Slovenská štatistická a demografická spoločnosť usporiadala v Bardejovských Kúpeľoch 17. celoslovenskú štatistickú konferenciu.
BARDEJOVSKÉ KÚPELE. Minulosť, prítomnosť a budúcnosť štatistiky boli témou celoslovenskej štatistickej konferencie, ktorá sa konala v Bardejovských Kúpeľoch 18. a 19 septembra.
Takmer štyridsať autorov prezentovalo v troch sekciách viac ako dvadsiatku prednášok. Diskutovalo sa o nerovnosti miezd, polarizácii pracovných príjmov aj o meraní spokojnosti a kvality života Slovákov.
V kraji paradoxov
„Štatistika je väčšinou vnímaná ako otravná, nepotrebná a zbytočná. Je však nevyhnutná a obklopuje nás všade. Doma, v práci, na ulici aj na dovolenke. Dnes každý z nás každú chvíľu zhromažďuje informácie, spočítava, vyhodnocuje, porovnáva, plánuje a na základe toho sa rozhoduje. Preto má nezastupiteľné miesto v každej sfére spoločnosti. A je rozhodujúci nástroj hospodárskej politiky štátu,“ povedal v úvode konferencie predseda organizačného výboru konferencie Ján Cuper.
Podľa Cupera sa nachádzame v kraji, ktorý je najväčší počtom obyvateľov a druhý najväčší rozlohou. Je to kraj s najväčším počtom okresov a obcí a v rámci Slovenska má aj priaznivé demografické ukazovatele.
„Prešovský kraj má ale aj najnižšiu hodnotu HDP a podiel na jeho tvorbe, najnižšiu priemernú nominálnu mzdu a dlhodobo vysokú mieru nezamestnanosti,“ zdôraznil.
Veľa vecí vyriešených nemáme
Predsedu Slovenská štatistickej a demografickej spoločnosti Jozefa Chajdiaka sme sa opýtali, či na Slovensku politici počúvajú štatistikov.
„Asi áno. A hlavne pred voľbami. Volebné preferencie sú síce kritizované, pretože často predvolebný testovatelia výsledky odšvindľujú v prospech nejakého pozitívneho výsledku pre svoju stranu.“
Problém budúcnosti štatistiky podľa neho je, že vo svete sú už hlavné štatistické problémy vyriešené, my sme ale malá krajina a veľa vecí ešte vyriešených nemáme.
„História štatistiky je spojená s menami ako bol Konfucius, ktorý žil ešte pred naším letopočtom a popisuje niekoľko storočí dozadu. V evanjeliu o Matúšovi a v biblii je takisto zmienka o sčítaní obyvateľstva. Potom postupujeme do stredoveku, kde boli tiež nejaké sčítania až po novovek. A verím, že sčítania a štatistiku budeme mať aj v budúcnosti, ak ľudstvo dožije. Pretože, viete, ľudstvo je v princípe veľmi militantné. A v štatistike nie je dôležité „kto“, ale „koľko“,“ komentoval tému konferencie Jozef Chajdiak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári