Základná škola v Šarišských Michaľanoch (okr. Sabinov) začala nový školský rok v zmiešaných triedach, rómske deti sa učia spolu s nerómskymi.
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Trieda len pre nerómske deti. Osobitná pre rómske. Tento stav už v miestnej základnej škole neplatí. Žiaci sa už učia spolu.
Súčasný riaditeľ Jaroslav Valaštiak má už z minulosti bohaté skúsenosti s Rómami.
Na úrad nastúpil v búrlivom období, po odvolaní jeho predchodkyne. Školu zažalovali pre segregáciu, kauza vzbudila celosvetový záujem.
Oddeľovanie bolo súdne potvrdené, škola bola nútená stav zmeniť.
Riaditeľ to po svojom nástupe na úrad zmapoval a pristúpil k viacerým krokom, ku ktorým došlo v čase medzi súdnymi pojednávaniami na okresnom a krajskom súde.
Oddelené dvory, suchá verzus varená strava
V minulosti fungovali na dvoch dvoroch, kde boli na jednom rómske a na druhom nerómske deti.
Deti delili aj pri obedoch. Pre nerómske deti sa varilo, pre Rómov bola balíčkovaná suchá strava. Pri kapacite 300 ľudí sa vydal obed pre 20. Pri balíčkoch to bol počet „na hlavu“.
Aj tu sa však stávalo, že z 250 detí bolo v škole prítomných 200. Kde sa „stratil“ zvyšok, nevedno. Teraz už platí podľa riaditeľa striktný menný systém. Pri spoločných obedoch sa spočiatku tiež zdvihla vlna nevôle.
„Začali sa búriť mnohí, ale je to cez hygienu zabezpečené,“ povedal riaditeľ. Aj na dvore sú deti už spoločne vedľa seba.
V triedach ich pomiešali
Delenie v triedach na nerómske a rómske bolo jedným z hlavných problémov, ktoré musela škola odstrániť.
Systém bol postupný, na základe výsledkov, vzťahu k učeniu a kontaktu rodičov so školou ich pomalými krokmi premiešavali.
„Dostali sme sa do aktuálneho stavu, že máme rómske a potom zmiešané triedy,“ hovorí riaditeľ. V 1. A triede majú napríklad aktuálne 9 Rómov a 9 Nerómov.
Detí pribúda, pomohla by ďalšia škola
Proti segregácii bojujú, nevedia však „bojovať“ proti rastúcim počtom. Aktuálne majú v Michaľanoch 22 tried.
Ako apeluje riaditeľ, viac si na budúci rok dovoliť nemôžu. Väčšina Rómov, takmer tri štvrtiny, sú z Ostrovian.
Škola je teda už teraz prevažne rómska. A demografický vývoj ani nepoukazuje na zmeny. Ak sa tam nepostaví ďalšia škola, tá michalianska by bola preplnená.
„Ak štát nezasiahne, bude na území Michalian jedna rómska škola pre občanov z Ostrovian,“ hrozí riaditeľ.
Cesty riešenia vidí riaditeľ v zriadení školských obvodov či postavení školy v Ostrovanoch.
V krajnom prípade by mohlo dôjsť ak k systému dvojzmennosti, čo však riaditeľ pokladá za priam absurdné riešenie v 21. storočí.
Školu majú doma, deti chodia inam
Najviac však riaditeľa mrzí, že domáci Michaľanci, ktorí majú na dosah ruky školu s kvalitným personálom aj vybavením, odchádzajú do škôl do iných miest.
Podľa slov riaditeľa vraj do inej školy odišli po poslednom zápise 3 deti. Budúcnosť je však nejasná.
Za veľký problém pri riešení rómskej otázky vidí Valaštiak aj fakt, že rozhodujú aj ľudia, ktorí vidia Róma „od stola“.
Preto často víta návštevy z Bratislavy aj zahraničia a chodieva s nimi priamo do osady v Ostrovanoch, kde to dobre pozná.
Momentálne teda škola odstránila segregáciu. Otázkou zostáva, čo bude s jej stúpajúcim počtom žiakov, ktorý kapacitne nebude schopná časom pokryť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári