Najbližšie môžu diváci vidieť toto netradičné divadlo 15. septembra v Košiciach na Alpinke
VRANOV NAD TOPĽOU. Vedúci divadla Miroslav Mihaľ uviedol, že už dlhšie hrajú len dve predstavenia, a to Jánošík a 2000 zbojníkov a O čertoch, vodníkoch a podvodníkoch.
"Sú to predstavenia z našej vlastnej dielne, také bláznivé rozprávky pre deti aj dospelých," objasnil Mihaľ.
Z domácej dielne pochádza takmer všetko, texty, kostýmy a masky, výroba chodúľ na mieru, až po realizáciu samotného predstavenia.
Najbližšie môžu diváci vidieť toto netradičné divadlo 15. septembra v Košiciach na Alpinke, chystajú sa však aj do ďalších miest na Slovensku a v Českej republike.
Oslávia dvadsiate narodeniny
Na budúci rok bude Vranovské chodúľové divadlo oslavovať 20 rokov od svojho vzniku a je vôbec prvým pouličným divadlom na Slovensku.
"Zároveň sme prví, čo sme priniesli chodúle na Slovensko. Predstavenie o Jánošíkovi vzniklo ešte v roku 2000, o čertoch asi o päť rokov neskôr. Momentálne tieto veci robíme pretože nás to veľmi baví, je to náš koníček, ale vyžiť sa z toho nedá, takže popri práci a podnikaní nezostáva čas na tvorbu nových divadelných predstavení," konštatoval Mihaľ.
V podstate ide o veľké bábkové divadlo, herci okrem chodúľov používajú aj veľkorozmerné masky, ktoré vlastnoručne šije jedna z členiek divadla Mirka Miháľová.
Inšpirovali sa čínskym a japonským divadlom, ktoré používa masky a európskymi divadlami hrajúcimi na chodúľoch.
Na ľudí pozerajú z výšky
Herci s maskami dosahujú výšku 4,5 metra, čím sa stávajú neočakávaným zážitkom aj pre náhodných okoloidúcich.
Predtým, ako sa postavia na chodúle, musia zvládnuť akrobatickú prípravu, ktorá trvá aj rok, zdôraznil Mihaľ.
Chodúle sú prispôsobené na hranie napr. aj na snehu, či na ľade, a to vďaka špeciálnej úprave. Divadlo zároveň nepotrebuje pódium, keďže predstavenia sa odohrávajú v dostatočnej výške.
Hranie na chodúľoch a v maskách je podľa Mihaľa veľmi náročné, keďže sa herec musí sústrediť jednak na text, na rovnováhu i na to, aby mu maska nespadla.
"Naším najväčším úspechom bolo, keď sme v roku 2004 reprezentovali Slovensko na olympijských hrách v Aténach, boli sme taký vývozný artikel našej krajiny, čo sa týka pouličného divadla. Boli sme napríklad aj v Bologni na medzinárodnom festivale kníh, ministerstvo kultúry nás občas vyslalo na také reprezentatívne prehliadky," upozornil Mihaľ.
Na budúci rok plánuje toto malé, len štvorčlenné divadlo v rámci výročia urobiť retropredstavenia.
"To je taký paradox, že niekoľko rokov som nenapísal žiadne nové predstavenie a aj napriek tomu nás ľudia stále volajú na vystúpenia, čo nás veľmi teší, no zároveň je veľmi ťažké skĺbiť fungovanie divadla s podnikaním," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári