NIŽNÁ POLIANKA. V obci Nižná Polianka v okrese Bardejov rozbehli dvojročný projekt s názvom Obnova ekosystémových funkcií krajiny horného povodia rieky Ondavy – Ondava pre život.
Na projekt získali 1,6 mil. eur z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu. Projekt potrvá do konca februára 2016.
Nižná Polianka je len nositeľom projektu, ale ten sa týka širšieho regiónu v povodí riek Ondava a Ladomírka.
Tvorí ho združenie 44 obcí v okresoch Bardejov a Svidník, kde na ploche 332 kilometrov štvorcových žije vyše 8 000 obyvateľov.
Región sužujú záplavy
Starosta Nižnej Polianky Ján Cundra uviedol, že tento región za posledných desať rokov sužujú záplavy, ktoré sa striedajú s obdobiami sucha.
Spomenul nedávnu prietrž mračien, ktorá v susedných obciach Zborov a Stebník narobila veľké škody.
Záplavy pocítili nedávno aj obyvatelia mnohých ďalších obcí, pritom voda sa vyliala nielen z potokov, ale valila sa aj z lesov po holoruboch.
Spoločný projekt samospráv je reakciou na negatívny synergický efekt dopadov klimatických zmien a nevhodných, až likvidačných zásahov do krajiny.
Združenie obcí z projektových peňazí získa aj techniku, ktorú využijú pri prácach na úprave terénu.
Starosta Cundra uviedol, že ich cieľom je za 20 mesiacov urobiť v krajine také opatrenia, ktoré zabránia ničivým záplavám a udržia viac vody v teréne. Celkom by sa malo vytvoriť 505 individuálnych vodozádržných opatrení, ktoré zadržia vodu v objeme 625 000 metrov kubických.
Do boja s veľkou vodou nasadia aj nezamestnaných
V prvej etape, do konca tohto roka, bude tím špecialistov na oblasť environmentalistiky, geológie a lesného hospodárstva mapovať terén. Na základe zistení vypracujú mapu regiónu, predložia analýzu a navrhnú opatrenia.
Potom nastúpia do terénu pracovníci, ktorých samosprávy príjmu z radov dlhodobo nezamestnaných a budú navrhované zmeny v krajine uskutočňovať.
Výsledkom celého snaženia bude zadržanie vody v krajine a obnova malého vodného cyklu.
Obec Nižná Polianka bude realizovať tieto aktivity v spolupráci s piatimi partermi, patria k nim Nadácia pre ochranu biodiverzity Karpát, Združenie miest a obcí Slovenska, Lesy SR š.p., Štátna ochrana prírody SR a nórsky partner projektu Norwegian Forest and Landscape Institute.
Rozpočet projektu je 1 681 738 eur, z čoho výška nenávratného finančného príspevku z Grantov EHP a štátneho rozpočtu tvorí 85 percent. Nadácia pre ochranu biodiverzity Karpát Stakčín prispieva na realizáciu projektu vo výške 15 percent celkových nákladov projektu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári