Blíži sa zima a väčšina ľudí v rodinných domoch si začína chystať drevo na túto vykurovaciu sezónu. Mnohí majú totiž okrem plynového kúrenia aj piecky či kozuby. Hasiči zo skúseností vedia, že najviac požiarov v rodinných či bytových domoch býva práve na začiatku sezóny. Varujú ľudí, aby si spotrebiče a vykurovacie telesá v predstihu dali skontrolovať.
PREŠOV. Každú sezónu totiž dochádza pre nedbalosť k požiarom, ktoré sú spôsobené tepelnými spotrebičmi určenými na vykurovanie, varenie či ohrev teplej vody, dymovodmi alebo komínovými telesami.
Ako často čistiť
Podľa informácie vedúceho oddelenia požiarnej ochrany z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Jiřího Veličku, v minulom roku z celkového počtu 55 požiarov v okrese Prešov v bytovom hospodárstve bolo v 17 prípadoch príčinou vyhorenie sadzí v komíne.
V okrese Sabinov z 20 požiarov 9 zapríčinili tiež vyhorené sadze.
Profesionálnych kominárov je v súčasnosti málo a tak ľudia často podceňujú pravidelné vymetanie sadzí, či vyberanie pevných usadenín, hoci práve toto by malo byť samozrejmosťou. Tiež kontrola technického stavu komína.
Podľa Veličku niekedy aj malá nečistota v komíne môže spôsobiť veľké nepríjemnosti. Ak je do komína zapojený spotrebič na tuhé palivo, mal by sa čistiť minimálne raz za 4 mesiace, ak má spotrebič výkon nad 50 kW, tak dokonca každé 2 mesiace.
Zlé zaústenie dymovodu do komína môže vďaka uvoľneným splodinám spôsobiť smrť zadusením v spánku.
Neudržiavaný komín môže ľahko spôsobiť aj výbuch kachlí či murovanej pece.
„Keď vznikne požiar sadzí v komíne, rýchlo odstráňte všetok horľavý materiál z blízkosti komínového telesa a nikdy nehaste požiar vodou, lebo môže dôjsť k jeho popraskaniu,“ vysvetlil vedúci požiarnej ochrany Velička.
Odporúča tiež, aby horúci popol ľudia ukladali len do nádob z nehorľavých materiálov.
Spotrebiče nech skontroluje odborník
Podobné bezpečnostné zásady platia aj pri spotrebičoch. Prvou je, aby sa v ich blízkosti, najmä na ohrevné plochy, neukladali horľavé predmety. Spotrebiče na tuhé palivá by mali mať ochrannú podložku, ktorá presahuje pôdorys aspoň o 30 cm.
Pri elektrických je nevyhnutné dávať pozor najmä na infražiariče v kúpeľniach. Tie sa totiž rozžeravia na vysoké teploty a akékoľvek horľavé materiály, napríklad aj textílie vzdialené do 1 metra, môžu spôsobiť požiar.
Nebezpečenstvo však hrozí aj pri plynových spotrebičoch, najmä otvorených alebo pri samovoľnom uvoľňovaní plynu, môže dôjsť k otrave. Ideálne je, ak ich pred každou sezónou skontroluje odborník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári