol obce Zborov a Stebník v Bardejovskom okrese silný prívalový dážď. Po hodine a pol intenzívnej prietrže zostali odrezané od komunikácií, aj keď napršalo iba zhruba 17 mm zrážok.
Voda z okolitých kopcov Ondavskej vrchoviny stiekla do polí a nánosmi bahna zaplavila záhrady a pivnice v desiatkach domov.
Starosta: Každý na všetko kašle
„V Stebníku je stále vyhlásený tretí povodňový stupeň. Takmer nám zatopilo dom smútku. Z potoka nad dedinou sa valila voda, máme zaplavených pätnásť domov, hlavne pivnice a záhrady. Upchalo cestný priepust a voda sa vyliala na cestu. Každý na všetko kašle. Môžu na nás tlačiť s protipovodňovými opatreniami, sú tu nevysporiadané pozemky, nedá sa robiť. Škody ešte odhadnúť nevieme, čakáme na ľudí z povodia,“ povedal nám v stredu dopoludnia starosta obce Stebník Štefan Kučečka (nezávislý).
Antónia Bišková, prednostka obecného úradu v Zborove bola z povodne v Zborove rovnako nešťastná. O to viac, že dažde poškodili aj obecný majetok.
„Celú noc z utorka na stredu sme odstraňovali škody. Stále sa čistia pivnice, záhrady, chodníky a cesty od nánosov bahna, ktoré priniesla voda z polí. Čakáme na techniku z povodia Bodrogu a Hornádu, aby vyčistili aj koryto rieky, pretože v jej blízkosti nám zobralo časť obecných pozemkov. Najviac sú však poškodení obyčajní ľudia. Niektorí mali v pivniciach až metrové ná
nosy bahna.“
Zachraňovali pivnicu aj auto
Danka Taščicová zo Zborova, ktorej voda zaplavila dvor, záhradu a takmer odniesla auto, iba krútila hlavou.
„Voda sa valila po poli a strhla kukuricu, ktorá zapchala kanál na ulici, a tým pádom bolo o chvíľu pol metra vody na ulici. Sused mal plnú garáž kukurice. Auto, ktoré som nechala pred bránou, mi voda skoro odplavila. Toľko čo som doňho stihla naskočiť a zachrániť ho na bočnej ceste. Doslova som na ňom plávala. Moji rodičia majú plnú pivnicu vody, doteraz čerpajú, celá záhrada je pod bahnom,“ posťažovala sa.
Krajina je poškodená
Prečo jeden intenzívny „lejak“ dokáže napáchať ľuďom pod Ondavskou vrchovinou také škody aj napriek tomu, že množstvo zrážok nebolo také veľké, sme sa opýtali odborníka na vodohospodársku politiku Michala Kravčíka.
„Sledoval som ten mrak a prietrž, ktorá z neho vznikla. Nebolo to nejako výrazne intenzívne. Trvalo to asi hodinu a pol. Svedčí to však hlavne o tom, že krajina je poškodená. A voda po tých poškodených častiach steká. Ak by sa v tejto lokalite robili vodozádržné opatrenia, žiadny problém by nevznikol. Pomohlo by napríklad rozbitie veľkých lánov polí vodozádržnými terasami a zasekávacími pásmi každých 50 metrov,“ vysvetlil.
Čo sa týka rúbania a zádržnej funkcie lesa v tejto oblasti, podľa Kravčíka sú najväčším problémom umelo vytvorené cesty vedúce k holorubom. V lese je množstvo ciest po lesných mechanizmoch, ktoré sú v drastickom a zúboženom stave a voda, ktorá na takúto cestu spadne, automaticky steká dole do polí.
V krajine je množstvo poškodených častí. Lesné cesty, erózne ryhy a rokliny prispievajú k takýmto tragédiám.
„Nárast extrémnych prívalových dažďov, z ktorých sa rodia nebezpečné lokálne záplavy, v budúcnosti bude len a len rásť. Prečo? Lebo máme poškodenú krajinu a opravovať ju nechcú „kompetentní“, lebo to je o robote a nie o peniazoch,“ myslí si Kravčík.
Foto k článku: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári