Slovensko už dávno nepatrí medzi najlacnejšie krajiny. V prihraničných regiónoch často nakupujeme za hranicami. Platí to aj o Bardejovčanoch.
BARDEJOV/KRYNICA. Ceny na Slovensku sú podľa štatistík v porovnaní s európskym priemerom nižšie až o 29 %.
Priemerná mzda na Slovensku však dosahuje iba tretinu európskeho priemeru. Minulý rok bola priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku 891 eur.
V Prešovskom kraji to bolo 721 eur a v okrese Bardejov iba 597 eur.
Drahý sever, chudobný juh
Najdrahšie sa žije na severe Európy. V Dánsku, Švédsku a Fínsku ceny dosahujú až 140 % európskeho priemeru.
Najmenej platia v rámci EÚ za tovary a služby Bulhari, Poliaci, Rumuni a Maďari (aj menej ako 60 % priemeru európskych krajín).
Spomedzi našich susedov majú najnižšie cenovky v obchodoch práve Poliaci. Cenová hladina v Poľsku je až o 20 % nižšia ako u nás. Odhliadnuc od otázky kvality, potraviny a nealkoholické nápoje stoja v Poľsku až o 30 % menej ako na Slovensku.
Kurz nie je podstatný
Najmä lacnejšie potraviny sú hlavným dôvodom, prečo Slovákov v prihraničných regiónoch lákajú nákupy v Poľsku.
A to nielen v období, keď ich meny voči euru oslabujú, pretože na základe výmenného kurzu sa rozhodujú hlavne tí, ktorí nenakupujú v zahraničí až tak často.
Naopak, pre mnohých Slovákov, ktorí nakupujú za hranicami nášho štátu pravidelne, a ktorí majú odsledované ceny tovarov, nie je vývoj kurzu pri nákupných rozhodnutiach až taký podstatný.
Vycestovať za lacnejšími tovarmi sa však oplatí iba vtedy, ak na nákupe dokážeme ušetriť aj po započítaní nákladov na dopravu.
Cezhraničná nákupná turistika však ekonomike vôbec neprospieva. Zatiaľ čo ľudia sa tešia z úspory niekoľkých eur, minuté peniaze sa do čísel slovenskej ekonomiky nepočítajú.
Zarábajú ich totiž obchodníci v okolitých krajinách a nepriamo prostredníctvom daní aj ich štátna kasa.
Lacnejšie potraviny aj alkohol
Aj Bardejovčania a Svidníčania pravidelne nakupujú v prihraničných poľských mestách a obciach.
Svidníčania cestujú za lacnejšími potravinami, ale aj odevmi a spotrebným tovarom do blízkej Dukly, Krosna či Rzeszowa, Bardejovčania pre mäso, alkohol a zariadenie do domácnosti najčastejšie navštevujú blízky Leluchow, Krynicu ale aj Gorlice, Jaslo alebo Nowy Sacz.
Aké sú teda ceny konkrétnych potravín v Bardejove a hneď o pár kilometrov ďalej za poľskými hranicami?
Napríklad za liter polotučného mlieka zaplatí Bardejovčan doma priemerne 1,13 eura. V neďalekej Krynici ho v miestnom supermarkete kúpi iba za 0,54 eura (2,25 zlotych).
Za 200 gramov syra eidam tam zaplatí 3,67 zlotych čo je 0,88 eura, zatiaľ čo v Bardejove ho tá istá gramáž vyjde priemerne na 1,44 eura.
Priemerná cena za 125 gramov masla v bardejovských obchodoch s potravinami je 1,10 eura. V Poľsku sa 125 gramov dá kúpiť v akcii aj za polovičnú cenu. Kilo kuracích pŕs je možné v Poľsku kúpiť za 2,96 eura, zatiaľ čo ich cena v bardejovských supermarketoch sa pohybuje okolo štyroch eur.
Olej, benzín, nafta
Za liter jedlého slnečnicového oleja dáte v Poľsku 1,17 eura, v Bardejove 1,44 eura. Domáce dvanásťstupňové pivo kúpite v Bardejove priemerne za 0,63 eura, v poľskom obchode ho dostanete iba za 0,53 eura. A sedmička vodky tam vyjde na 7,14 eura. V Bardejove za rovnakú kvalitu zaplatíte 13,40 eura.
V prihraničných regiónoch je rozšírená aj tzv. „tankovacia turistika“. Benzín Natural 95 stojí v Rzeszowe aktuálne 1,304 eura, nafta 1,230 eura.
Na rovnakej čerpacej stanici v Bardejove zaplatíte za liter benzínu 1,474 eura a za liter nafty 1,344 eura.
Pohonné hmoty nakúpime teda v Poľsku v priemere o viac ako 10 percent lacnejšie, pričom na litri benzínu sa dá ušetriť až 20 centov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári