Jeden klub v Bratislave, druhý v Prešove. Na mape motorkárov má metropola Šariša významné postavenie, nachádza si tu cestu čoraz viac milovníkov starých dobrých „harlejok“.
PREŠOV. Pri predstave prototypu motorkára sa ľuďom bežne vybaví bradatý starší chlap, s dávkou arogancie, potu a pár lebkami na sebe.
Tí praví motorkári sa na tejto predstave zabávajú. Vraj tých „spotených motorkárov“ je asi len 5 percent z celkového počtu.
„No nie je to tak, naopak, sú to páni, ktorí vedia, čo chcú, niečo už zažili a nepotrebujú len experimentovať,“ opravuje názor motorkár telom i dušou Martin Vichrest z prešovského Harely-Davidson klubu.
Majiteľov „harlejky“ je na svete približne 1,7 milióna ľudí.
Murára s inžinierom spoja motorky
H.O.G. (Harley Owners Group) Prešov Chapter Slovakia, klub priateľov, ktorí jazda na harlejkách, funguje v Prešove už vyše dvoch rokov. Združujú 54 aktívnych členov. Nie sú lokálne obmedzení, podmienkou pre vstupe je vlastniť harley, vstupenkou je win kód motoriek. Nemajú núdzu ani o ženskú základňu.
Kým donedávna tvorili asi 10 percent, teraz už majú žien asi tretinu. Zväčša ich dotiahne manžel alebo priateľ.
Jediná lastovička na východe
Na Slovensku sú dva kluby, v Bratislave a Prešove. Pri počiatočnom boji o založenie základne na východe súperili Košice s Prešovom v pomere 4:1. Nakoniec to vyhral Prešov.
Najstarší ich člen Jano má 67 rokov, najmladšia Lila má 24 rokov, cesty na motorkách brázdi už dva roky. A vraj Lila má 50 kg aj s topánkami a výstrojom a Jano aj bez výstroja 150 kg.
Srdcovka na celý život
Harlejky sú vraj srdcovkou. Istý 78-ročný pán si zriadil vedľajšiu vkladnú knižku, ešte za komunistov, a celý život si sporil na vlastný stroj. Ďalší prípad mali minule.
„Jeden 57-ročný robotník si len prednedávnom kúpil harley. Dal zaň 32-tisíc eur. Neskutočná suma,“ spomína Martin Vichrest. Motorky sú klasickými hračkami pre dospelých. Postupne sa aj znižuje veková hranica.
„Vraví sa, že neexistujú dve rovnaké 'harlejky' na svete, každý si nasmeruje, nastajluje po svojom,“ vysvetľuje Martin.
Vtedy nastupuje na rad otázka estetiky. Vraj úplne platí, že pre krásu sa trpí. Keď je motorka pohodlná, nie je pekná a naopak. Preto sa snažia nájsť kompromis.
Sme lákavou destináciou
Harlejáci sú svetobežníci. Prešov patrí na ich mape k najvýchodnejšej stanici a vraj sme lukratívni. Keď zistia, že to tu funguje, prídu o rok, dva a vo väčšom počte.
„Sme blízko, sme lacní a máme euro,“ vymenúva benefity „harleják“.
Bežne „harleják“ najazdí 8-tisíc km, 10 - 12-tisíc je štandard. Prešovský rekordér Rastislav má však na konte za minulý rok 40-tisíc km, tento rok ťahá na vyššie číslo.
Nie sú to rohatí diabli
Začiatky Harley-Davidson v Prešove vraj neboli najľahšie. Najmä starší ľudia boli skeptickí, veriaci ich pokladali za „diablov s rohami“. Postaviť ich centrum pod Kalváriou nechceli pripustiť, nakoniec sa to podarilo zlomiť.
„Dve tretiny z nás sú veriaci, veď bežné je aj posvätenie motoriek,“ hovorí s úsmevom Martin. Dokonca majú v svojich radoch aj kňazov – motorkárov.
Ich terajšie sídlo je bývalá stodola. Opravovať ju začali pred troma rokmi, v tomto čase. Mali na rekonštrukciu pol roka. A práve vtedy bola najsuchšia jeseň. Pršať im začalo dva dni po zakrytí strechy.
Mašiny. Niekto si na ne sporí aj celý život. Foto: Mária Pihuličová
Motorkári. Zvyknú jazdiť skupinovo. Foto: Gabriel Garbár
Harlejáci. Kde sa objavia, vzbudzujú záujem. Foto: Gabriel Garbár
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári