Štvrtok, 17. august, 2017 | Meniny má Milica

Sabinov zaknihoval prvé víťazstvo v sezóne

Jedným z výsledkov 10. kola najvyššej regionálnej súťaže, ktorý zarezonoval najviac, bol ten zo Sabinova.

Gól na 1:1. Priamy kop M. Andraščíka.(Zdroj: Daniel Dedina)

SABINOV. Napriek tomu, že nebol výnimočný výškou skóre ani žiadnym netradičným priebehom, predsa v sebe zahŕňal jedno špecifikum.

Víťazstvo 3:1 v súboji s Vyšným Opátskym bolo pre sabinovských futbalistov prvé v aktuálnej sezóne, čím prelomili dlhočizný pôst.

Naposledy sa z troch bodov radovali ešte 11. mája. Kuriozitou je, že to bolo v súboji s rovnakým súperom. Odvtedy ťahali šnúru štrnástich súťažných stretnutí bez víťazstva.

V utorok však zabrali a v poslednej možnej chvíli zabránili tomu, aby aj druhý súťažný mesiac ročníka 2014/15 skončili s nulou v kolónke výhier.

O body ich pripravili vlastné chyby

Pritom ani tento súboj sa pre domácich nevyvíjal dobre. Boli to hostia, ktorí už v úvode otvorili skóre a prvý polčas pôsobili futbalovejším dojmom. Ďalší gól však už nepridali, tie už padali len do ich svätyne. „

Vedeli sme, ako je na tom súper v tabuľke, že v tomto stretnutí musí zabrať, čo môže zväzovať jeho psychiku a to sme chceli využiť,“ prezradil zámer, s ktorým Opátske do Sabinova pricestovalo, jeho tréner Marcel Alexander.

„Do zápasu sme vstúpili aktívne, viedli sme, ale potom sme vlastnými chybami umožnili súperovi otočiť stav stretnutia,“ pokračoval už hodnotením samotného duelu.

Stretnutie rozhodla najmä bojovnosť a chuť po víťazstve, ktorá bola väčšia na domácej strane. „Víťazstvo Sabinova je zaslúžené, my sme si za tento výkon tri body nezaslúžili,“ chlapsky priznal.

Príčiny premrhaného náskoku videl najmä v nedôraznom bránení a neskorom pristupovaní k súperovým útočiacim hráčom. Nespokojnosť s výkonom svojho družstva vzápätí rozmenil aj na drobné.

„Hráči neplnia taktické pokyny, ktoré si v kabíne povieme, preto v najbližších kolách pristúpime aj k zmenám v zostave,“ dodal Alexander.

Pravdou je, že Opátčania doma a vonku sú akoby dva rozdielne tímy. Zatiaľ čo doma s ľahkosťou strieľajú góly a vďaka tomu takmer neomylne zbierajú body do tabuľky, vonku sa trápia. U súperov nebodovali v štyroch zápasoch po sebe a dosiahli v nich záporné skóre 2:9.

Andraščíkov unikátny trojboj

Prirodzene, diametrálne odlišné emócie boli na druhej strane barikády. „Raz to už muselo prísť. Prvý polčas bol z našej strany taký nemastný-neslaný, ale s pribúdajúcim časom sa náš výkon zlepšoval, konečne sme na trávniku nechali aj kus srdca. Myslím si, že sme zvíťazili zaslúžene,“ pridal svoj postreh domáci matador Marek Andraščík. Jeho neoceniteľné skúsenosti boli jedným z rozhodujúcich faktorov tohto zápasu. Nebolo totiž možné prehliadnuť, že vďaka jeho prítomnosti na ihrisku rástol aj výkon omnoho mladších spoluhráčov. „V prestávke sme si povedali, že nemôžeme hrať tak naivne. Zdá sa, že to pomohlo, v druhom polčase sme priestor vzadu lepšie zavreli a súpera do šancí veľmi nepúšťali,“ pochvaľoval si rastúcu krivku zápasovej výkonnosti.

Bol to práve on, kto tesne pred uplynutím prvej polhodiny hry zavelil úspešnou realizáciou priameho kopu k obratu vo vývoji skóre. „Snažil som sa v prvom rade trafiť bránu,“ pousmial sa. Aké jednoduché, ak sa to vie...

Do systému a spôsobu hry družstva má čo povedať nielen kvôli bohatej hráčskej kariére, ale aj preto, že od minulého týždňa je poverený vedením tréningového procesu sabinovského áčka. Napriek tomu, že na papieri zostáva všetko po starom.

„Ja nie som tréner, nepovažujem sa zaň. Stále som hráč, snažím sa ale vypomôcť aj takouto formou. Skôr by som to nazval pokusom o usmernenie týchto mladých chlapcov ako nejaké trénovanie,“ charakterizoval súčasný stav, ktorý by podľa jeho slov mal trvať do konca jesennej časti a potom sa uvidí, čo ďalej.

Zaujímavosťou duelu s Opátskym bolo aj to, že M. Andraščík v ňom zaznamenal unikátny ´trojboj´, keďže okrem pozície hráča a zaskakujúceho trénera si v záverečných siedmich minútach splnil aj úlohu kapitána družstva. Svojím spôsobom určite trocha rarita.

Ako sa nám podarilo zistiť, inštalovanie M. Andraščíka do pozície zodpovedného za tréningový cyklus považuje za dočasné riešenie aj samotné vedenie klubu.

Tímu týmto rozhodnutím chcelo dodať nový impulz. Prvý krok vyšiel, ale či to pomôže aj z dlhodobého hľadiska, ukáže až čas.

Ako bezprostredne po zápase povedal na margo tohto víťazstva aj samotný veleskúsený líder tímu: „Jedna lastovička leto nerobí. Z troch bodov máme radosť, ale od zajtra už musíme opäť myslieť na ďalší zápas a poctivo sa naň pripraviť.“

Vie o čom hovorí, negatívna séria síce už patrí minulosti, ale jedno víťazstvo je stále najmenej zo všetkých tímov v tejto súťaži. Preto Sabinovčania zatiaľ zostávajú na chvoste tabuľky, aj keď súperov už majú o čosi viac na dohľad.