Korzár logo Korzár Prešov

Kandráčovci jubilujú, dobýjajú diskotéky aj škôlky

Kandráčovci sú už fenoménom. Tento rok je pre nich jubilejným, spolu to ťahajú už celú dekádu.

Platinová platňa. Získali ju za album Oj, zabava.Platinová platňa. Získali ju za album Oj, zabava. (Zdroj: archív Kandráčovcov)

Štyria sympatickí muži so zlatom v hrdle, ktorých vystúpenia sú beznádejne vypredané. Kandráčovci sú už dnes fenoménom. Tento rok je pre nich jubilejným, spolu to ťahajú už celú dekádu. Pohádať sa vraj nevedia, dobýjajú diskotéky a nanovo vzkriesili ľudovú pieseň aj medzi nefolkloristami.

PREŠOV. Ondrej, Ľubo, Martin, Milan. Štvorka, o ktorej ešte pár rokov dozadu vedeli len milovníci folklórnej piesne a oni boli prevažne sprievodnou kapelou pre známych spevákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj ich prvý koncert spájajú s rozhlasom. V tom čase vznikol aj hit, ktorý zľudovel, „A čija to chyža“.

SkryťVypnúť reklamu

„Prvý koncert sme mali vo februári v roku 2004 vo Svidníku a bolo to z príležitosti 70. výročia vzniku národnostno-etnického vysielanie Slovenského rozhlasu,“ spomína na začiatky primáš Ondrej Kandráč.

V rozhlase pracuje doposiaľ, v tom čase vystupovali ešte pod názvom Ľudová hudba Ondreja Kandráča. Dnes im už nik inak ako Kandráčovci vari ani nepovie.

Poznali sa ešte zo študentských čias

Pod týmto názvom ešte kedysi dávno vystupoval Ondrej so svojou mamou, otcom a bratom.

Ich muzikantská história siaha však do čias predtým. S chlapcami sa dali dokopy počas študentských čias, vtedy ešte fungovali v rôznych folklórnych súboroch.

„Hrali sme spolu aj predtým, boli sme klasická kapela, hrali sme akcie, plesy, no potom spontánne vznikla myšlienka, že chceme fungovať samostatne,“ vysvetľuje basista Martin Leško.

SkryťVypnúť reklamu

Od myšlienok nebolo ďaleko k činom. Vznikla stabilná dosiaľ nezmenená zostava štyroch muzikantov.

„Samo sa to tak vykryštalizovalo, najlepšie znieme v tejto zostave, fungujeme ako celok,“ hodnotí Milan Maťaš, akordeonista.

„Ale my sme vlastne piati, lebo Ľubo hrá cimbal a perkusie. Teda, už dnes aj šiesti, Ondrej hrá aj kachón,“ dopĺňa so smiechom Martin.

Jubilujúci Kandráčovci postavili prešovskú halu na nohy

Pozrite si fotogalériu >>

Úspech odštartovala chyža

Projekt „A čija to chyža“ sa snažil podporiť rusínsku pieseň. Kandráčovci pôsobili ako sprievodná kapela. Zároveň však spôsobili zmenu.

„Dovtedy boli ľudové hudby považované za inštrumentálne kapely, my sme sa však rozbehli aj tou speváckou, vokálnou dráhou. Začali sme koncertovať aj samostatne,“ hovorí cimbalista Ľubo Šebej.

SkryťVypnúť reklamu

Ich prvý koncert spájajú s CD projektom „A čija to chyža“, k nemu patrí aj rovnomenný rusínsky hit.

„My sme ju vtedy zaspievali a odvtedy je doslova hymnická, zľudovela,“ hovorí s úsmevom Ondrej.

Ako sa chlapci zhodujú, končí sa ňou každá večierka v krčme a o polnoci znie na každej svadbe.

Druhý ich CD projekt Sinu muj, sinu muj (2005) bol s Ondrejovou mamkou, speváčkou Monikou Kandráčovou. Popritom nahrali mnoho ďalších CD ako sprievodná kapela.

V roku 2009 vydali už sólový album Oj zabava, ktorý už bol ich profilovým. No prevrat urobilo posledné CD Dva duby.

Okolo neho vznikol ošiaľ, obsahoval už aj piesne v slovenčine. Pôvodnú ukrajinskú pieseň Dva duby otextoval Vlado Paluch a chlapci ju naspievali v slovenčine, čím ju posunuli omnoho širšiemu publiku.

Publikum im mladne, bodujú aj v škôlkach

Ľudová pieseň a folklór v širšom meradle nesie punc niečoho zastaraného a moderného, určeného skôr pre starších ľudí. Kandráčovci to potvrdzujú.

„Keď sme robili prvý koncert a pozreli sme sa na to obecenstvo, tak sme si uvedomili, že by sme tou cestou asi veľmi ísť nechceli,“ spomína Martin.

Dva duby bariéry zlomili. Dostali sa k mladým, ktorí sa dovtedy hanbili počúvať folklór.

Dnes majú na koncertoch čoraz viac mladých, tínedžerov. Dokonca ich vraj počúvajú a ich piesne spievajú aj deti v škôlkach.

Inšpirovali ich rockové kapely

Koncert Kandráčovcov je vždy zmesou kvalitnej hudby, vtipného slova a skvelej nálady. Zatancovať si pod pódiom či dvíhať ruky je úplne prirodzené. Inšpirovali ich vraj rockové kapely.

„Istým vzorom pre mňa a aj chlapcov bolo vystúpenie popových rockových kapiel na Slovensku. Keď ľudia vedia spievať a tancovať na IMT Smile či Desmod, prečo by to nemali dokázať aj na, povedzme hudbu, ktorá vychádza z ľudových motívov?“ pýta sa s úsmevom Ondrej.

Kandráčovci uznávajú, že nie sú autentickí folkloristi, aj keď si autentiku vážia. Nie je však ich primárnym cieľom.

„Poňali sme to moderne, ale v pôvodnom šate. Piesne sú moderné, niektoré autorské, nie je to striktné pridržiavanie folklóru,“ vysvetľujú.

Zastávajú názor, že keď sa dá baviť spontánne na veľkých koncertoch, tak sa dá aj pri nich. A darí sa im to. Vždy hrajú na 100 percent, či je to pre 200 alebo 5-tisíc ľudí.

„Ako povedal kamarát, vy ste najlepšia metalová folklórna kapela na Slovensku,“ hovorí so smiechom Ondrej.

Ošiaľ, aký momentálne zažívajú, vraj nie je len o CD. Aj keď priznávajú, že pomohol aj šťastný výber piesní.

„Ten ošiaľ je aj po koncerte, na ňom je to živelné, prirodzené, ľuďom sa to páči, komunikujeme s publikom a ľudia majú pocit, že sú súčasťou koncertu,“ vysvetľuje Ľubo ich stratégiu priblíženia piesne k širokému publiku. To už dnes pokrýva všetky vekové kategórie.

K mladým? Cez diskotéky a facebook

Zabaviť sa na Kandráčovcov sa dá dnes už aj na diskotékach. A tam to už má teda „grády“.

„Keď tisícka mladých spieva piesne, musí to potešiť pri srdci, že ľudová pieseň, ktorá je zatracovaná, je zrazu prijímaná mladou generáciou a ľudia ju žerú,“ zhodnotí Ondrej.

Je to forma osvety mladých, ako sa k nim dostať. Možno zaujme jedna pieseň, pomôže internet a zrazu sa k ľudovkám dostanú aj „nefolkloristi“.

Veľmi kvitujú sociálne siete. Dnes vraj ani rozhlas, ani televízia tak nespropagujú podujatie ako facebook. Na ňom majú už úctyhodný počet fanúšikov, tiahnu na 16-tisíc lajkov.

Najťažším obdobím je pre nich vraj letná sezóna. Za minulý rok mali približne 150 odohraných koncertov.

Tento rok sa im podaril nový rekord. Počas predĺženého víkendu odohrali od štvrtka do pondelka neskutočných osem koncertov. Otázka je, čo robia Kandráčovci po ôsmich koncertoch v utorok ráno?

„V utorok idú na ôsmu do práce, vyspatí, oddýchnutí, spokojní a zrelaxovaní,“ hovorí so smiechom Martin a chlapci prikyvujú.

Vďaka vraj patrí aj ich nesmierne tolerantným a chápavým manželkám, ktoré si svoje polovičky neužijú ani cez týždeň, ani cez víkend.

CD ako prierez tvorbou

Momentálne oslavujú desaťročie megakoncertmi v Prešove, Košiciach, Humennom a Michalovciach.

Záznam z koncertu bude aj v rozhlase a počas Silvestra aj v televízii. Darčekom pre svojich fanúšikov je nové CD.

Nejde však o pokračovanie CD Dva duby, ale skôr ho chlapci definujú ako prierez ich tvorbou, obsahuje staršie aj novšie skladby. „Niektoré piesne ešte ľudia nepočuli,“ hovorí Milan.

Nový profilový CD projekt vlastných vianočných piesní a kolied pripravujú muzikanti pod vianočný stromček.

Spolupracovať na ňom budú so speváckou časťou FS Lúčnica z Bratislavy. Chcú sa tak posunúť aj viac na stred a západ Slovenska.

„Doteraz máme 90 percent koncertov na východe. Len neviem, keď už teraz máme 150 koncertov, čo bude potom,“ hovorí Martin so smiechom.

Nehádajú sa, len vyjasňujú

Za ich úspechmi stoja nielen ich rodinné zázemie, ale aj vzájomné vzťahy a pohoda. Kto je z nich najvýbušnejší? „Asi ja,“ hovoria takmer súčasne.

Hádať sa nehádajú, len si veci vyjasňujú, podajú ruku a všetko je v pohode.

„My sa poznáme dlhšie ako so svojimi manželkami a prechádzame rôznymi metamorfózami, tak ako všetky vzťahy, tak aj náš, ale nás to posúva do kladných čísel,“ vysvetľuje Milan Milan.

Spolu s nimi funguje aj dvorný šofér Števo Majtner a zvukár Jozef Bali spolu s manažérom Jankom Koščákom.

Neraz sa vraj stretávajú i s ohlasmi, vraj piesne prznia. Kandráčovci však vysvetľujú, že ich cieľom je dostať sa viac k publiku, keďže na strede či východe Slovenska poslucháči nie vždy a všetkému rozumejú.

Majú už aj svojich nasledovníkov. „Vzniká veľa formácií podobných nám, kopírujú nás a my im fandíme, nie je to jednoduché, tak nech im to vydrží,“ tešia sa chlapci. „A ešte keď majú na konci v názve '–ci', úspech je zaručený,“ hovorí so smiechom Martin.

A ako Ľubo dodáva, pieseň Dva duby sa dostala aj do zremixovanej podoby a dnes je hitom na diskotékach.

Spievať s nimi? Tvrdý konkurz

Kandráčovci na svojich koncertoch často ponúkajú možnosť zaspievať si. Vraj tak neraz objavili talenty, keď im padala sánka.

Okrem nich však vystupujú aj známe speváčky ako Anka Poráčová, Monika Kandráčová či Veronika Rabadová Šoltýsová a Tereza Mandzáková. Majú fanúšičky reálnu možnosť sa k nim dostať?

„Je tu jediná podmienka. Každá speváčka musí prejsť tvrdým konkurzom,“ vysvetľuje Martin, ako ho často prezentuje Ondrej, najkrajší a najbohatší basista v Európskej únii. Jeho stanovy však ostávajú záhadou.

Záhadou však nie je, čo chystajú ďalej. Ako sa zhodujú, nechcú zaspať na vavrínoch.

„Keď dožijeme, chystáme náš ďalší profilový projekt. Po Dvoch duboch by to malo byť CD Hej sokoly,“ hovorí o plánoch budúcnosti Ondrej.

Foto: archív Kandráčovcov

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 869
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 559
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 646
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 529
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 649
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu