Bezmála dvojmetrovú hadiu kožu našla na svojom dvore pani Helena z Chotčanskej ulice v Stropkove. Kožu zvliekla pravdepodobne užovka obojková.
STROPKOV. Lesoochranár Kamil Soóš nám povedal, že v našich končinách sa vyskytujú tri druhy užoviek – obojková, hladká, stromová, menej bežná je jedovatá vretenica. Odhadol, že zvlečená koža mohla patriť užovke obojkovej.
Veľa ľudí by pri stretnutí s hadom spanikárilo a snažilo by sa ho zabiť. K. Soóš vysvetlil, ako v takýchto situáciách správne postupovať.
Nepanikáriť, neodháňať
„Ľudia, ktorí mali v minulosti na dvore užovku, sa jej tešili. Volali ju aj had domový, alebo strážca domu. Nejedovaté plazy pri obydliach sú veľmi prospešné, pretože vychytajú všetky myši a iné hlodavce. Určite by som ich z dvora nevyháňal. Užovka má niekde svoju dieru, kde žije a ľudia ju objavia len občas. Pri stretnutí s ňou netreba panikáriť, maximálne ju trochu štuchnúť palicou, nech si ide do diery.“
V prvom rade je však potrebné rozoznať, či ide o užovku alebo vretenicu. Podľa lesoochranára je veľmi málo pravdepodobné, aby sa pri ľudskom obydlí zabýval tento jedovatý plaz. Žije totiž v horách, na presvetlených slnečných miestach.
Na dvor síce môže zablúdiť, dlhodobo sa tam však, na rozdiel od užovky, zdržiavať nebude.
Vysvetlil tiež, ako rozoznať užovku od vretenice. „Užovka obojková má napríklad veľké fľaky za hlavou, má podobne úzku hlavu ako telo. Vretenica má oproti telu nápadne rozšírenú hlavu a cez chrbát sa jej tiahnu ostro rezané vzory v tvare písmena Z.“
Čo treba robiť pri strete s vretenicou
V prípade, že človek natrafí na vretenicu, mal by ju nechať tak, nech sama odíde. V žiadnom prípade ju nesmie dráždiť, aby nezaútočila.
Pokiaľ sa niekde na dvore vyskytne častejšie, je potrebné zavolať odborníka zo Štátnej ochrany prírody, aby ju odchytil a odniesol do prírody.
„V prípade núdze viem hada odchytiť a premiestniť aj ja,“ spomenul K. Soóš.
Pokiaľ by pri stretnutí s vretenicou predsa len došlo k uhryznutiu, je potrebné v prvom rade nepanikáriť, ostať v pokoji, aby sa jed dostával do krvi čo najpomalšie, miesto nad ranou priškrtiť a okamžite volať záchranku.
Do tela sa totiž dostal neurotoxín, ktorý najskôr spôsobí opuchnutie, neskôr dochádza k sťaženému dýchaniu, bolestiam celého tela, nastupuje vysoká teplota.
V najhoršom prípade môže dôjsť až k celkovému zlyhaniu organizmu.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári