Zatiaľ čo sa väčšie obce v okrese Stropkov rozvíjajú, malé odľahlé dedinky pomaly starnú a vyľudňujú sa.
STROPKOV. Po miestnych ľuďoch v dedinách ostávajú neobývané domy, do ktorých sa len málokedy niekto natrvalo nasťahuje. Väčšinou ich noví majitelia využívajú len ako víkendové chalupy.
Gribov je na tom ešte dobre
Miková má v súčasnosti 160 obyvateľov, v obci stojí 140 domov. Žijú tu prevažne starí ľudia. Ľudia, ktorí zdedili domy po rodičoch, si ich prerobili na chalupy a chodia tam na víkendy alebo cez prázdniny. Hoci sú v obci tri domy na predaj, nie je o ich kúpu záujem.
Gribov je o čosi ľudnatejší.
„V súčasnosti žije v našej obci presne 200 obyvateľov a máme tu 62 domov. Pred dvomi rokmi sme kolaudovali aj dve novostavby. Môžem povedať, že veková skladba obyvateľov je celkom priaznivá, žijú u nás aj mladé rodiny, máme 30 detí, čo je na takú malú obec celkom slušné číslo. Ani jeden dom v Gribove nie je opustený, všetky sú predané. Máme štyri objekty, ktoré noví majitelia, Stropkovčania a Prešovčania, využívajú ako víkendové chalupy. V rámci možností to v Gribove ešte celkom slušne žije, hrá sa tu napríklad futbal alebo volejbal. Oproti iným podobne veľkým obciam môžeme byť spokojní,“ skonštatoval starosta Gribova Vladislav Zuber (Smer, Most–Híd).
Záujem o chalupy opadol
V Kožuchovciach stojí 17 domov a žije tu 61 obyvateľov. Ako nám povedal starosta Ivan Zajac (Smer), majú tu ešte desať detí do 18 rokov. V obci sú v súčasnosti dva neobývané domy, ktoré majiteľom slúžia ako chalupy.
„V minulosti bol záujem kupovať domy a využívať ich ako chalupy väčší, teraz už opadol,“ spomenul.
Iná situácia je napríklad v Tokajíku so 112 obyvateľmi. Chodí sa tam rekreovať niekoľko chalupárov z celého regiónu. Okrem toho, že tam trávia víkendy a dovolenky, aktívne sa zapájajú aj do športového a kultúrneho diania v obci. Jedna rodina sa tu dokonca prihlásila na trvalý pobyt.
V Bystrej má trvalý pobyt tridsať obyvateľov, reálne ich tu však žije len 20.
„Máme tu jeden mladý manželský pár, všetci ostatní sú seniori po šesťdesiatke. Z 32 domov je obývaných len 12, ďalších 20 je prázdnych a ľudia tam chodia len na víkendy alebo prázdniny. Nikto tu domy nepredáva cudzím záujemcom, spravidla je to tak, že si ich nechávajú ľudia, čo ich zdedili po rodičoch alebo iných príbuzných a využívajú ich ako chalupy,“ načrtla aktuálny stav starostka Božena Korečková (Smer) a predpokladá, že o pár rokov sa zrejme obec úplne vyľudní a ostanú tu už len chalupári.
S úplným vyľudnením nepočítajú
V súvislosti s postupným úbytkom obyvateľov v najmenších obciach sme adresovali niekoľko otázok Tlačovému odboru Kancelárie ministra vnútra SR. Zaujímalo nás, ako štát postupuje v prípade, keď už nemá obec ani jedného obyvateľa, či sa pričlení k inej obci, alebo úplne administratívne zanikne.
Ako uviedla Michaela Paulenová zo spomínaného odboru, v súčasnosti platná legislatíva nepočíta so situáciou úplného vyľudnenia obce.
Podľa evidencií Štatistického úradu SR má najmenšia obec na Slovensku v súčasnosti 12 obyvateľov.
„Zákon o obecnom zriadení umožňuje dvom alebo viacerým obciam dobrovoľne sa zlúčiť do jednej, pričom takto zaniknú zlučované obce a vznikne nová. V prípade, že obec nie je schopná zabezpečiť svoj riadny chod, starostlivosť o potreby svojich obyvateľov a plnenie svojich úloh, zákon jej umožňuje vyriešiť takúto nepriaznivú situáciu zlúčením s inou, respektíve s viacerými obcami,“ vysvetlila.
Dodala, že v súčasnosti sa pracuje na postupe modernizácie územnej samosprávy na Slovensku, v rámci ktorej bude široký priestor na diskusiu k tejto problematike.
Na otázku, či už niekde na Slovensku nastala situácia, keď v obci neostal žiť ani jeden obyvateľ, M. Paulenová reagovala: „Ministerstvo vnútra SR takúto skutočnosť neeviduje.“
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári