Primátor Boris Hanuščak (Smer) odhalil pred kostolom na Vinbargu súsošie komunistami prenasledovaných a mučených biskupov Gojdiča a Hopka, ktoré potom kňazi požehnali.
BARDEJOV. Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak požehnal 27. septembra na bardejovskom sídlisku Vinbarg súsošie blahoslavených gréckokatolíckych hieromučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka.
Súsošie sa nachádza na malom námestí, ktoré vzniklo pred gréckokatolíckym chrámom posväteným pred dvoma rokmi. Chrám je zasvätený práve týmto dvom velikánom novodobých dejín Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Dielo z rúk autora Tomáša Királyiho pred samotným požehnaním odhalil vladyka Ján Babjak a primátor Bardejova Boris Hanuščak (Smer).
Arcibiskup a metropolita Ján, spolu s emeritným pražským pomocným biskupom Jánom Eugenom Kočišom a prítomnými kňazmi, potom slávili archijerejskú svätú liturgiu.
„Vidím, že vy tu v Bardejove zasievate skutočne dobré zrno, keď dávate za vzor obyvateľom mesta ozajstných hrdinov, hrdinov ducha, pravé charaktery. Som vám veľmi vďačný za pekné súsošie našich biskupov mučeníkov, ktorí vydávali verné svedectvo o Pánu Bohu počas svojho života, počas pastierskej služby, ale najmä počas väzenia v čase tvrdého komunistického prenasledovania. A títo naši hieromučeníci vydávajú svedectvo aj dnes týmto súsoším,“ povedal v homílii arcibiskup.
Vyjadril presvedčenie, že súsošie mnohých privedie k zamysleniu nad životom oboch svätcov a bude posúvať ľudí ku skutočným hodnotám.
ZISTILI SME
Blahoslavený Pavol Peter Gojdič (* 17. júl 1888, Ruské Pekľany – † 17. júl 1960, Leopoldov)
Bol gréckokatolícky biskup a mučeník rusínskeho pôvodu.
V roku 1911 bol v Prešove vysvätený za kňaza. V roku 1922 vstúpil do monastiera baziliánov na Černečej Hore pri Mukačeve, kde prijal rehoľné meno Pavel.
V roku 1926 bol vymenovaný za apoštolského administrátora prešovskej eparchie a rok neskôr zvolený za biskupa.
8. augusta 1940 bol v Prešove intronizovaný za sídelného prešovského biskupa a 15. januára 1946 bola potvrdená jeho právomoc nad gréckokatolíkmi na území celého Československa.
V roku 1950 bol vladyka Gojdič počas proticirkevnej akcie tzv. „Prešovský sobor“ Komunistickou stranou zatknutý a internovaný a súčasne bola administratívne zrušená aj gréckokatolícka cirkev.
Vo vykonštruovanom procese odsúdili komunisti Gojdiča spolu s biskupmi Vojtaššákom a Buzalkom pre vlastizradu na doživotie.
Zomrel na následky mučenia a zlého zaobchádzania v leopoldovskej väznici 17. júla 1960 v deň svojich 72. narodenín. Pochovali ho na väzenskom cintoríne a jeho hrob bol označený iba číslom 681.
4. novembra 2001 bol Pavol Peter Gojdič pápežom Jánom Pavlom II. na námestí sv. Petra v Ríme vyhlásený za blahoslaveného.
V roku 2007 mu Komisia pre rozpoznávanie spravodlivých pri pamätníku Jad va-Šem udelila čestný titul Spravodlivý medzi národmi.
Gréckokatolícka cirkev slávi sviatok blaženého hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča 17. júla.
Blahoslavený Vasiľ Hopko, (* 21. apríl 1904, Hrabské - † 23. júl 1976, Prešov)
Bol gréckokatolícky biskup.
V roku 1947 sa stal pomocným gréckokatolíckym biskupom v Prešove. Po násilnom zrušení Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 1950 bol internovaný a v roku 1951 odsúdený na 15 rokov odňatia slobody, peňažný trest 20-tisíc Kčs, stratu občianskych práv na 10 rokov a prepadnutie majetku.
Bol väznený v Bratislave, Ilave, Leopoldove, Prahe, Mírove a vo Valdiciach. V máji 1964 ho „zo zdravotných dôvodov a za dobré správanie” podmienečne prepustili.
Po prepustení z väzenia bol internovaný v domácom väzení v Oseku pod drobnohľadom komunistickej Štátnej bezpečnosti.
Po obnovení gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968 pôsobil ako jej svätiaci biskup.
Za blahoslaveného ho vyhlásil pápež Ján Pavol II. 14. septembra 2003 v Bratislave.
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku slávi sviatok blaženého hieromučeníka Vasiľa Hopka 11. mája, gréckokatolíci v USA 23. júla.
mh
Autor: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári