BARDEJOV. Jožo Dikun (gitara), Jaro Geci (basa), Fero Pivovarník (spev) a Stano Geci (bicie). To sú bardejovskí Yelllowe. Hudobníkov s rôznorodým vkusom spája tvorba a hranie súčasného rocku.
„Nečakáme, že z nás niekto v Anglicku padne na riť, tam je v každej druhej garáži pätnásť takých, ako sme my,“ tvrdia Yelllowe. Na slovenský a český trh si však trúfajú.
Yelllowe vznikli v roku 2008. Založili ju bývalí členovia skupín The Bridge a Rusty Face. Minulý rok pokrstili prvé CD s rovnakým názvom, na ktorom je desať slovenských a anglických skladieb.
K slovenskej skladbe Koniec urobili aj videoklip. Aktuálne majú za sebou vydarenú letnú sezónu a nedávno vydali nový singel When I saw you.
Koncerty
„S takou koncertnou sezónou, ako bola táto, sme naozaj nepočítali. Zrazu sa to nejako rozbehlo. Boli lepšie koncerty a bolo ich aj viacej ako minulý rok. Cez leto sme hrali skoro každý víkend, dohromady sedemnásť koncertov,“ komentuje Jaro Geci tohtoročné festivaly.
„Výborný bol koncert v poľskom Jasle aj slovinskom Slovenj Gradeci. Alebo Cibulafest v Holíči na pomedzí Slovenska a Moravy. Pomohlo nám aj mesto Bardejov, Jaslo je totiž naše partnerské mesto, rovnako ako Slovenj Gradec,“ reaguje spevák Fero Pivovarník.
Posun nastal podľa nich aj čo sa týka zvuku kapely na koncertoch. „Sú to práve koncerty, ktoré posúvajú hudobníkov ďalej. A na tých tohtoročných na nás ľudia reagovali veľmi dobre,“ dodáva Jaro.
Štúdio
Po koncertoch sa momentálne kapela vracia do skúšobne, kde budú chlapci pripravovať nové skladby na ďalší album, ktorý chcú vydať v budúcom roku.
Skupina nahráva v prešovskom štúdiu Randyho Gnepu. „Randy je zatiaľ ochotný nám pomôcť. Snaží sa nás dotlačiť niekde, kde chceme byť. Zo spolupráce na poslednej skladbe sme boli doslova nadšení,“ hovorí gitarista Jozef Dikun.
„Ja by som to nazval ako rock, to, čo hráme, sa však nedá za každú cenu zaškatuľkovať. Hlavne by sme boli radi, keby to bolo súčasné, nie nejaký rock z osemdesiateho šiesteho alebo deväťdesiateho druhého,“ hovorí Jozef.
„Svet sa totiž posunul niekde inde a aj súčasný rock je trošku iný, než bol pred niekoľkými rokmi. Aj my sa chceme posunúť, aby tu bol nejaký vývoj, pretože ak sa nenecháš ovplyvňovať, tak zaspíš,“ dodáva.
Rádiá
Aj keď kapela má za sebou prvé CD, videoklip a štyri roky koncertovania, všetci tvrdia, že s rádiami na Slovensku je problém.
„Niekde ti vyjdú v ústrety a niekde ťa zakážu. Všade, kde prídeme hrať, sa ľudia čudujú, prečo nás ešte nepočuli v rádiu. Aj keď CD je okej, počúvateľné, predateľné a stojíme si za ním, problém je v tom, aby si ťa niekto všimol. Prečo? To nevieme špecifikovať,“ analyzuje basák Jaro.
„Veľké rádiá ťa, jednoducho, neberú, pokiaľ nie si pod veľkou firmou, alebo ak ťa nemanažuje človek, ktorý v tom lieta už pekných pár rokov a má veľa známostí. Potom musíš iba čakať na svoju príležitosť a neprepásť ju,“ vysvetľuje Fero.
Všetky regionálne rádiá si na základe ich nového singla vyžiadali predošlé CD.
„Je veľa rádií, v ktorých playlisty zostavujú zahraniční majitelia alebo produkční, ktorí nepoznajú miestnu tvorbu. Alebo rádiá nakúpia veľké balíky skladieb, ktoré sú neporovnateľne lacnejšie v porovnaní so sumou, ktorú by zaplatili, ak by hrali rovnaký objem domácich interpretov. Takže za smiešne peniaze vykryjú väčšinu svojej hudobnej produkcie,“ hovorí Jozef.
Pritom je známym faktom, že napríklad v Česku, Poľsku alebo Slovinsku sa v rádiách hraje minimálne 60 % pôvodnej tvorby. Ale Slovensko je v tomto veľmi špecifické.
„V českom Rádiu Impulz určite hrajú viac slovenskej hudby ako v ktoromkoľvek slovenskom rádiu,“ tvrdí gitarista Yelllowee.
„A problém je, samozrejme, aj v propagácii, pretože každý z nás má full time job a ak by sme to chceli robiť podľa našich predstáv, tak minimálne jeden z nás by sa tomu musel venovať aspoň šesť hodín denne. Bohužiaľ, na to zatiaľ nemáme čas ani priestor, takže robíme, čo sa dá v rámci možností,“ priznáva spevák.
„A, samozrejme, bavíme sa aj o peniazoch. Pre nás je hlavná položka nahrávanie skladieb. Jedna skladba za pohybuje od 500 do 700 eur. Takže momentálne hľadáme sponzorov, hľadáme veľkú spoločnosť, ktorá by nás distribuovala a do rádií dostala.“
Hľadanie
„Z nás štyroch má každý svoj štýl. Určite nás ovplyvnili U2, Coldplay, Muse aj alternatívna scéna. Momentálne nám do súťaže Košický zlatý poklad vybrali staronový slovenský singel Neklam. Teraz však už súťaže nie sú pre vývoj kapely smerodajné. Hudba je dostupnejšia, je jej strašne veľa, takže poslucháč sa v nej častokrát trochu stráca,“ hovorí Jaro.
Aj keď má kapela slovenské aj anglické texty, tvoriť chcú ďalej hlavne v slovenčine, pretože nepočítajú s tým, že prerazia niekde v Anglicku alebo Amerike.
Chlapci z Yelllowe sa najbližšie chystajú hrať v Košiciach, v októbri budú koncertovať aj v Rožňave. Okrem nového CD, ktoré by malo vyjsť na budúci rok, chystajú aj dva ďalšie videoklipy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári