Prílev žiakov z Malého Slivníka (okres Prešov) spôsobil, že v Terni (okres Prešov) museli v tomto školskom roku zaviesť dvojzmennú prevádzku. Obecná škola už praská vo švíkoch, navštevuje ju cez 300 detí. Obaja starostovia predpokladajú, že vyučovanie popoludní prinesie skôr či neskôr problémy. To bol aj dôvod, prečo starosta Malého Slivníka Jozef Javorský (nez.) požiadal štát o podporu pri výstavbe modulovej školy v ich obci. Ale narazil na prekážky.
MALÝ SLIVNÍK. Pozemok, ktorý má obec k dispozícii, sa ministerstvu školstva ani financií nepozdával, lebo je v blízkosti rómskej osady. Vzniesli námietku, že by tak vznikla ďalšia segregovaná škola a žiadosť obce zamietli.
Starosta Jozef Javorský preto inicioval stretnutie priamo v obci, aby zástupcom rezortných ministerstiev vysvetlil, že inú možnosť nemajú. K jednoznačnému záveru sa však nedopracovali.
„Obec nemá iný vhodný pozemok. Padli tu také návrhy, aby sme školu postavili na terajšom ihrisku a to som odmietol, lebo ho denne využíva 40 až 60 detí. Prisľúbili mi, že zarezervujú 200-tisíc na výstavbu základnej a 100-tisíc eur na materskú školu, ale musí byť na inom mieste. Padol taký návrh, že dajú preskúmať cez Štátny pozemkový fond, či v našom katastri nemá štát pozemok, ktorý by mohli previesť na obec pre tieto účely,“ popísal priebeh rokovania starosta Javorský.
Neskrýval, že s tým nie je spokojný, lebo nevie o žiadnom voľnom pozemku. Ak by sa aj našiel, mohol by vzniknúť ďalší problém a to sú inžinierske siete, ktoré by si obec nemohla dovoliť financovať.
Nemieni sa však vzdať, lebo detí sa rodí v dedine z roka na rok viac a on vie, že perspektívne musí situáciu riešiť. Ďalšie pracovné stretnutie si naplánovali až na december tohto roku.
Do školy deti vodia sociálne pracovníčky
Takmer 50 detí dochádza z Malého Slivníka do Terne každý deň prímestskou dopravou. Medzi nimi je 28 prvákov, ostatní sú predškoláci a chodia do nultého ročníka.
„Každý deň s nimi cestujú naše sociálne pracovníčky, v Terni sa naobedujú, potom je vyučovanie a po ňom ich naše pracovníčky odprevádzajú domov, aspoň kým si zvyknú,“ vysvetlil nám starosta.
Prvé problémy však očakáva už v zime, keď bude sneh a autobusy v smere na Geraltov sa do dediny nedostanú. Žiaci by tak museli absolvovať cestu domov peši už z Mošurova.
„Predpokladám, že už vtedy začnú výhovorky, rodičia sami nebudú posielať deti do školy. O štvrtej už bude tma a budú sa báť. V našej obci je dokonca zastávka len na nastupovanie, takže ešte musíme požiadať dopravcu o zriadenie trvalej zastávky,“ dodal Javorský.
Práve takým situáciám sa chcel vyhnúť. Nemuseli by byť, keby v obci mali školu.
Nemajú na telocvičňu
Ako nám potvrdil starosta Terne Juraj Senderák (SDKÚ-DS), v areáli školy urobili všetko pre to, aby vytvorili dostatok priestorov, ale prílev žiakov, najmä z Malého Slivníka, je stále vyšší.
V súčasnosti školu navštevuje 308 žiakov, no domáce deti odchádzajú do prešovských škôl a do Záhradného (okres Prešov).
„Mám obavu, že keď sa situácia nebude riešiť, tak nakoniec z našej školy bude segregovaná a to nechceme pripustiť. Ten prílev žiakov treba rozdeliť, lebo aj naša škola má svoje priestorové limity,“ zdôraznil starosta.
Podľa neho zatiaľ popoludňajšie vyučovanie prebieha bez problémov, ale predpokladá, že v zime prídu prvé problémy.
Trápi ho tiež, že škola nemá telocvičňu. Hodiny telesnej výchovy na jeseň a na jar prebiehajú na miestnom ihrisku, ale v zime len na chodbách a v posilňovni, ktorú si vytvorili z bývalej školskej jedálne. Kapacitne však nestačí, preto musia občas chodiť deti na hodiny telesnej výchovy do kultúrneho domu.
„Roky sa pokúšame vybudovať telocvičňu, žiadame o peniaze, ale nedarí sa nám,“ dodal Senderák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári