Výstava drobných zvierat, exotického vtáctva, zeleniny, ovocia, kvetov a včelstva prilákala dvetisíc ľudí.
GIRALTOVCE. V giraltovskom Centre voľného času zorganizovali trojdňovú propagačnú výstavu drobných zvierat a exotického vtáctva.
Okrem zveri návštevníci obdivovali rôzne druhy ovocia, zeleniny či naaranžované kvetiny a ikebany.
„Som zástancom našich domácich jabĺk, pretože staré odrody postupne vymierajú. Je potrebné ich zachovať, sú zdravé a dlho vydržia. Ovocinári a záhradkári na to postupne prichádzajú,“ myslí si Daniel Martiček.
Návštevníci obdivovali zajace, králiky, hydinu, exotické vtáctvo i teráriové zvieratá.
K zanietencom, ktorí sa venujú netradičnému chovu, patrí aj Ján Sabolčík. Na výstave zaujal gekončíkom (jašterica) a vtáčkarom (tarantula).
„Mám doma okolo 40 druhov zvierat. Terárijné mi zaberajú pol izby, ostatné pozemok pri dome,“ prezradil.
Hady nie sú náročné
Aj Giraltovčan Tomáš Bakaľár má doma netypické zviera – užovku červenú.
„Chov hada je najmenej náročný zo všetkých zvierat, ktoré som choval. Potrebuje len veľa vody,“ tvrdí.
Jaroslav Schrenk z giraltovského chovateľského klubu sa stará o novozélandského červeného králika. Považuje to za najlepšie hobby.
„Chovu sa venujem päť rokov. Teraz mám štyri samice a dvoch samcov. V jeseni sú zvyčajne náchylnejšie k chorobám, najčastejšie je to mor králikov, myxomatóza a kokcidióza. V zime je ich potrebné zabezpečiť tak, aby nepomrzli,“ radí chovateľ.
Premiéra v CVČ vytiahla ľudí von
Výstavu organizuje mesto Giraltovce zvyčajne v Parku mieru. Momentálne tam prebieha rekonštrukcia, plánovaná až do 15. novembra.
„Ide o dvanásty ročník podujatia. Začínali sme ako drobnochovatelia s výstavou zvierat a exotickým vtáctvom v dome kultúry, pokračovali sme v parku, kde sa pripojili záhradkári a pred troma rokmi prvýkrát aj včelári. Čiže akcia má určitý progres,“ uviedol primátor Ján Rubis.
Podujatie navštívilo okolo dvetisíc účastníkov.
Medu je pomenej
Okrem chovateľov a záhradkárov podujatie oživili včelári s medovými produktmi. Medu je v tomto roku menej ako v minulosti.
„Je slabší rok, podobne to bolo aj v minulom,“ povedal predseda Slovenského zväzu včelárov v Giraltovciach Dušan Štefaník.
Včelársky rok sa začína v auguste, keď sa rodia dlhoveké včely. Ich najväčším nepriateľom je klieštik, ktorý sa do Európy rozšíril z Ázie.
„Len africké včely sú voči nim odolné a dokážu sa proti nim účinne brániť. Kto povie, že je bez klieštika, klame. Je potrebné ho eliminovať a pristupovať k liečeniu,“ uviedli Jozef Buzek a Viliam Kelemen, ktorých medy uspeli v účastníckom hlasovaní.
Od včelára je zdravší
Každý med považujú za kvalitný.
„Včelár si cení svoj med, všetky majú inú chuť. Kúpený priamo od včelára je zdravší,“ zhodli sa včelári.
Odporúčajú užívať každé ráno lyžičku medu. „Pomáha na všetky choroby. Účinný je aj propolis a peľ.“
Atrakciou pre deti bol sklený úľ od včelára Jozefa Šoltýsa. „Je to kus živej prírody. Bez matky tu včely vydržia pár dní, potom sa musia vrátiť späť do úľa, aby nezahynuli,“ dodal Kelemen.
Autor: Martina Cigľarová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári