Mladé líšky začali migrovať a hľadajú si nové teritóriá, preto sa stáva, že občas zablúdia aj do dedín či na sídliská. Štátna veterinárna a potravinová správa SR aj preto v tomto období organizuje ďalšiu kampaň vakcinácie líšok proti besnote. Začne sa 6. októbra a potrvá do 20. októbra.
PREŠOV. Letecká pokládka bude vykonaná z letiska Poprad a pôjde o celý Prešovský a Košický kraj, tiež severné okresy Žilinského a Banskobystrického kraja, ktoré sú v blízkosti poľských hraníc. Z Poľska už totiž veterinári hlásili šesť prípadov besnoty u líšok.
Okresy Prešov a Sabinov sú podľa riaditeľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Prešove Vladimíra Gašpara zatiaľ čisté, posledný prípad besnoty zaznamenali minulý rok v obci Richvald (okres Bardejov).
Letecky sa rozvezie celkom 303-tisíc dávok vakcinačných návnad, ďalšie budú uložené ručne.
„V našom regióne na ručnú pokládku pôjde 3 750 dávok. Konkrétne v okrese Prešov 900 dávok, ktoré roznesú poľovníci v termíne od 10. do 12. októbra na miesta, kde sa líšky zdržiavajú. Zhruba 45 dní po vakcinácii sa začne s lovom líšok,“ vysvetlil riaditeľ RVPS Vladimír Gašpar.
V praxi to znamená, že zastrelenú líšku donesú poľovníci v ochrannom obale veterinárom a tí urobia rozbor z čeľuste a kostí.
Mimochodom, v okresoch Prešov a Sabinov je 44 poľovníckych združení a veterinári môžu celkom vyšetriť 27 líšok. Za každú zaplatia poľovníkom 10 eur a 60 centov.
„Vyšetrenie nie je len o zistení besnoty, ale aj na prítomnosť antibiotík v kostiach, čo nám ukáže, či boli vakcinované,“ dodal Gašpar.
Čo obsahuje návnada?
Na orálne očkovanie líšok proti besnote bude použitá vakcinačná návnada, ktorá obsahuje oslabený vakcinačný kmeň besnoty SAD Bern. Zmes je v plastikových tobolkách, ktoré sú obalené návnadovou hmotou.
Návnada je čiernohnedej farby a v čase aplikácie bude v zmrazenom stave.
Obsahuje tiež antibiotikum v plastovej tobolke, na ktorej je varovanie, že ide o vakcínu proti besnote. Líška do nej zahryzne a tak sa do jej tela dostane vakcína.
Pre človeka je pri bežnom zaobchádzaní neškodná, ale ak sa obsah tobolky dostane na ruky, je potrebné ich ihneď umyť mydlom a vodou.
Ak sa však obsah dostane na sliznicu úst, do nosa alebo očí, vtedy je nutné okamžite vyhľadať lekára.
Mimochodom, aby bola vakcinácia účinná, je podľa riaditeľa RVPS Gašpara nutné na kilometer štvorcový letecky uložiť 25 dávok vakcín a pri ručnom ukladaní 18 dávok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári